Cортувати

Реєстрація благодійних фондів та організацій

Оформлення благодійної допомоги

Управління БФ і БО

Допомога учасникам АТО і переселенцям

Публічний збір благодійних пожертв

Робота волонтерів

Реєстраційні дії БО та їх оформлення (реєстрація, внесення змін, ліквідація)

Благодійна допомога: оформлення, отримання і надання (відносини з донорами і бенефіціарами)

Оформлення гуманітарної допомоги

Звітність БФ і БО

Гуманітарна допомога: оформлення, отримання і надання

Законодавчі новації

Оплата праці та послуг консультантів

Волонтерська діяльність: оформлення волонтерів, ведення документації

Соціальне підприємництво

Гуманітарна допомога

Оподаткування благодійної допомоги

Надання благодійної допомоги

Оформлення благодійної допомоги (юр.)

Трудові відносини в БО: прийняття на роботу, звільнення, відпустки, лікарняні, ведення документації

Учасники (засновники) та органи управління БО: правовий статус, формування і діяльність

Господарська діяльність: оформлення договорів, ведення первинної документації

Оподаткування БО, благодійної та гуманітарної допомоги: нарахування і сплата податків, отримання та втрата статусу неприбутковості

Бухгалтерський облік в БО: оформлення та ведення документації та проводки

Звітність БО: податкова, статистична тощо

Перевірки та інші форми державного контролю діяльності БО

Іноземець як засновник БО

23 серпня 2017, 16:11 до роздiлу

Олена Шинкарик

Доброго дня. Скажіть, будь ласка, якщо засновниками благодійного фонду є двоє осіб, один з яких іноземець, то чи можливо в протоколі загальних зборів прописати, що замість іноземця право підпису має інша особа чи це обов'язково має бути довіреність від іноземця на ту особу? Також цікавить чи має право голова і секретар зборів підписувати статут та протокол? Дякую за відповідь.

Відповідь

Максим Стрельчук, юрист, експерт із питань діяльності благодійних організацій

23 серпня 2017, 16:11

Доброго дня!

1. Щодо представництва іноземного учасника в загальних зборах, що формулюється в запиті як передача права підпису, необхідно зазначити наступне.

Згідно ч. 1 ст. 20 Закону України "Про благодійну діяльність та благодійні організації" загальні збори учасників благодійних товариств та благодійних фондів складаються з учасників таких благодійних товариств чи благодійних фондів або уповноважених представників таких учасників.

Згідно ст. 237 Цивільного кодексу України представництво як правовідношення, в якому одна сторона (представник) зобов'язана або має право вчинити правочин (дію особи, спрямовану на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків, згідно визначення ч. 1 ст. 202 Цивільного кодексу, до якої можна віднести голосування на загальних зборах, підписання їх протоколу, статуту) від імені другої сторони, яку вона представляє, виникає на підставі договору, закону, акта органу юридичної особи та з інших підстав, встановлених актами цивільного законодавства.

Оскільки загальні збори формують волевиявлення благодійного фонду як юридичної особи, а не одного з учасників такої юридичної особи, вважаю, що в даному випадку може йти мова лише про представництво на підставі договору, яке може оформлюватись довіреністю (ч. 1 ст. 244 Цивільного кодексу), а не про представництво на підставі акту органу юридичної особи.

2. Відносино підписання протоколу зборів і статуту, необхідно звернути увагу на наступні норми Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань".

Згідно пп. 6) ч. 1 ст. 15 цього закону рішення уповноваженого органу управління юридичної особи, що подається для державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі, викладається у письмовій формі, прошивається, пронумеровується та підписується засновниками (учасниками), уповноваженими ними особами або головою та секретарем загальних зборів (у разі прийняття такого рішення загальними зборами).

Згідно пп. 9) ч. 1 ст. 15 закону установчий документ викладається у письмовій формі, прошивається, пронумеровується та підписується засновниками (учасниками), уповноваженими ними особами або головою та секретарем загальних зборів (у разі прийняття такого рішення загальними зборами, крім випадків заснування юридичної особи).

Таким чином, підписання протоколу зборів та/або статуту головою і секретарем зборів згідно вказаних норм можливе за умови наявності у них таких повноважень, викладених у статуті організації або самому протоколі, практично у всіх випадках. Виключення становить створення юридичної особи, коли статут підписується всіма учасниками або їх уповноваженими представниками. Хоча щодо протоколу установчих зборів про створення юридичної особи таких чітких вимог відоме мені законодавство не містить, в даному випадку також настійливо рекомендується підписання всіма засновниками (учасниками) або їх уповноваженими представниками.

Останні запитання в цьому розділу

Порядок та процедура подання відомостей про кінцевих бенефіціарів БО

Підкажіть, будь ласка, чи потрібно благодійній організації, яка не має кінцевого бенефіціара, подавати відомості про це, і яка сама процедура? Дякую

Переглянути

Передання майна БО до статутного фонд ТОВ: правові підстави

Вопрос к юристу. Добрый день. Меня зовут Ольга и я являюсь соучредителем общественной организации, которая имеет статус не прибыльности. В соответствии с нашим Статутом, мы имеем право открывать коммерческие...

Переглянути

Зміни до найменування БФ

Доброго дня. Дайте будь ласка відповідь. У нас в благодійному фонді виникла потреба внести зміни до статуту, однак виникло питання чи потрібно внести зміни до найменування фонду, адже у теперішньому найменуванні...

Переглянути

КВЕД для будівництва церкви

не можу підібрати сферу благодійноії діяльності для будівництва церкви

Переглянути

Різниця між МБФ та БФ при реєстрації благодійної організації

в чем разница Международного Благотворительного Фонда и просто Благ Фонда?

Переглянути