Комерційна нерухомість релігійної організації

05 вересня 2019, 16:08 до роздiлу

Тетяна Ді

Доброго дня. Религійна організація має намір придбати комерційну нерухомість. Чи має право вона здавати цю нерухомість в оренду і отримувати таким чином доходи в подальшому. - Чи є ризик втрати неприбукового статусу? - Чи варто реєструватися платником ПДВ при таких операціях? - Як ці доходи потім показувати в звітності? - Чи є це пасивним доходом згідно податкового Кодексу? ( в статуті організації прописано, що майно і кошти організаціїї формуються також з пасивних доходів від власної статутної діяльності, чи можна ці орендні платежі- доходи вважати за пасивний дохід?) Дякую наперед.

Відповідь

Максим Стрельчук, юрист, експерт із питань діяльності благодійних організацій

05 вересня 2019, 16:08

Доброго дня!

1. Чинне законодавство на сьогодні не обмежує перелік джерел доходів неприбуткових організацій. При цьому головним правилом залишається пп. 133.4.2. п. 133.4. ст. 133 Податкового кодексу, згідно якого доходи (прибутки) неприбуткової організації використовуються виключно для фінансування видатків на утримання такої неприбуткової організації, реалізації мети (цілей, завдань) та напрямів діяльності, визначених її установчими документами; доходи неприбуткових релігійних організацій використовуються також для здійснення неприбуткової (добродійної) діяльності, передбаченої законом для релігійних організацій, у тому числі надання гуманітарної допомоги, здійснення благодійної діяльності, милосердя.

Чинне законодавство також не забороняє релігійній організації самостійно здійснювати господарську діяльність, навіть непрямо визнаючи таке право в пп. 197.1.9. п. 197.1. ст. 197 Податкового кодексу.

Відповідно, вважаю здачу в оренду релігійною організацією приміщень, що не мають культового призначення, можливою без втрати статусу неприбутковості. Така позиція підтверджується деякими відомими мені роз'ясненнями податкової, наданими зокрема в 2018 р. При цьому, зважаючи на зміну і неоднозначність позиції податкової щодо господарської діяльності благодійних організацій, рекомендую отримати індивідуальну податкову консультацію для однозначного тлумачення вказаної ситуації.

2. Добровільно реєструватись платником ПДВ є сенс лише в разі можливості мати і користуватися податковим кредитом в достатньому обсязі, що, на мою думку, для неприбуткової релігійної організації може бути неактуальним. Обов'язкова реєстрація особи платником ПДВ передбачена п. 181.1. ст. 181 Податкового кодексу у  разі якщо загальна сума від здійснення операцій з постачання товарів/послуг, що підлягають оподаткуванню ПДВ, у тому числі з використанням локальної або глобальної комп'ютерної мережі, нарахована (сплачена) такій особі протягом останніх 12 календарних місяців, сукупно перевищує 1000000 гривень (без урахування податку на додану вартість).

3. Наскільки я розумію, у звіті про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації відповідні доходи повинні відображатись у рядку 1.11. "інші доходи".

4. Доходи від оренди не відносяться до пасивних доходів як згідно теперішнього визначення Податкового кодексу (пп. 14.1.268. п. 14.1. ст. 14 Податкового кодексу), так і попередніх редакцій даного підпункту. До пасивних доходів, як правило, відносять страхові виплати, проценти, роялті, дивіденди.

Останні запитання в цьому розділу

Правові моделі взаємодії ГО з ОТГ

Доброго дня! Допоможіть будь ласка знайти форми співпраці ГО та ОТГ. В ОТГ Є комунальний заклад, та його призначення. В ГО є проєкт щодо цього закладу, який виходить за межі цього призначення, але задовільнює потреби...

Переглянути

Соціальне підприємництво в комунальному приміщенні

Доброго дня. Ми, Благодійний фонд "Сестри Даліли" займаємося допомогою людям з інвалідністю, які хворіють рідкісним захворюванням - легенева гіпертензія. Орендуємо у міста приміщення з цільовим призначенням -...

Переглянути

Правові підстави створення благодійним фондом підприємств та організацій

У статуті Благодійного фонду є пунк що фонд може створювати, для виконання своїх статутних завдань підприємства та організації. Цікавить які саме підприємства може створювати Благодійний фонд, на основі чого має...

Переглянути

Чи може група фіз. осіб заключити договір спільної діяльності з громадською організацією та здійснювати господарську діяльність?

Доброго дня! Цікавить тема соціального підприємництва. Розділ 77 Цивільного кодексу України говорить про спільну діяльність. Чи може група фіз. осіб заключити договір спільної діяльності з громадською організацією...

Переглянути

Які потрібні документи для оформлення підприємницької діяльності в благодійному фонді?

Добрый день. Подскажите пожалуйста, какие документы нужны что бы оформить в благотворительном фонде предпринимательскую деятельность. Деньги полученные от это деятельности будут идти по целевому назначению.

Переглянути