Щодо справляння плати за внесення змін до статутних документів

29 квітня 2016, 15:01 до роздiлу

Володимир Жданов

Запитання 1 Зміни до статуту. Чи дійсно треба платити за внесення змін до статуту з 01.01.16? Пункт 5. Установити, що реєстраційний збір не справляється за проведення державної реєстрації змін, що вносяться до установчих документів неприбуткових підприємств, установ та організацій відповідно до пункту 35 підрозділу 4 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України"; (з 01.01.2016 року вищевказаний закон діє у новій редакції: Закон України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань», в якому дану норму не вказано. Адміністративний збір за державну реєстрацію змін до відомостей про юридичну особу з 01.01.2016 – 30.04.2016 – 410 грн., у наступних періодах збір відповідно збільшується.) Запитання 2. Чи потрібно платити адміністративний збір при внесенні змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі? 1. За державну реєстрацію справляється адміністративний збір у такому розмірі: 0,3 мінімальної заробітної плати - за державну реєстрацію змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі, крім внесення змін до інформації про здійснення зв’язку з юридичною особою;

Відповідь

Тетяна Бережна, юрист компанії «Василь Кісіль і Партнери»

29 квітня 2016, 15:01

Шановний Володимире,

Нижче  - відповіді на Ваші запитання.

Запитання 1. Зміни до статуту. Чи дійсно треба платити за внесення змін до статуту з 01.01.16?

Запитання 2. Чи потрібно платити адміністративний збір при внесенні змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі?

Питання внесення змін до (і) відомостей у статуті юридичної особи та (іі) до відомостей у Єдиному державному реєстрі (надалі також - ЄДР) регулюється Законом України № 755-IV, ухваленим 15.05.2003.

Звертаємо Вашу увагу, що 26.11.2015 Верховна Рада постановила викласти цей закон у новій редакції під назвою «Закон України “Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань”». Як наслідок, було змінено попередні процедур стосовно реєстрації відомостей про юридичну особу.

Остання актуальна редакція цього закону була прийнята 01.01.2016 і саме цей текст потрібно застосовувати до реєстраційних дій, що вчиняються з 01.01.2016.

Стосовно внесення змін до статуту, зауважимо, що у попередній редакції закону № 755-IV від 30.09.2015 окремими статтями регулювалися дві процедури:

Ø  Внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі (стаття 19 закону № 755-IV у редакції від 30.09.2015);

 

Ø  Державна реєстрація змін до установчих документів юридичної особи (стаття 29 закону № 755-IV у редакції від 30.09.2015).

Отже, раніше внесення змін до статуту підлягало окремій державній реєстрації, за яку справлявся адміністративний збір (стаття 10 закону № 755-IV у редакції від 30.09.2015). Натомість, для внесення до ЄДР інших відомостей про юридичну особу, не пов’язаних зі зміною до статуту, встановлювалися свої правила та у більшості випадків адміністративний збір не справлявся.

Відповідно до чинної редакції закону № 755-IV від 01.01.2016, більше не існує окремої процедури реєстрації змін до статуту. Реєстрація змін до статуту є складовою державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в ЄДР. Для того, щоб зареєструвати зміни до статуту подається заява про державну реєстрацію змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в ЄДР (п.1 ч.4 статті 17 закону № 755-IV у редакції від 01.01.2016 ). До цієї заяви долучається документ про сплату адміністративного збору (п.7 ч.4 статті 17 закону № 755-IV у редакції від 01.01.2016).

Плата за внесення змін до відомостей в ЄДР (адміністративний збір) становить 0,3 мінімальної заробітної плати (ч. ст.36 закону № 755-IV у редакції від 01.01.2016). Розмір мінімальної заробітної плати щороку встановлюється Законом України «Про державний бюджет». З 1 травня 2016 року мінімальна заробітна плата становитиме 1450 гривень (стаття 8 закону «Про державний бюджет») і, відповідно, адміністративний збір – 435 гривень.

Отже, з 01.01.16 адміністративний збір сплачується при внесенні будь-яких змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі, у тому числі при внесенні змін до статуту. При цьому, окремої процедури реєстрації внесення змін до статуту і справляння плати за це не існує.

Адміністративний збір сплачують усі юридичні особи, які подають заяву про внесення змін до відомостей у ЄДР. Винятки щодо сплати адміністративного збору благодійними організаціями, які були встановлені попередньою редакцією закону № 755-IV, сьогодні скасовані. Чинний Закон № 755-IV не містить статті щодо несплати благодійними організаціями адміністративного збору, а також виключено відповідний пункт 35 підрозділу 4 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України.

Таким чином, благодійна організація, будучи юридичною особою, зобов’язана сплатити адміністративний збір при подачі заяви про внесення змін до відомостей ЄДР.

 

Отже, у відповідь на ваші запитання, підкреслюємо, що адміністративний збір справляється за внесення змін до відомостей про юридичну особу, що містяться у ЄДР. Внесення змін до статуту відбувається за процедурою державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в ЄДР. Для здійснення такої реєстрації потрібно сплатити єдиний адміністративний збір у розмірі 0,3 мінімальної заробітної плати, від якого благодійні організації не звільняються. 

 

З повагою,

Тетяна

Останні запитання в цьому розділу

Порядок внесення до ЄДР інформації про учасників БФ

Якщо всі засновники благодійного фонду бажають вийти з нього, проте залишаються ще учасники благодійного фонду, чи необхідно вносити до ЄДР інформацію про учасників?

Переглянути

Порядок внесення до Єдиного державного реєстру учасників БФ

Добрий день. Благодійнтй фонд має двох засновників, які внесені до Єдиного державного реєстру. В фонді ще 43 учасники фонду, є правління фонду, загальні збори учасників. Засновники подали заяву на виключення їх із...

Переглянути

Порядок реєстрації БО

Вітаю! Хочемо розробити мобільний застосунок для дітей з особливими можливостями та плануємо залучити благодійні внески. Підскажіть, якою юридичною особою краще зареєструватися? Дякую

Переглянути

Порядок призупинення діяльності БФ

Добрый день, наш Фонд успешно работает 2 года, но на сегодняшний день сложилась ситуация, когда нет постоянного финансирования и, как следствие, нет возможности выполнять наши проекты и выплачивать сотрудникам...

Переглянути

Кінцеві бенефіціарні власники ГО

Доброго дня. Проконсультуйте бдь ласка. Громадська організація має 3 засновників, фізичних осіб (вони ж і члени ГО). Органами управління ГО є загальні збори, Правління ГО та Голова організації. Чи має така ГО кінцевих...

Переглянути