Публічний збір коштів фізичною особою шляхом продажу товару

07 липня 2021, 15:34 до роздiлу

Сергій Троян

Чи може фізична особа проводити публічний збір коштів, шляхом продажу якогось товару на користь дитячого будинку без будь-яких документів? Якщо ні, то які документи потрібні?

Відповідь

Максим Стрельчук, юрист, експерт із питань діяльності благодійних організацій

07 липня 2021, 15:34

Доброго дня!

Наскільки я зрозумів, йдеться про продаж товару з подальшим переданням виручки у вигляді благодійної допомоги дитячому будинку. Вказані дії не є публічним збором благодійних пожертв в розумінні ст. 7 Закону України "Про благодійну діяльність та благодійні організації". Відповідно, вони повинні регулюватися відповідними загальними положеннями Цивільного кодексу та Закону України "Про благодійну діяльність та благодійні організації", що регулюють договори купівлі-продажу та дарування/пожертви. В залежності від нюансів правочину (напр., певного типу товару або покупця, суми правочину) законодавче регулювання може змінюватись в плані додаткових вимог та зобов'язаннь. 

Так, коли йдеться, наприклад, про укладення правочину з юридичною особою, укладення правочину з фізичною особою на суму 20 неоподатковуваних мінімумів громадян (340 грн.) і більше (див. ст. 208 Цивільного кодексу), необхідний письмовий договір. В принципі, на практиці (наприклад, при здійсненні пожертв) від цих умов відступають, не укладаючи письмового договору, але це може мати негативні наслідки у випадку конфлікту і необхідності доводити певні факти у суді. Свої особливості будуть при продажу транспортного засобу, нерухомості тощо.

Тобто за певних умов такі операції можна теоретично здійснювати й без документів, коли можна презюмувати укладення усного договору. Однак кожен випадок необхідно розглядати індивідуально, беручи до уваги всі складові операції.

Останні запитання в цьому розділу

Збір коштів селищною радою

Селищна рада збираэ кошти з жителив на ремонт дороги.Чи може це суперечити закону?

Переглянути

Оподаткування благодійної пожертви

Підкажіть будь-ласка, – як оподатковується благодійна пожертва, що збирається представництвом міжнародного благодійного фонду в Україні. Представництво зареєстроване в Україні без статусу юридичної особи,...

Переглянути

Порядок організації публічного збору пожертв БО

Благодійна організація організувала публічний збір пожертв на подарунки до новорічних свят для дітей, які вилучені з неблагополучних сімей і перебувають у міській лікарні, де чакають подальшого розподілу (дитячі...

Переглянути

Порядок отримання приміщення БО

Яким чином благодійній організації зібрати кошти на оренду приміщення? Чи можливо отримати приміщення на конкурсній основі, якщо так, то який порядок?

Переглянути

Порядок збору коштів шляхом краудфандінгу ГО

Доброго дня! хочемо збирати кошти шляхом краудфандінгу у себе на сайті. Зтикнулись з питаннями: 1. чи потрібно мати касовий апарат, щоб генерувати квитанції про отримані кошти? Ми - громадська організація зі статусом...

Переглянути