Cортувати

Реєстрація благодійних фондів та організацій

Оформлення благодійної допомоги

Управління БФ і БО

Допомога учасникам АТО і переселенцям

Публічний збір благодійних пожертв

Робота волонтерів

Реєстраційні дії БО та їх оформлення (реєстрація, внесення змін, ліквідація)

Благодійна допомога: оформлення, отримання і надання (відносини з донорами і бенефіціарами)

Оформлення гуманітарної допомоги

Звітність БФ і БО

Гуманітарна допомога: оформлення, отримання і надання

Законодавчі новації

Оплата праці та послуг консультантів

Волонтерська діяльність: оформлення волонтерів, ведення документації

Соціальне підприємництво

Гуманітарна допомога

Оподаткування благодійної допомоги

Надання благодійної допомоги

Оформлення благодійної допомоги (юр.)

Трудові відносини в БО: прийняття на роботу, звільнення, відпустки, лікарняні, ведення документації

Учасники (засновники) та органи управління БО: правовий статус, формування і діяльність

Господарська діяльність: оформлення договорів, ведення первинної документації

Оподаткування БО, благодійної та гуманітарної допомоги: нарахування і сплата податків, отримання та втрата статусу неприбутковості

Бухгалтерський облік в БО: оформлення та ведення документації та проводки

Звітність БО: податкова, статистична тощо

Перевірки та інші форми державного контролю діяльності БО

Заснування постраждалими неприбуткової організації для отримання благодійної допомоги

05 вересня 2019, 11:24 до роздiлу

Христина Іванішин

Доброго дня! Мешканці будинку у якому стався обвал ( є загиблі) хочуть створити свою оганізацію з метою отримання фінансової допомоги від фіз.осіб, юр. осіб., держави і т.д. Засновниками цією організації хочуть бути постраждалі, чи це не буде порушувати Закон України, оскільки кошти будуть спрямовані на них самих та потреби цілого будинку ? І яку організацію в такому випадку краще створювати ГО, благодійну організацію? Дякую за відповідь.

Відповідь

Максим Стрельчук, юрист, експерт із питань діяльності благодійних організацій

05 вересня 2019, 11:24

Доброго дня!

Виходячи з цілей створення організації (отримання і перерозподіл благодійної допомоги), найбільш придатною організаційно-правовою формою, на мою думку, буде благодійна організація зі статусом неприбутковості.

При цьому, справді, необхідно зважати на деякі обмеження, встановлені законодавством про неприбуткові та благодійні організації.

Згідно пп. 133.4.1. п. 133.4. ст. 133 Податкового кодексу України (ПК) для одержання статутсу неприбутковості установчі документи неприбуткової організації повинні містити заборону розподілу отриманих доходів (прибутків) або їх частини серед засновників (учасників у розумінні Цивільного кодексу України), членів такої організації, працівників (крім оплати їхньої праці, нарахування єдиного соціального внеску), членів органів управління та інших пов’язаних з ними осіб. Однак, при цьому не вважається розподілом отриманих доходів (прибутків) фінансування видатків, визначених пп. 133.4.2. п. 133.4. ст. 133 ПК, а саме видатків на утримання такої неприбуткової організації, реалізації мети (цілей, завдань) та напрямів діяльності, визначених її установчими документами.

Згідно ч. 4 ст. 23 Закону України "Про благодійну діяльність та благодійні організації" бенефіціарами благодійних програм не можуть бути учасники (засновники) та члени органів управління благодійних організацій. Законодавство не містить прямої санкції за порушення даної норми, однак все одно її недотримання становитиме ризик для організації і визнання її видатків цільовими (а відповідно, і ризик для її статусу неприбутковості).

При цьому правила про конфлікт інтересів вимагатимуть при укладенні правочинів між благодійною організацією та членом органу її управління або пов'язаною з ним особою виключати з процесу прийняття рішення про укладення правочину такого члена органу управління (п. 1) ч. 1 ст. 23 "Про благодійну діяльність та благодійні організації").

Звісно, це ускладнює створення благодійної організації самими постраждалими, однак ризики можна мінімізувати, наприклад, за рахунок мінімізації кількості засновників і органів управління організації (по мінімуму це може бути один засновник, який одночасно може бути призначений керівником організації), правильного визначення цілей і завдань організації у її статуті.

Теоретично, для даних цілей можливо створення й громадської організації. Однак, зважаючи на необхідність залучення більшої кількості членів (учасників) до такої організаційно-правової форми та принцип відсутності майнового інтересу учасників, зазначений в ст. 3 Закону України "Про громадські об'єднання", з моєї точки зору, обмеження і ризики в даному випадку навіть ще більші.

Для відновлення майна, що знаходиться у спільній власності мешканців, можливо застосовувати механізми неприбуткового об'єднання співвласників багатоквартирного будинку (ОСББ), якщо таке є. 

Останні запитання в цьому розділу

Порядок та процедура подання відомостей про кінцевих бенефіціарів БО

Підкажіть, будь ласка, чи потрібно благодійній організації, яка не має кінцевого бенефіціара, подавати відомості про це, і яка сама процедура? Дякую

Переглянути

Передання майна БО до статутного фонд ТОВ: правові підстави

Вопрос к юристу. Добрый день. Меня зовут Ольга и я являюсь соучредителем общественной организации, которая имеет статус не прибыльности. В соответствии с нашим Статутом, мы имеем право открывать коммерческие...

Переглянути

Зміни до найменування БФ

Доброго дня. Дайте будь ласка відповідь. У нас в благодійному фонді виникла потреба внести зміни до статуту, однак виникло питання чи потрібно внести зміни до найменування фонду, адже у теперішньому найменуванні...

Переглянути

КВЕД для будівництва церкви

не можу підібрати сферу благодійноії діяльності для будівництва церкви

Переглянути

Різниця між МБФ та БФ при реєстрації благодійної організації

в чем разница Международного Благотворительного Фонда и просто Благ Фонда?

Переглянути