Cортувати

Реєстрація благодійних фондів та організацій

Оформлення благодійної допомоги

Управління БФ і БО

Допомога учасникам АТО і переселенцям

Публічний збір благодійних пожертв

Робота волонтерів

Реєстраційні дії БО та їх оформлення (реєстрація, внесення змін, ліквідація)

Благодійна допомога: оформлення, отримання і надання (відносини з донорами і бенефіціарами)

Оформлення гуманітарної допомоги

Звітність БФ і БО

Гуманітарна допомога: оформлення, отримання і надання

Законодавчі новації

Оплата праці та послуг консультантів

Волонтерська діяльність: оформлення волонтерів, ведення документації

Соціальне підприємництво

Гуманітарна допомога

Оподаткування благодійної допомоги

Надання благодійної допомоги

Оформлення благодійної допомоги (юр.)

Трудові відносини в БО: прийняття на роботу, звільнення, відпустки, лікарняні, ведення документації

Учасники (засновники) та органи управління БО: правовий статус, формування і діяльність

Господарська діяльність: оформлення договорів, ведення первинної документації

Оподаткування БО, благодійної та гуманітарної допомоги: нарахування і сплата податків, отримання та втрата статусу неприбутковості

Бухгалтерський облік в БО: оформлення та ведення документації та проводки

Звітність БО: податкова, статистична тощо

Перевірки та інші форми державного контролю діяльності БО

Оподаткування благодійної допомоги ГО.

18 липня 2017, 18:01 до роздiлу

Вадим Валько

Доброго дня! Наша Громадська організація (не БО чи БФ)здійснює надання внутрішньо переміщеним особам наступних видів допомоги: - закупівлею ліків та/або лікарських засобів із подальшою іх передачею Бенефіціарові з укладенням акту прийому-передачі або накладної передачі ТМЦ; - перерахунком коштів на рахунок медичного (лікувального) закладу згідно рахунку (комерційної пропозиції) отриманої від медичного (лікувального) закладу - перераховує кошти на рахунок Бенефіціара, вказаний у Договорі, згідно прикладеним чекам на ліки. У нас виникло проблемне питання із оподаткуваням, оскільки під час спілкування ізспеціалістами ДФС вни сказали, що оскількими не БО чи БФ, то і надання нами допомоги на придбання ліків чи компенсація реабілітації оподатковується одатом на доходи та військовим зьорм і підлягає сплаті БЕнефізіаром, а ГО виступає податковим агентом. 1.Чи вірно нас проконсультували на ГЛ ДФС із оподаткуванням? 2.Відтак, ще питання, які зобов'язання виникнуть у особи (учасника нашої програми), якщо наша ГО надасть їй кошти для компенсації раніше куплених ліків, оплатить на рахунок медичного закладу компенсацію раніше проведеної реабіліцтації чи просто закупить їй необхідні ліки? 3.Також ще цікавить наступне. Оскільки для отримувача це є додаткове благо, а максимальна неоподаткована межа благодійної допомоги у вигляді коштів- 2230грн. в січні 2017, а решта яка перевищує має бути оподаткована ПДФО та військовий збір(а ГО виступає податковим агентом та має утримати ПДФО та ВЗ із суми компенсації чи оплати ліків) - то чи поширюється положення щодо максиимальної неоподатковуваної межі до даної ситуації? 5.Чи виступає ГО в даному випадку в статусі БЛАГОДІЙНИКА? 4.Якщо ми будемо проводити оплати через партнерський благодійний фонд,, чи потрібно їм буде виступати податковим агенто та сплачувати ці ж податки та збір? Нормативне регулювання: пп.165.1.54. п.165.1 ст.165 Подткового кодексу , підпункт 170.7.8 пункт 170.7 стаття 170 цього Кодексу, Наперед дякуємо за роз'яснення.

Відповідь

Тетяна Левковець помічник юриста з питань податків Baker & McKenzie

18 липня 2017, 18:01

Доброго дня,

Відповідь на Ваші запитання нижче.

1. Аналіз відповіді податкових органів

Виходячи із аналізу Вашої конкретної ситуації податкові органи не вірно проконсультували Вас.

В цьому контексті, пп. 165.1.54 п. 165.1 ст. 165 ПКУ передбачено звільнення від оподаткування ПДФО вартості благодійної допомоги за дотримання наступних умов:

(а) Бенефіціари: фізичні особи, які мешкали (мешкають) на території населених пунктів, де проводиться (проводилась) АТО, та/або вимушено покинули місце проживання у зв’язку з проведенням АТО в таких населених пунктах.

(б) Ціль - закупівля лікарських засобів/лікарські засоби, оплата вартості лікарських засобів, виробів медичного призначення, платних послуг з лікування.

(в) Благодійник: Даний підпункт не містить обмежень щодо спеціального статусу благодійника (на відмінну від наприклад пп. 165.1.19 п.165.1 ст. 165 ПКУ, де благодійником повинні виступати  (і) благодійні організації або (іі) роботодавці). Як встановлено Законом України "Про благодійну діяльність", благодійником може бути як фізична особа, так і юридична особа приватного права (у тому числі благодійна організація), яка добровільно здійснює один чи декілька видів благодійної діяльності. Таким чином, ГО є благодійником у розумінні даного закону.

Описана Вами ситуація відповідає критеріям описаним вище. Таким чином, ГО виступає в статусі благодійника, та відповідно закупівля ліків, оплата вартості лікарських засобів ГО внутрішньо переміщеним особам не повинна оподатковуватись ПДФО та військовим збором.

2. Податкові зобов’язання бенефіціара

Аналіз положень пп. 165.1.54 п. 165.1 ст. 165 ПКУ та пп.170.7.8 п.170.7 ст.170 ПКУ дозволяє зробити висновок про те, що у разі якщо ГО (і) компенсує раніше куплені ліки, (іі) оплатить рахунок медичного закладу, (ііі) компенсує раніше проведену реабілітацію та/або (ііі) закупить необхідні ліки внутрішньо переміщеним особам, вартість такої благодійної допомоги не оподатковується ПДФО та військовим збором, та відповідно у бенефіціарів не виникне податкових зобов’язань у зв’язку з отриманням такої допомоги.

Варто зазначити, що є позиція податкових органів згідно з  якою кошти надані як компенсація куплених ліків, компенсація проведеної реабілітації є нецільовою благодійною допомогою і як наслідок повинні оподатковуватись ПДФО та військовим збором у разі перевищення розміру встановленого пп. 170.7.3 п. 170.7 ст.170 ПКУ. Таку позицію податкові органи аргументують тим, що компенсовані кошти можуть бути використані платником на будь-які цілі та, відповідно, є нецільовою благодійною допомогою. Вважаю, що таке тлумачення суперечить чинному законодавству, оскільки пп.170.7.8 п.170.7 ст.170 ПКУ встановлено, що благодійна допомога надана як компенсація вартості лікарських засобів, послуг з лікування, реабілітації не включається до оподаткованого доходу внутрішньо переміщеної особи.

3. Обмеження неоподаткованого розміру отриманої благодійної допомоги

Максимальна межа неоподаткованої допомоги не повинна застосовуватись до Вашої ситуації, так як положення пп. 165.1.54 п. 165.1 ст. 165 ПКУ та пп.170.7.8 п.170.7 ст.170 ПКУ не містять граничного розміру, у разі перевищення якого благодійна допомога повинна оподатковуватись ПДФО та військовим збором.

4. Проведення оплат через партнерський благодійний фонд

Як було зазначено вище, звільнення від оподаткування ПДФО та військовим збором передбачене пп. 165.1.54 п. 165.1 ст. 165 ПКУ та пп.170.7.8 п.170.7 ст.170 ПКУ не залежить від того, хто виступає благодійником БО чи ГО.

В той же час, у разі надання допомоги БО, на таку допомогу також може поширюватись звільнення від ПДФО передбачене пп. 165.1.19 п. 165.1 ст. 165 ПКУ (кошти або вартість майна (послуг), що надаються як допомога на лікування та медичне обслуговування для придбання ліків).

 5. Статус ГО як благодійника

Як було зазначено вище, в описаній Вами ситуації ГО виступає благодійником.

 З повагою,

Тетяна

 

 

 

 

Останні запитання в цьому розділу

Відношення коштів на програмні витрати.

ВОПРОС К МАКСИМУ СТРЕЛЬЧУКУ. МАКСИМ КОЛЛЕГИ ИЗ ДРУГИХ ОРГАНИЗАЦИЙ РЕКОМЕНДОВАЛИ АДРЕСОВАТЬ ЭТОТ ВОПРОС ВАМ. Добрый день. Я представляю организацию которая занимается помощью детям с онкологией. Мы покупаем...

Переглянути

Надання благодійної допомоги приватній школі. Оподаткування при наданні благодійної допомоги.

Добрий день. БФ здійснює благодійну діяльність в сфері освіти. Рішенням загальних зборів БФ вирішили придбати для приватної школи 1-3 ступенів комп"ютери. Школа приватна, є підприємницькою і заснована для отримання...

Переглянути

ПДФО та військовий збір з благодійних виплат

Громадська організація організовує на кошти благодійників літній табір відпочинку для 45 дітей, що опинились в складних життєвих умовах.Чи потрібно утримувати ПДФО і військовий збір із суми витрат на проживання,...

Переглянути

ПДФО та військовий збір з благодійних виплат

Благодійна організація створила власну стипендію для учнів 9 класів, також дає благодійну допомогу на лікування, проведення свят, будінвицтво храмів, тощо - питання:чи потрібно ці виплати показувати у звіті 1 ДФ і якщо...

Переглянути

Оподаткування професійного навчання та інструментів, потрібних для подальшої роботи

Благодійний Фонд / не міжнародний/ в рамках діяльності гранту планує оплатити професійне навчання особі,яка має статус вимушеного переселенця / наприклад - курси перукарів,/ Придбати та безоплатно передати набір...

Переглянути