Cортувати

Реєстрація благодійних фондів та організацій

Оформлення благодійної допомоги

Управління БФ і БО

Допомога учасникам АТО і переселенцям

Публічний збір благодійних пожертв

Робота волонтерів

Реєстраційні дії БО та їх оформлення (реєстрація, внесення змін, ліквідація)

Благодійна допомога: оформлення, отримання і надання (відносини з донорами і бенефіціарами)

Оформлення гуманітарної допомоги

Звітність БФ і БО

Гуманітарна допомога: оформлення, отримання і надання

Законодавчі новації

Оплата праці та послуг консультантів

Волонтерська діяльність: оформлення волонтерів, ведення документації

Соціальне підприємництво

Гуманітарна допомога

Оподаткування благодійної допомоги

Надання благодійної допомоги

Оформлення благодійної допомоги (юр.)

Трудові відносини в БО: прийняття на роботу, звільнення, відпустки, лікарняні, ведення документації

Учасники (засновники) та органи управління БО: правовий статус, формування і діяльність

Господарська діяльність: оформлення договорів, ведення первинної документації

Оподаткування БО, благодійної та гуманітарної допомоги: нарахування і сплата податків, отримання та втрата статусу неприбутковості

Бухгалтерський облік в БО: оформлення та ведення документації та проводки

Звітність БО: податкова, статистична тощо

Перевірки та інші форми державного контролю діяльності БО

Діяльність БО з одним засновником

13 травня 2020, 14:05 до роздiлу

Мельник Тарас

Доброго дня. Чи дозволено повноцінне здійснення діяльності благодійноюД організацією з 1 засновником та головою правління (без членів правління, директора та наглядової ради)? Чи можливе (і як документально оформити) здійснення обов'язків голови правління на громадських засадах? Дякую

Відповідь

Максим Стрельчук, юрист, експерт із питань діяльності благодійних організацій

13 травня 2020, 14:05

Доброго дня!

Згідно ст. 19 Закону України "Про благодійну діяльність та благодійні організації" органами управління благодійних товариств та благодійних фондів (з питання видно, що про благодійну установу у даному разі не йдеться) є загальні збори учасників, виконавчий орган і наглядова рада.У благодійних товариствах та благодійних фондах, які мають не більше десяти учасників, наглядова рада може не створюватися. У разі відсутності наглядової ради її повноваження здійснюються загальними зборами учасників. 

Згідно ч. 6 ст. 20 того ж закону якщо благодійне товариство або благодійний фонд має одного учасника, рішення, які повинні прийматися загальними зборами учасників такого благодійного товариства чи благодійного фонду, приймаються цим учасником одноосібно і оформлюються ним письмово у формі рішення.

Згідно ч. 1 ст. 21 закону виконавчий орган благодійної організації є постійно діючим органом управління благодійної організації. Членами виконавчого органу можуть бути одна або декілька фізичних осіб, які мають повну дієздатність. 

Таким чином, описана вами ситуація повноцінної діяльності благодійної організації з 1 засновником та головою правління теоретично можлива. При цьому, з моєї точки зору, необхідно мати положення в статуті, яке зазначає, що правління може діяти лише в складі голови правління, інакше відсутність кворуму може не давати можливості приймати рішення, що відносяться до компетенції правління.

Якщо існують інші засновники, члени правління тощо, які не хочуть приймати участі у діяльності благодійної організації, тут необхідно розбиратися індивідуально, з вивченням документів тощо.

Здійснення обов'язків голови правління на громадських засадах відбувається у відомій мені практиці за дотримання певних умов: зазначення про це в статуті, дії голови правління в складі колегіального органу, нерегулярного виконання головою правління своїх обов'язків. Оскільки благодійною організацією планується, що голова правління буде діяти одноосібно та як керівник організації, при цьому йдеться про повноцінну діяльність організації, контролюючі органи можуть прийняти позицію, згідно якої голова правління фактично виконує трудову функцію, яка вимагає оплати праці, що, за певних умов, може загрожувати певними фінансовими санкціями (наприклад, штрафом згідно ст. 265 КЗпП за неоформлення працівника у розмірі 10 мінімальних заробітних плат). 

Останні запитання в цьому розділу

Надання квартир у власність дітей-сиріт як статутна діяльність БО

Доброго дня! Хочимо створити благодійний фонд з метою надання у власність квартир для дітей-сиріт. Чи потрібно це прописувати у статуті, чи є спеціальний код КВЕД для цієї мети?

Переглянути

Бенефіціари ГО

Чи громадська організація має бенефіціарів? Чи потрібно вказувати бенефіціарів громадської організації у заявці на її реєстрацію?

Переглянути

Податкові наслідки у разі невідповідності діяльності ГО зареєстрованим КВЕДам

Чи обов`язково відкривати додатково новий КВЕД громадській організації та які податкові наслідки нас чекають, якщо не буде доданий новий квед?. Громадська організація в травні 2020р має отримати грант на створення...

Переглянути

Відмова в реєстрації БО у зв'язку із співпадінням назви

Добрий день. Підкажіть,будь ласка,як діяти в ситуації,коли на електронному порталі сервісів Мінюсту https://usr.minjust.gov.ua/ua/freesearch нема інформації про фонд з назвою,яку ми хочемо зареєструвати, а державний реєстратор...

Переглянути

Зауваження ДПС до статуту БО

Доброго дня і велика подяка за Форум благодійників. Порадьте, засновано мною благодійну організацію. Наразі засновано, конкретних термінових планів не маю. Статут і рішення про заснування оформлені. Знайома...

Переглянути