Cортувати

Реєстрація благодійних фондів та організацій

Оформлення благодійної допомоги

Управління БФ і БО

Допомога учасникам АТО і переселенцям

Публічний збір благодійних пожертв

Робота волонтерів

Реєстраційні дії БО та їх оформлення (реєстрація, внесення змін, ліквідація)

Благодійна допомога: оформлення, отримання і надання (відносини з донорами і бенефіціарами)

Оформлення гуманітарної допомоги

Звітність БФ і БО

Гуманітарна допомога: оформлення, отримання і надання

Законодавчі новації

Оплата праці та послуг консультантів

Волонтерська діяльність: оформлення волонтерів, ведення документації

Соціальне підприємництво

Гуманітарна допомога

Оподаткування благодійної допомоги

Надання благодійної допомоги

Оформлення благодійної допомоги (юр.)

Трудові відносини в БО: прийняття на роботу, звільнення, відпустки, лікарняні, ведення документації

Учасники (засновники) та органи управління БО: правовий статус, формування і діяльність

Господарська діяльність: оформлення договорів, ведення первинної документації

Оподаткування БО, благодійної та гуманітарної допомоги: нарахування і сплата податків, отримання та втрата статусу неприбутковості

Бухгалтерський облік в БО: оформлення та ведення документації та проводки

Звітність БО: податкова, статистична тощо

Перевірки та інші форми державного контролю діяльності БО

Благодійна допомога на лікування дитини за кордоном

25 липня 2017, 16:46 до роздiлу

Давид Джалагонія

Добрый день! Подскажите: Подопечный мальчик нашего фонда, находится на лечении за границей, в Литве. На счету фонда, собраны средства с назначением для данного мальчика. 1. В случае перечисления средств за лечение на клинику - какой пакет документов они должны предоставить нам? Нужна ли справка с МОЗ о том, что ребенку показано лечение за границей? 2. В случае перечисления средств на личную карту физ.лица (мамы ребенка), возможно ли НЕ платить НДФЛ? За ранее благодарны за ответ!

Відповідь

Максим Стрельчук, юрист, експерт із питань діяльності благодійних організацій

25 липня 2017, 16:46

Доброго дня!

1. Щодо довідки МОЗ, згідно ст. 36 Основ законодавства України про охорону здоров'я громадяни України можуть направлятися для лікування за кордон у разі необхідності надання того чи іншого виду медичної допомоги хворому та неможливості її надання в закладах охорони здоров'я України. Державні органи зобов'язані сприяти виїзду громадян України за кордон і перебуванню там в період лікування.

Порядок направлення громадян України за кордон для лікування встановлено Кабінетом Міністрів України від 08.12.1995 р. № 991 "Про затвердження Положення про порядок направлення громадян на лікування за кордон". Згідно цього Положення рішення про доцільність направлення громадянина для лікування за кордон оформлюється наказом МОЗ на підставі висновку спеціальної комісії та за результатами звернення відповідних медичних установ та органів охорони здоров'я.

На сьогодні даний нормативно-правовий акт (Положення), не дивлячись на формальну обов'язковість, з моєї точки зору, є фактично застарілим, не відповідає рівневі розвитку сучасного громадянського суспільства України та може застосовуватись хіба що до бюджетного фінансування лікування за кордоном.

Узагальнююча податкова консультація щодо окремих питань оподаткування податком на доходи фізичних осіб сум допомоги на лікування та медичне обслуговування платника податку за кордоном за рахунок благодійної організації, затверджена наказом Міндоходів України від 10.04.2014 р. № 235, не згадує будь-яких дозвільних документів МОЗ як необхідних для підтвердження цільового характеру витрат благодійної організації на лікування громадянина України за кордоном.

Щодо інших підтвердних документів, необхідних благодійній організації від закордонної лікувальної установи, зазначена Узагальнююча консультація згадує документи, що підтверджують обсяги та вартість відповідних послуг: договори, платіжні та розрахункові документи, акти надання послуг, інші відповідні документи в залежності від необхідного лікування або медичного обслуговування, хвороби та її стану. 

Насправді, пакет документів, необхідних Вам від закордонної клініки, законодавчо не регулюється. Тут тільки можна рекомендувати отримати від клініки копії реєстраційних та дозвільних документів (виписка з реєстру компаній, ліцензія на медичну практику тощо) для укладення договору та орієнтуватися на податкові консультації, як наприклад згадана вище.

Хоча Узагальнююча консультація роз'яснює застосування пп. 165.1.19 п. 165.1 ст. 165 Податкового кодексу, в даному випадку вважаю можливим її застосування і до наведеної в запиті ситуації, хоч би й допомога надавалась шляхом оплати за 3-стороннім договором між клінікою, благодійною організацією та законним представником дитини.

2. Згідно пп. 165.1.19 п. 165.1 ст. 165 Податкового кодексу не включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку кошти або вартість майна (послуг), що надаються як допомога на лікування та медичне обслуговування платника податку або члена сім’ї фізичної особи першого ступеня споріднення, дитини, яка перебуває під опікою або піклуванням платника податку, за умови документального підтвердження витрат, пов’язаних із наданням зазначеної допомоги (у разі надання коштів), у тому числі, але не виключно, для придбання ліків, донорських компонентів, протезно-ортопедичних виробів, виробів медичного призначення для індивідуального користування інвалідів, за рахунок коштів благодійної організації або його роботодавця, в тому числі в частині витрат роботодавця на обов'язковий профілактичний огляд працівника згідно із Законом України "Про захист населення від інфекційних хвороб" та на вакцинацію працівника, спрямовану на профілактику захворювань в період загрози епідемій відповідно до Закону України "Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення" за наявності відповідних підтвердних документів, крім витрат, що компенсуються виплатами з фонду загальнообов'язкового державного соціального медичного страхування.

Таким чином, вважаю, що за умови правильного оформлення документів про надання допомоги (якщо вони, зокрема, чітко зазначають мету допомоги - лікування дитини), сума такої допомоги оподаткування ПДФО не підлягає.

 

 

Останні запитання в цьому розділу

Продаж нерухомості від релігійної організації фізичній особі

Релігійна організація, що не є платником податку ПДВ і має статус неприбутковості, має намір продати свою нерухому власність фізичній особі. Чи необхідно сплачувати ПДВ? Ставати платником ПДВ? Які ще податки...

Переглянути

Пожертва іноземної організації на приватний рахунок фізичної особи

Іноземна релігійна організація планує перерахувати валюту як пожертву на валютні рахунки вірян-резидентів Украіни в украінських банках для власних потреб. Чи вважатиметься така іноземна пожертва доходом для...

Переглянути

Оподаткування харчування учасників тренінгів

Благодійний фонд проводить тренінги в рамках грантової угоди (бюджетні кошти). На тренінгах передбачено харчування учасників. За послуги харчування фонд сплачує кошти ФОП. Чи оподатковується ПДФО та ВЗ сума...

Переглянути

ПДФО та військовий збір у разі надання благодійної допомоги у вигляді буд.матеріалів

Раніше ми запитували у Вас чи повинна фізособа повернути податки із суми грошової допомоги. але в нас виникло спірне питання чи повинна фізична особа повернути суму податків 18% та 1,5% із благодійної допомоги, що...

Переглянути

Оподаткування грантів від УКФ

Доброго дня, Фізична особа підприємець платник єдиного податку 5% на третій групі, тримала грант від Українського культурного фонду в сумі 1 500 000,00грн. Чи повинен ФОП платити податок 5% із суми отриманого гранту (1 500...

Переглянути