Публічний збір коштів фізичною особою шляхом продажу товару

07 липня 2021, 15:34 до роздiлу

Сергій Троян

Чи може фізична особа проводити публічний збір коштів, шляхом продажу якогось товару на користь дитячого будинку без будь-яких документів? Якщо ні, то які документи потрібні?

Відповідь

Максим Стрельчук, юрист, експерт із питань діяльності благодійних організацій

07 липня 2021, 15:34

Доброго дня!

Наскільки я зрозумів, йдеться про продаж товару з подальшим переданням виручки у вигляді благодійної допомоги дитячому будинку. Вказані дії не є публічним збором благодійних пожертв в розумінні ст. 7 Закону України "Про благодійну діяльність та благодійні організації". Відповідно, вони повинні регулюватися відповідними загальними положеннями Цивільного кодексу та Закону України "Про благодійну діяльність та благодійні організації", що регулюють договори купівлі-продажу та дарування/пожертви. В залежності від нюансів правочину (напр., певного типу товару або покупця, суми правочину) законодавче регулювання може змінюватись в плані додаткових вимог та зобов'язаннь. 

Так, коли йдеться, наприклад, про укладення правочину з юридичною особою, укладення правочину з фізичною особою на суму 20 неоподатковуваних мінімумів громадян (340 грн.) і більше (див. ст. 208 Цивільного кодексу), необхідний письмовий договір. В принципі, на практиці (наприклад, при здійсненні пожертв) від цих умов відступають, не укладаючи письмового договору, але це може мати негативні наслідки у випадку конфлікту і необхідності доводити певні факти у суді. Свої особливості будуть при продажу транспортного засобу, нерухомості тощо.

Тобто за певних умов такі операції можна теоретично здійснювати й без документів, коли можна презюмувати укладення усного договору. Однак кожен випадок необхідно розглядати індивідуально, беручи до уваги всі складові операції.

Останні запитання в цьому розділу

Порядок отримання приміщення БО

Яким чином благодійній організації зібрати кошти на оренду приміщення? Чи можливо отримати приміщення на конкурсній основі, якщо так, то який порядок?

Переглянути

Порядок збору коштів шляхом краудфандінгу ГО

Доброго дня! хочемо збирати кошти шляхом краудфандінгу у себе на сайті. Зтикнулись з питаннями: 1. чи потрібно мати касовий апарат, щоб генерувати квитанції про отримані кошти? Ми - громадська організація зі статусом...

Переглянути

Публічний збір благодійних пожертв керівництвом ГО

Доброго дня! Я є членом Громадської організації. В цьому році ми виграли проєкт на встановлення дитячих майданчиків в нашому населеному пункті. Обов'язковою умовою є співфінансування. Ми вірішили зібрати ці кошти за...

Переглянути

Реклама збору благодійних пожертв на сайті іноземної ЮО

Доброго дня! Питання наступного характеру: чи являється публічним збором в розумінні закону про благодійність те, що іноземна юридична особа буде на своєму сайті, при продажу товарів пропонувати здійснити на рахунок...

Переглянути

Спільнокошт в Україні

Доброго дня! Скоро два роки, як у мене виникла ідея створити інтернет проект, що популяризує українську словесність, культуру, мистецтво. Декілька разів я за цей час створював версії такого сайту, намагався його...

Переглянути