Cортувати

Реєстрація благодійних фондів та організацій

Оформлення благодійної допомоги

Управління БФ і БО

Допомога учасникам АТО і переселенцям

Публічний збір благодійних пожертв

Робота волонтерів

Реєстраційні дії БО та їх оформлення (реєстрація, внесення змін, ліквідація)

Благодійна допомога: оформлення, отримання і надання (відносини з донорами і бенефіціарами)

Оформлення гуманітарної допомоги

Звітність БФ і БО

Гуманітарна допомога: оформлення, отримання і надання

Законодавчі новації

Оплата праці та послуг консультантів

Волонтерська діяльність: оформлення волонтерів, ведення документації

Соціальне підприємництво

Гуманітарна допомога

Оподаткування благодійної допомоги

Надання благодійної допомоги

Оформлення благодійної допомоги (юр.)

Трудові відносини в БО: прийняття на роботу, звільнення, відпустки, лікарняні, ведення документації

Учасники (засновники) та органи управління БО: правовий статус, формування і діяльність

Господарська діяльність: оформлення договорів, ведення первинної документації

Оподаткування БО, благодійної та гуманітарної допомоги: нарахування і сплата податків, отримання та втрата статусу неприбутковості

Бухгалтерський облік в БО: оформлення та ведення документації та проводки

Звітність БО: податкова, статистична тощо

Перевірки та інші форми державного контролю діяльності БО

Акт передачі з БО на юридичну особу.

16 липня 2017, 18:15 до роздiлу

Анна Луценко

Добрий день . Підскажіть будь ласка, якщо у мене у юридичної організації і благодійному фонді керівник і голова фонду одна людина. Чи буде правильно коли я роблю акт передачі з благодійної організації на юридичну організацію підписи під ним передав і отримав одна людина.

Відповідь

Максим Стрельчук, юрист, експерт із питань діяльності благодійних організацій

16 липня 2017, 18:15

Доброго дня!

На разі в українському законодавстві дане питання є спірним.

З одного боку, в обгрунтування неможливості підписання правочину від імені двох юридичних осіб однією і тією ж особою, наводять норму ч. 3 ст. 238 Цивільного кодексу України (далі - ЦК), згідно якої представник не може вчиняти правочин від імені особи, яку він представляє, у своїх інтересах або в інтересах іншої особи, представником якої він одночасно є, за винятком комерційного представництва, а також щодо інших осіб, встановлених законом. При цьому, згідно ч. 3 ст. 237 ЦК представництво виникає на підставі договору, закону, акта органу юридичної особи та з інших підстав, встановлених актами цивільного законодавства. Актом органу юридичної особи можливо визнати статут, а отже керівника підприємства, установи, організації - її представником.

З іншого боку вказується, що згідно ч. 1 ст. 92 ЦК юридична особа набуває цивільних прав та обов'язків і здійснює їх через свої органи, які діють відповідно до установчих документів та закону. Відповідно, керівник не може визнаватись представником юридичної особи, але органом її управління, і ч. 3 ст. 238 ЦК не може до нього застосовуватись.

Відповідно, різною була і судова практика щодо визнання недійсними подібних правочинів. Наприклад, Вищий господарський суд України визнавав відповідні правочини дійсними.

Останнім часом в Постанові від 23.09.2014 року в судовій справі № 3-110гс14 Верховний суд Україні вказав на наступне: «Згідно з ч. 2 ст. 207 ЦК України правочин, який вчиняє юридична особа, підписується особами, уповноваженими на це її установчими документами, довіреністю, законом або іншими актами цивільного законодавства та скріплюється печаткою. Відповідно до ч. 3 ст. 238 ЦК України, представник не може вчиняти правочин від імені особи, яку він представляє, у своїх інтересах або в інтересах іншої особи, представником якої він одночасно є, за винятком комерційного представництва, а також щодо інших осіб, встановлених законом. Суд касаційної інстанції не звернув уваги на той факт, що спірний договір … всупереч вимогам ч. 3 ст. 238 ЦК України, було укладено від імені орендодавця та орендаря однією і тією ж особою, тобто договір направлений на реалізацію інтересів однієї особи. Таким чином, висновок Вищого господарського суду України про відсутність підстав для застосування положень ст.ст. 203, 215 ЦК України та визнання договору недійсним, суперечить вимогам чинного законодавства і не відповідає фактичним обставинам справи».

Хоча, на мою думку, у вказаній справі більше йшлося про порушення ч. 3 ст. 92 ЦК, згідно якої орган або особа, яка відповідно до установчих документів юридичної особи чи закону виступає від її імені, зобов'язана діяти в інтересах юридичної особи, добросовісно і розумно та не перевищувати своїх повноважень, однак суд неоднозначно вказав на необхідність застосування до відповідних правочинів ч. 3 ст. 238 ЦК.

Згідно ч. 1 ст. 111-28 Господарського процесуального кодексу України висновок щодо застосування норм права, викладений у постанові Верховного Суду України, є обов’язковим для всіх суб’єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права, а також має враховуватися іншими судами загальної юрисдикції при застосуванні таких норм права.

Таким чином, з огляду на ризик визнання подібного правочину недійсним судом або навіть органами ДФС України під час податкової перевірки, рекомендується утримуватись від підписання правочину (акту) з боку двох юридичних осіб однією і тією ж особою (наприклад, шляхом перегляду структури управління або введення в статут додаткових підписантів, або видачі іншій особі довіреності, хоча в останньому випадку судова практика не завжди визнавала чинність правочину). 

Останні запитання в цьому розділу

Дострокове відкликання голови ГО

Скажіть будь ласка, які є законні чинники відкликання голови ГО до закінчення терміну перебування на посаді голови? для відкликання є причини. Але ми хочемо зробити все екологічно для репутації організації. дякую за...

Переглянути

Правовий статус голови БФ

Яка юридична відповідальність,права та обов'язки голови БФ,створеного для допомоги школі?

Переглянути

Оформлення ходу засідання Загальних Зборів учасників БО

Добрый день! Подскажите, пожалуйста! Есть 6 основателей фонда, один из них - руководитель (директор). Как правильно вести протокол собрания учредителей? Должны ли в нем быть указаны глава собрания, секретарь? (кем и...

Переглянути

Чи можуть бути учасниками Благодійного фонду іноземні громадяни? Процедура прийняття іноземних громадян до Благодійного фонду.

Доброго дня. Учасниками іли членом Благодійний фонду можуть бути іноземні громадяни? І як можна приняти їх? Дякую.

Переглянути

Заснування БФ одним учасником

Скажіть, будь-ласка, чи можна створити Благодійний фонд у якому його єдиний засновник є і єдиним його учасником. І щоб в статуті не було передбачено прийняття у фонд інших учасників. Це з метою убезпечення від...

Переглянути