Щодо збору коштів громадськими молодіжними організаціями

16 січня 2017, 14:07 до роздiлу

Артем Т

Доброго дня. Існують випадки, коли молодіжні громадські організації або молодіжні ради (зі статусом консультативно-дорадчих органів при районних, міських або обласних радах) проводять різноманітні благодійні заходи зі збору коштів на потреби конкретних осіб або дитбудинків чи інших соціальних закладів. На юридичному рівні така діяльність нічим не підкріплюється. Підкажіть, будь ласка, хто має контролювати подібну діяльність на рівні держави? Чим загрожує подібна діяльність? Чи були випадки судових розглядів?

Відповідь

Максим Стрельчук, юрист, експерт із питань діяльності благодійних організацій

16 січня 2017, 14:07

Доброго дня!

Засади публічного збору благодійних пожертв визначені ст. 7 Закону України "Про благодійну діяльність та благодійні організації", зокрема згідно ч. 4 вказаної статті особи, які здійснюють публічний збір благодійних пожертв від імені або на користь інших бенефіціарів (крім благодійних організацій), діють на підставі контракту (договору) про благодійну діяльність з таким бенефіціаром або одним із його законних представників. Контракт (договір) має визначати, зокрема, цілі, місце і строк збору коштів або іншого майна, порядок їх цільового використання, обліку та звітності, а також відповідальність особи, яка здійснює публічний збір благодійних пожертв, перед бенефіціаром і благодійниками у разі порушення контракту (договору) або порядку використання таких пожертв.

Використання таких пожертв, якщо вони отримані безпосередньо громадською неприбутковою організацією, також повинно відповідати підпункту 133.4.2. Податкового кодексу України, згідно якого доходи (прибутки) неприбуткової організації використовуються виключно для фінансування видатків на утримання такої неприбуткової організації, реалізації мети (цілей, завдань) та напрямів діяльності, визначених її установчими документами. В разі порушення цільового принципу використання коштів, організація позбавляється статусу неприбутковості з нарахуванням відповідних податкових зобов'язань, штрафних санкцій та пені (див. пп. 133.4.3 та 133.4.4 Податкового кодексу). Дотримання вказаного принципу відслідковують органи Державної фіскальної служби України.

Будь-яке шахрайство тощо з вказаними коштами підлягає юрисдикції відповідних правоохоронних органів. 

Судові справи з вказаних питань мені не відомі.

Останні запитання в цьому розділу

Збір коштів селищною радою

Селищна рада збираэ кошти з жителив на ремонт дороги.Чи може це суперечити закону?

Переглянути

Оподаткування благодійної пожертви

Підкажіть будь-ласка, – як оподатковується благодійна пожертва, що збирається представництвом міжнародного благодійного фонду в Україні. Представництво зареєстроване в Україні без статусу юридичної особи,...

Переглянути

Порядок організації публічного збору пожертв БО

Благодійна організація організувала публічний збір пожертв на подарунки до новорічних свят для дітей, які вилучені з неблагополучних сімей і перебувають у міській лікарні, де чакають подальшого розподілу (дитячі...

Переглянути

Публічний збір коштів фізичною особою шляхом продажу товару

Чи може фізична особа проводити публічний збір коштів, шляхом продажу якогось товару на користь дитячого будинку без будь-яких документів? Якщо ні, то які документи потрібні?

Переглянути

Порядок отримання приміщення БО

Яким чином благодійній організації зібрати кошти на оренду приміщення? Чи можливо отримати приміщення на конкурсній основі, якщо так, то який порядок?

Переглянути