Cортувати

Реєстрація благодійних фондів та організацій

Оформлення благодійної допомоги

Управління БФ і БО

Допомога учасникам АТО і переселенцям

Публічний збір благодійних пожертв

Робота волонтерів

Реєстраційні дії БО та їх оформлення (реєстрація, внесення змін, ліквідація)

Благодійна допомога: оформлення, отримання і надання (відносини з донорами і бенефіціарами)

Оформлення гуманітарної допомоги

Звітність БФ і БО

Гуманітарна допомога: оформлення, отримання і надання

Законодавчі новації

Оплата праці та послуг консультантів

Волонтерська діяльність: оформлення волонтерів, ведення документації

Соціальне підприємництво

Гуманітарна допомога

Оподаткування благодійної допомоги

Надання благодійної допомоги

Оформлення благодійної допомоги (юр.)

Трудові відносини в БО: прийняття на роботу, звільнення, відпустки, лікарняні, ведення документації

Учасники (засновники) та органи управління БО: правовий статус, формування і діяльність

Господарська діяльність: оформлення договорів, ведення первинної документації

Оподаткування БО, благодійної та гуманітарної допомоги: нарахування і сплата податків, отримання та втрата статусу неприбутковості

Бухгалтерський облік в БО: оформлення та ведення документації та проводки

Звітність БО: податкова, статистична тощо

Перевірки та інші форми державного контролю діяльності БО

Реєстрація БФ при шкільному закладі

28 вересня 2017, 12:55 до роздiлу

Наталія Лапа

Доброго дня! Плануємо організувати БФ при школі. З цим такі питання: 1) Чи може бути засновником БФ фізична особа підприємець? 2) При двох засновниках БФ: чи мають право директор БФ і бухгалтер працювати на громадських засадах і не отримувати зарплатні? Якщо так - як правильно це оформити? 3) Якщо беніфіцаром БФ буде окрема школа, чи може мати директор цієї школи право підпису в БФ? 4) Чи може мати БФ юр адресу школи? Чи потрідно для цього украдати договір аренди із школою? Дякую за Вашу допомогу!

Відповідь

Максим Стрельчук, юрист, експерт із питань діяльності благодійних організацій

28 вересня 2017, 12:55

Доброго дня!

1. Згідно ч. 1 ст. 12 Закону України "Про благодійну діяльність та благодійні організації" засновниками благодійних організацій можуть бути дієздатні фізичні та юридичні особи, крім органів державної влади, органів місцевого самоврядування, інших юридичних осіб публічного права. Відповідно, фізична особа - підприємець може бути засновником благодійної організації, але лише в своїй якості фізичної особи.

2. Щодо директора, ця посада передбачає здійснення постійного поточного керівництва діяльністю організації, що, на мою думку, означає виконання трудової функції, яка, згідно трудового законодавства, повинна оплачуватись. На практиці допускається виконання обов'язків на громадських засадах особами, що обіймають виборні посади, якщо це прямо передбачено статутом та не передбачає певної регулярної діяльності, хоча на сьогодні і така практика вже починає обмежуватись контролюючими органами.

Щодо бухгалтера, то тут ст. 8 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" вказує на безперервний характер бухгалтерського обліку, а також на те, що для забезпечення ведення бухгалтерського обліку підприємство самостійно обирає форми його організації:

- введення до штату підприємства посади бухгалтера або створення бухгалтерської служби на чолі з головним бухгалтером;

- користування послугами спеціаліста з бухгалтерського обліку, зареєстрованого як підприємець, який здійснює підприємницьку діяльність без створення юридичної особи;

- ведення на договірних засадах бухгалтерського обліку централізованою бухгалтерією або аудиторською фірмою;


- самостійне ведення бухгалтерського обліку та складання звітності безпосередньо власником або керівником підприємства.

Таким чином, виходячи з вищенаведеного, бухгалтер може лише або обіймати штатну оплачувану посаду в організації, або надавати послуги як підприємець (в даному разі договір може передбачати і безоплатний характер послуг), або взагалі бути відсутнім у зв'язку з веденням обліку самостійно керівником.

3.Благодійна організація є окремою юридичною особою, тому право підпису в організації мають лише її посадові особи, уповноважені статутом чи наказом керівника. Зовнішні щодо організації (такі, що не працюють в ній) особи можуть діяти від її імені лише на підставі довіреності, однак дане правило не діятиме, наприклад, при підписанні банківських документів щодо розпорядження рахунками організації.

4. Законодавство дозволяє закладам освіти надавати приміщення в оренду, однак виключно в освітніх цілях. Так, згідно ч. 4 ст. 80 Закону України "Про освіту" від 05.09.2017 р. № 2145-VIII об’єкти та майно державних і комунальних закладів освіти не підлягають приватизації чи використанню не за освітнім призначенням. Згідно п. 3.19, Державних санітарних правил і норм влаштування, утримання загальноосвітніх навчальних закладів та організації навчально-виховного процесу, затверджених постановою Головного санітарного лікаря України від 14.08.2001 № 63 05.06.2001 N 1/12-1459, (ДСанПіН 5.5.2.008-01) здача в оренду території, будівель, приміщень, обладнання підприємствам, установам, організаціям іншим юридичним та фізичним особам для використання, що не пов'язано з навчально-виховним процесом, не дозволяється.

Таким чином, вважаю використання благодійною організацією юридичної адреси школи згідно договору оренди чи іншого договору таким, що не відповідатиме чинному законодавству, якщо не йдеться про виключно освітні цілі такого користування.

 

 

 

Останні запитання в цьому розділу

Порядок та процедура подання відомостей про кінцевих бенефіціарів БО

Підкажіть, будь ласка, чи потрібно благодійній організації, яка не має кінцевого бенефіціара, подавати відомості про це, і яка сама процедура? Дякую

Переглянути

Передання майна БО до статутного фонд ТОВ: правові підстави

Вопрос к юристу. Добрый день. Меня зовут Ольга и я являюсь соучредителем общественной организации, которая имеет статус не прибыльности. В соответствии с нашим Статутом, мы имеем право открывать коммерческие...

Переглянути

Зміни до найменування БФ

Доброго дня. Дайте будь ласка відповідь. У нас в благодійному фонді виникла потреба внести зміни до статуту, однак виникло питання чи потрібно внести зміни до найменування фонду, адже у теперішньому найменуванні...

Переглянути

КВЕД для будівництва церкви

не можу підібрати сферу благодійноії діяльності для будівництва церкви

Переглянути

Різниця між МБФ та БФ при реєстрації благодійної організації

в чем разница Международного Благотворительного Фонда и просто Благ Фонда?

Переглянути