Збір та обробка персональних даних при зборі благодійних пожертв

19 жовтня 2017, 22:26 до роздiлу

Дмитро Терлецький

Доброго дня! Я уважно прочитав наявні відповіді, проте не знайшов інформації стосовно питання, що мене цікавить. Отже, ми з однодумцями утворили благодійний фонд і плануємо здійснювати публічний збір пожертв шляхом розміщення банківських реквізитів на сайті благодійного фонду для реалізації програм фонду. передбачається, що зацікавлені зможуть внести на власний розсуд певну грошову суму на рахунок фонду. Ми підготували проект договір публічної оферти про надання благодійної допомоги. Однак в нас виникло питання щодо захисту персональних даних. Чи повинні ми в будь-який спосіб отримувати згоду на обробку персональних даних від благодійників? Чи повинні ми повідомляти будь-який орган державної влади про збір персональних даних? Які інші юридично значущі дії ми повинні здійснити аби не порушувати законодавство? Заздалегідь вдячний за вашу відповідь, Дмитро

Відповідь

Максим Стрельчук, юрист, експерт із питань діяльності благодійних організацій

19 жовтня 2017, 22:26

Доброго дня!

Згідно ст. 11 Закону України "Про захист персональних даних" підставами для обробки персональних даних можуть бути як згода суб’єкта персональних даних на обробку його персональних даних, так і факт укладення та виконання правочину, стороною якого є суб’єкт персональних даних. Оскільки за описаних Вами умов здійснення пожертви благодійником - фізичною особою можна розглядати як укладення і виконання правочину, стороною якого є суб'єкт персональних даних, самого здійснення пожертви, з моєї точки зору, повинно бути достатнім для обробки персональних даних.

В той же час, з огляду на визначення згоди суб’єкта персональних даних як добровільного волевиявлення фізичної особи (за умови її поінформованості) щодо надання дозволу на обробку її персональних даних відповідно до сформульованої мети їх обробки, висловленого у письмовій формі або у формі, що дає змогу зробити висновок про надання згоди (ст. 2 згаданого закону), можливо також додати відповідне формулювання про надання згоди на оборобку персональних даних шляхом вчинення певних дій в договір публічної оферти або іншим чином на сайті благодійного фонду.

Щодо повідомлення органів влади або інших додаткових дій, вважаю їх в даному випадку непотрібними, оскільки з огляду на законодавчий контекст вони здебільшого повинні стосуватися бенефіціарів, а не благодійників. Так, зокрема, згідно ст. 9 Закону України "Про захист персональних даних" володілець персональних даних повідомляє Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини про обробку персональних даних, яка становить особливий ризик для прав і свобод суб’єктів персональних даних (дані стосовно стану здоров'я тощо), упродовж тридцяти робочих днів з дня початку такої обробки.

Останні запитання в цьому розділу

Збір коштів селищною радою

Селищна рада збираэ кошти з жителив на ремонт дороги.Чи може це суперечити закону?

Переглянути

Оподаткування благодійної пожертви

Підкажіть будь-ласка, – як оподатковується благодійна пожертва, що збирається представництвом міжнародного благодійного фонду в Україні. Представництво зареєстроване в Україні без статусу юридичної особи,...

Переглянути

Порядок організації публічного збору пожертв БО

Благодійна організація організувала публічний збір пожертв на подарунки до новорічних свят для дітей, які вилучені з неблагополучних сімей і перебувають у міській лікарні, де чакають подальшого розподілу (дитячі...

Переглянути

Публічний збір коштів фізичною особою шляхом продажу товару

Чи може фізична особа проводити публічний збір коштів, шляхом продажу якогось товару на користь дитячого будинку без будь-яких документів? Якщо ні, то які документи потрібні?

Переглянути

Порядок отримання приміщення БО

Яким чином благодійній організації зібрати кошти на оренду приміщення? Чи можливо отримати приміщення на конкурсній основі, якщо так, то який порядок?

Переглянути