Cортувати

Реєстрація благодійних фондів та організацій

Оформлення благодійної допомоги

Управління БФ і БО

Допомога учасникам АТО і переселенцям

Публічний збір благодійних пожертв

Робота волонтерів

Реєстраційні дії БО та їх оформлення (реєстрація, внесення змін, ліквідація)

Благодійна допомога: оформлення, отримання і надання (відносини з донорами і бенефіціарами)

Оформлення гуманітарної допомоги

Звітність БФ і БО

Гуманітарна допомога: оформлення, отримання і надання

Законодавчі новації

Оплата праці та послуг консультантів

Волонтерська діяльність: оформлення волонтерів, ведення документації

Соціальне підприємництво

Гуманітарна допомога

Оподаткування благодійної допомоги

Надання благодійної допомоги

Оформлення благодійної допомоги (юр.)

Трудові відносини в БО: прийняття на роботу, звільнення, відпустки, лікарняні, ведення документації

Учасники (засновники) та органи управління БО: правовий статус, формування і діяльність

Господарська діяльність: оформлення договорів, ведення первинної документації

Оподаткування БО, благодійної та гуманітарної допомоги: нарахування і сплата податків, отримання та втрата статусу неприбутковості

Бухгалтерський облік в БО: оформлення та ведення документації та проводки

Звітність БО: податкова, статистична тощо

Перевірки та інші форми державного контролю діяльності БО

Яка відповідальність БФ та його керівника за вчинені порушення?

20 лютого 2018, 14:23 до роздiлу

Марія Корякіна

Добрий вечір!

Підскажіть, будь ласка, яка відповідальність передбачена як для Благодійного Фонду, так і для його керівника, органів, членів за порушення чи неправомірну діяльність такої Благодійної організації?

Чи несуть взагаі НА ПРАКТИЦІ члени БФ якусь відповідальність?

Дуже дякую!

Відповідь

Максим Стрельчук, юрист, експерт із питань діяльності благодійних організацій

20 лютого 2018, 14:23

Доброго дня!

Питання юридичної відповідальності занадто широке, щоб вкластися в рамки даної консультації, тому обмежуся наступними короткими зауваженнями:

1. Благодійна організація як юридична особа несе цивільно-правову відповідальність за порушення своїх цивільно-правових зобов'язань (наприклад, сплата пені за прострочення платежів за договором) або адміністративно-правову відповідальність за порушення відповідних зобов'язань перед державою (наприклад, сплата штрафу за неподання податкової звітності).

2. Керівник благодійної організації, будучи працівником організації і діючи від її імені без довіреності, в разі порушення організацією своїх зобов'язань, може бути притягнений до адміністративної (наприклад, у разі порушення законодавства про сплату ЄСВ згідно ст. 165-1 Кодексу про адміністративні правопорушення), кримінальної (наприклад, у разі ухилення від сплати ЄСВ згідно ст. 212-1 Кримінального кодексу), дисциплінарної (наприклад, шляхом звільнення), матеріальної (відшкодування матеріальних збитків організації, яке, зазвичай, носить обмежений характер) і/або цивільно-правової (наприклад, відшкодування збитків організації) відповідальності.

3. Учасник благодійної організації, оскільки не діє від імені організації, за загальним правилом (ст. 96 Цивільного кодексу) не відповідає за її зобов'язаннями, тому не несе відповідальності за порушення благодійної організації. З цього правила є дуже рідкі й специфічні виключення. Так, згідно ч. 5 ст. 41 «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» у разі банкрутства боржника з вини його засновників (учасників, акціонерів) або інших осіб, у тому числі з вини керівника боржника, які мають право давати обов’язкові для боржника вказівки чи мають можливість іншим чином визначати його дії, на засновників (учасників, акціонерів) боржника - юридичної особи або інших осіб у разі недостатності майна боржника може бути покладена субсидіарна відповідальність за його зобов’язаннями. Учасник-фізична особа може також нести адміністративну відповідальність у разі приховування стійкої фінансової неспроможності організації згідно ст. 164-15 КпАП. Виходячи з цього, з притягненням учасників до відповідальності на практиці не зустрічався.

Окремим випадком є також можлива кримінальна відповідальність учасника за підробку документів для реєстрації організації (ст. 205-1 КК): він не пов'язаний безпосередньо з порушеннями організації.

4. Щодо членів органів управління організації, оскільки їх можна вважати посадовими особами організації, відповідно, вважаю можливим залежно від обставин (їх компетенція, характер прийнятого рішення та його впливу на діяльність організації тощо) їх притягнення до цивільно-правової відповідальності перед організацією, адміністративної і/або кримінальної відповідальності.

Останні запитання в цьому розділу

Дострокове відкликання голови ГО

Скажіть будь ласка, які є законні чинники відкликання голови ГО до закінчення терміну перебування на посаді голови? для відкликання є причини. Але ми хочемо зробити все екологічно для репутації організації. дякую за...

Переглянути

Правовий статус голови БФ

Яка юридична відповідальність,права та обов'язки голови БФ,створеного для допомоги школі?

Переглянути

Оформлення ходу засідання Загальних Зборів учасників БО

Добрый день! Подскажите, пожалуйста! Есть 6 основателей фонда, один из них - руководитель (директор). Как правильно вести протокол собрания учредителей? Должны ли в нем быть указаны глава собрания, секретарь? (кем и...

Переглянути

Чи можуть бути учасниками Благодійного фонду іноземні громадяни? Процедура прийняття іноземних громадян до Благодійного фонду.

Доброго дня. Учасниками іли членом Благодійний фонду можуть бути іноземні громадяни? І як можна приняти їх? Дякую.

Переглянути

Заснування БФ одним учасником

Скажіть, будь-ласка, чи можна створити Благодійний фонд у якому його єдиний засновник є і єдиним його учасником. І щоб в статуті не було передбачено прийняття у фонд інших учасників. Це з метою убезпечення від...

Переглянути