Cортувати

Реєстрація благодійних фондів та організацій

Оформлення благодійної допомоги

Управління БФ і БО

Допомога учасникам АТО і переселенцям

Публічний збір благодійних пожертв

Робота волонтерів

Реєстраційні дії БО та їх оформлення (реєстрація, внесення змін, ліквідація)

Благодійна допомога: оформлення, отримання і надання (відносини з донорами і бенефіціарами)

Оформлення гуманітарної допомоги

Звітність БФ і БО

Гуманітарна допомога: оформлення, отримання і надання

Законодавчі новації

Оплата праці та послуг консультантів

Волонтерська діяльність: оформлення волонтерів, ведення документації

Соціальне підприємництво

Гуманітарна допомога

Оподаткування благодійної допомоги

Надання благодійної допомоги

Оформлення благодійної допомоги (юр.)

Трудові відносини в БО: прийняття на роботу, звільнення, відпустки, лікарняні, ведення документації

Учасники (засновники) та органи управління БО: правовий статус, формування і діяльність

Господарська діяльність: оформлення договорів, ведення первинної документації

Оподаткування БО, благодійної та гуманітарної допомоги: нарахування і сплата податків, отримання та втрата статусу неприбутковості

Бухгалтерський облік в БО: оформлення та ведення документації та проводки

Звітність БО: податкова, статистична тощо

Перевірки та інші форми державного контролю діяльності БО

Порядок заснування асоціації іноземної організації з БФ

04 серпня 2017, 10:33 до роздiлу

Володимир Куценко

Відповідно до ч. 4 ст. 11 ЗУ "Про благодійну діяльність та благодійні організації", благодійні організації мають право створювати відокремлені підрозділи, бути засновником та учасником інших благодійних організацій, а також спілок, асоціацій, інших добровільних об’єднань, здійснювати спільну благодійну діяльність, а також мати інші права згідно із законом. Питання: Порядок заснування благодійною організацією асоціації? Чи можливо заснування асоціації іноземною неурядовою організацією разом з благодійним фондом, заснованим на Україні? Якщо так, то яким чином (покроково)? Дякую

Відповідь

Максим Стрельчук, юрист, експерт із питань діяльності благодійних організацій

04 серпня 2017, 10:33

Доброго дня!

Правовий статус асоціацій в законодавстві України регулюється щодо господарських асоціацій підприємств. Так, згідно ч.2 ст. 120 Господарського кодексу України асоціація - це договірне об'єднання, створене з метою постійної координації господарської діяльності підприємств, що об'єдналися, шляхом централізації однієї або кількох виробничих та управлінських функцій, розвитку спеціалізації і кооперації виробництва, організації спільних виробництв на основі об'єднання учасниками фінансових та матеріальних ресурсів для задоволення переважно господарських потреб учасників асоціації. 

В той же час законодавство дозволяє створювати асоціації благодійних організацій, однак не встановлює для них жодного специфічного регулювання, тому в даному випадку необхідно керуватися загальними положеннями чинного законодавства, зокрема Податкового кодексу, Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань", Порядку ведення Реєстру неприбуткових установ та організацій, включення неприбуткових підприємств, установ та організацій до Реєстру та виключення з Реєстру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.07.2016 р. № 440, Інструкцією про порядок відкриття, використання і закриття рахунків у національній та іноземних валютах, затвердженою постановою Правління НБУ 12.11.2003 р. № 492 тощо.

Законодавство також не забороняє участі в створенні такої асоціації іноземної неурядової організації.

Таким чином, порядок створення асоціації виглядатиме наступним чином:

1. Проведення установчих зборів, підписання їх протоколу та статуту асоціації. Вимоги про нотаріальне засвідчення підписів на таких документах на випадки створення юридичної особи не розповсюджуються (ст. 15 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань").

2. Подання документів на державну реєстрацію державному реєстратору за місцезнаходженням юридичної особи (в рамках відповідної адміністративно-територіальної одиниці, наприклад, міста Київ, області), окрім випадку подання документів в електронній формі, яке дозволяється без обмежень в межах України (ст. 4 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань"). Перелік документів встановлено ст. 17 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань". 

3. Після державної реєстрації виготовляється печатка (за бажанням, оскільки на сьогодні печатка не є обов'язковим атрибутом юридичної особи), відкриваються рахунки в банку.

4. Окрім того, в місцеві органи ДФС України за місцезнаходженням юридичної особи подається заява за формою 1-РН про включення юридичної особи в Реєстр неприбуткових установ та організацій, яка розглядається в межах 14 днів. До отримання рішення про включення до Реєстру одержувати кошти на рахунок юридичної особи не рекомендується.

5. Про прийняття на роботу керівника юридичної особи, інших осіб повідомляються місцеві органи ДФС за місцезнаходженням юридичної особи в порядку, встановленому постановою Кабінету Міністрів України від 17.06.2015 р. № 413 "Про порядок повідомлення Державній фіскальній службі та її територіальним органам про прийняття працівника на роботу".

В той же час необхідно зазначити, що залежно від планованого виду діяльності майбутньої асоціації, рекомендується розглянути варіант її створення в організаційно-правовій формі благодійної організації (якщо переважна частина діяльності буде пов'язана з наданням благодійної допомоги) або громадської спілки (якщо переважна частина діяльності буде пов'язана з громадською діяльністю, адвокацією тощо), з огляду на встановлені законодавством для таких організаційно-правових форм права. При цьому слово "асоціація" може бути включене в назву відповідної юридичної особи.

Останні запитання в цьому розділу

Порядок та процедура подання відомостей про кінцевих бенефіціарів БО

Підкажіть, будь ласка, чи потрібно благодійній організації, яка не має кінцевого бенефіціара, подавати відомості про це, і яка сама процедура? Дякую

Переглянути

Передання майна БО до статутного фонд ТОВ: правові підстави

Вопрос к юристу. Добрый день. Меня зовут Ольга и я являюсь соучредителем общественной организации, которая имеет статус не прибыльности. В соответствии с нашим Статутом, мы имеем право открывать коммерческие...

Переглянути

Зміни до найменування БФ

Доброго дня. Дайте будь ласка відповідь. У нас в благодійному фонді виникла потреба внести зміни до статуту, однак виникло питання чи потрібно внести зміни до найменування фонду, адже у теперішньому найменуванні...

Переглянути

КВЕД для будівництва церкви

не можу підібрати сферу благодійноії діяльності для будівництва церкви

Переглянути

Різниця між МБФ та БФ при реєстрації благодійної організації

в чем разница Международного Благотворительного Фонда и просто Благ Фонда?

Переглянути