Cортувати

Реєстрація благодійних фондів та організацій

Оформлення благодійної допомоги

Управління БФ і БО

Допомога учасникам АТО і переселенцям

Публічний збір благодійних пожертв

Робота волонтерів

Реєстраційні дії БО та їх оформлення (реєстрація, внесення змін, ліквідація)

Благодійна допомога: оформлення, отримання і надання (відносини з донорами і бенефіціарами)

Оформлення гуманітарної допомоги

Звітність БФ і БО

Гуманітарна допомога: оформлення, отримання і надання

Законодавчі новації

Оплата праці та послуг консультантів

Волонтерська діяльність: оформлення волонтерів, ведення документації

Соціальне підприємництво

Гуманітарна допомога

Оподаткування благодійної допомоги

Надання благодійної допомоги

Оформлення благодійної допомоги (юр.)

Трудові відносини в БО: прийняття на роботу, звільнення, відпустки, лікарняні, ведення документації

Учасники (засновники) та органи управління БО: правовий статус, формування і діяльність

Господарська діяльність: оформлення договорів, ведення первинної документації

Оподаткування БО, благодійної та гуманітарної допомоги: нарахування і сплата податків, отримання та втрата статусу неприбутковості

Бухгалтерський облік в БО: оформлення та ведення документації та проводки

Звітність БО: податкова, статистична тощо

Перевірки та інші форми державного контролю діяльності БО

Правовий статус керівника проекту за відсутності штатних працівників

18 вересня 2017, 12:23 до роздiлу

Ольга Овсянникова

по уставу в БО засновник це Президент организации. Сейчас реализуем проект С ООН. Вопрос, как составить договор или приказ на руководителя проекта, если руководитель проекта и президент (учредитель) Фонда одно лицо. Сотрудников на Фонде нет и президент тоже не сотрудник Фонда

Відповідь

Максим Стрельчук, юрист, експерт із питань діяльності благодійних організацій

18 вересня 2017, 12:23

Доброго дня!

Відповідь залежатиме від конкретного змісту статуту та структури управління організації. При цьому необхідно чітко розрізняти статуси засновника та президента, навіть якщо ними володіє одна і та ж особа, оскільки згідно статуту їм можуть бути присвоєні зовсім різні функції.

Зокрема, якщо президент організації згідно статуту є її виконавчим органом, виступає її керівником і має право наймати на роботу персонал,  наказ про призначення його на посаду керівника проекту може складатися за формулою: "Приступаю до виконання обов'язків..." (або й навіть з формулюванням "Призначити ПІБ на посаду...").

В разі якщо рішення про найм працівника прийнято засновником(ами)/учасником(ами), офомлюються рішення засновника/учасника (якщо він єдиний) чи протокол загальних зборів учасників (якщо їх декілька) та наказ керівника (я так розумію, це президент).

Згідно ст. 24 КЗпП України видання наказу може оформлювати укладення трудового договору. 

У випадку, якщо йдеться про укладення трудового договору як окремого документу чи договору цивільно-правового характеру, в т.ч. з ФОП, можливість підписання договору однією і тією ж особою як зі сторони організації, так і зі сторони працівника/підрядника на разі в українському законодавстві є спірним питанням.

З одного боку, в обгрунтування неможливості підписання правочину від імені двох  осіб однією і тією ж особою, наводять норму ч. 3 ст. 238 Цивільного кодексу України (далі - ЦК), згідно якої представник не може вчиняти правочин від імені особи, яку він представляє, у своїх інтересах або в інтересах іншої особи, представником якої він одночасно є, за винятком комерційного представництва, а також щодо інших осіб, встановлених законом. При цьому, згідно ч. 3 ст. 237 ЦК представництво виникає на підставі договору, закону, акта органу юридичної особи та з інших підстав, встановлених актами цивільного законодавства. Актом органу юридичної особи можливо визнати статут, а отже керівника підприємства, установи, організації - її представником.

З іншого боку вказується, що згідно ч. 1 ст. 92 ЦК юридична особа набуває цивільних прав та обов'язків і здійснює їх через свої органи, які діють відповідно до установчих документів та закону. Відповідно, керівник не може визнаватись представником юридичної особи, але органом її управління, і ч. 3 ст. 238 ЦК не може до нього застосовуватись.

Відповідно, різною була і судова практика щодо визнання недійсними подібних правочинів. Наприклад, Вищий господарський суд України визнавав відповідні правочини дійсними. Однак, останнім часом позиція Верховного суду України схиляється до визнання таких правочинів недійсними (див., наприклад, в Постанові від 23.09.2014 року в судовій справі № 3-110гс14, де суд неоднозначно вказав на необхідність застосування до відповідних правочинів ч. 3 ст. 238 ЦК).

Згідно ч. 1 ст. 111-28 Господарського процесуального кодексу України, ст. 360-7 Цивільно-процесуального кодексу України висновок щодо застосування норм права, викладений у постанові Верховного Суду України, є обов’язковим для всіх суб’єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права, а також має враховуватися іншими судами загальної юрисдикції при застосуванні таких норм права.

Таким чином, з огляду на ризик визнання подібного правочину недійсним судом або навіть органами ДФС України під час податкової перевірки, рекомендується утримуватись від підписання правочину (акту) з боку двох  осіб (організації і працівника/підрядника) однією і тією ж особою (наприклад, шляхом перегляду структури управління або введення в статут додаткових підписантів, або видачі іншій особі довіреності, хоча в останньому випадку судова практика не завжди визнавала чинність правочину).

Останні запитання в цьому розділу

Керівник МБФ - наймана особа

Чи може бути керівником міжнародного благодійного фонду наймана особа,яка не є засновником?

Переглянути

Директор БО на громадських засадах

Добрый день, можно ли в БФ назначить единственного учасника и.о. директором без выплаты заработной платы как в ООО ?

Переглянути

Оплата праці у новоствореному БО

на мое ім'я 01.09.2020р. зареєстрували БФ, я озасновник фонду і призначив себе президентом. Фонд з нульовим балансом, в рішенні засновника і в уставі не прописано, что президент працюватиме на безоплатній засаді. Яке...

Переглянути

Оплата праці персоналу у новоствореному БФ

Доброго дня. Цікавить таке питання. Якщо БФ новостворений і немає ще напрацювань, як і звідки бухгалтеру (я так зрозумів що потрібно оформляти офіційно як матеріально відповідальну особу) виплачувати зарплату? Адже...

Переглянути

Мінімальний час роботи для директора новоствореного БО

При відкритті благодійного фонду каса будет деякий час пуста. Який иінімальний час роботи за місяць можно призначини однуому працівнику фонду- директору. Ст.Конституції 19 по цьому питанню дає ссилання на закони...

Переглянути