Ризик втрати статусу неприбутковості

25 лютого 2021, 20:17 до роздiлу

Мельник Катерина

Чи може неприбуткова організація здійснювати внески на користь своїх працівників до Недержавного пенсійного фонду? Чи не буде це вважатися розподілом доходів (прибутків) і, відповідно, чи існує ризик втрати статусу неприбутковості? Якщо ж такий ризик існує, то що можна з цим зробити?

Відповідь

Максим Стрельчук, юрист, експерт із питань діяльності благодійних організацій

25 лютого 2021, 20:17

Доброго дня!

Установчі документи неприбуткової організації згідно пп. 133.4.1 п. 133.4 ст. 133 Податкового кодексу повинні містити заборону розподілу отриманих доходів (прибутків) або їх частини серед працівників організації (крім оплати їхньої праці, нарахування єдиного соціального внеску) під загрозою втрати статусу неприбутковості.

Структура заробітної плати визначається ст. 2 Закону України "Про оплату праці" та Інструкцією зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Держкомстату № 5 від 13.01.2004 р.

Згідно п. 3.5 вказаної Інструкції внески підприємств згідно з договорами добровільного пенсійного страхування працівників не належать до фонду оплати праці.

Тому внески до недержавного пенсійного фонду можуть, на мою думку, стати підставою для виникнення ризику втрати статусу неприбутковості.

І хоча згідно п. 1.1 Інструкції вона має застосування виключно в статистичних цілях, питання все одно залишається, на мою думку, спірним.

Деякі організації, відповідно, можуть ризикувати, зазначаючи, наприклад, пенсійний внесок як пільгову виплату згідно колективного договору і сплачуючи його згідно вимог такого договору. Деякі можуть здійснювати виплати безпосередньо працівникам, забезпечивши моніторинг/контроль за сплатою внесків працівниками до пенсійного фонду.

Останні запитання в цьому розділу

Підстави перевірок благодійних організацій

Доброго дня! Допоможіть розібратися. Які контролюючі органи можуть перевіряти благодійні фонди, з якою періодичністю, що може бути підставою для непланової перевірки?

Переглянути

Правові питання призначення аудиту в БО

Доброго дня! буду вдячна, якщо підкажете як правильно формулювати питання про ініціювання проведення внутрішнього аудито громадської організації. як і на кого пишеться заява від групи людей, які хочуть ініціювати...

Переглянути

Документація до перевірки.

Щиро дякую за відповідь,Поліно! А яку документацію потрібно підготувати до візиту перевірки, наприклад, з податкової ?

Переглянути