Cортувати

Реєстрація благодійних фондів та організацій

Оформлення благодійної допомоги

Управління БФ і БО

Допомога учасникам АТО і переселенцям

Публічний збір благодійних пожертв

Робота волонтерів

Реєстраційні дії БО та їх оформлення (реєстрація, внесення змін, ліквідація)

Благодійна допомога: оформлення, отримання і надання (відносини з донорами і бенефіціарами)

Оформлення гуманітарної допомоги

Звітність БФ і БО

Гуманітарна допомога: оформлення, отримання і надання

Законодавчі новації

Оплата праці та послуг консультантів

Волонтерська діяльність: оформлення волонтерів, ведення документації

Соціальне підприємництво

Гуманітарна допомога

Оподаткування благодійної допомоги

Надання благодійної допомоги

Оформлення благодійної допомоги (юр.)

Трудові відносини в БО: прийняття на роботу, звільнення, відпустки, лікарняні, ведення документації

Учасники (засновники) та органи управління БО: правовий статус, формування і діяльність

Господарська діяльність: оформлення договорів, ведення первинної документації

Оподаткування БО, благодійної та гуманітарної допомоги: нарахування і сплата податків, отримання та втрата статусу неприбутковості

Бухгалтерський облік в БО: оформлення та ведення документації та проводки

Звітність БО: податкова, статистична тощо

Перевірки та інші форми державного контролю діяльності БО

Чи є додатковим благом безоплатно отримані послуги ?

06 жовтня 2016, 7:55 до роздiлу

Лариса сенькив

Громадська організація (неприбуткова орг.), займаючись своєю основною Статутною діяльністю, проводить Проекти у формі навчальних заходів для фізичних осіб. Фінансуються дані Проекти за рахунок грантів, тобто витрати на організацію, проживання, проїзд, різні матеріальні витрат, оренда приміщення.... покриваються за рах цільвого фінанчсування. Фізичні особи нічого при цьому не сплачують. Чи не є проведення таких заходів для списку фіз осіб, у розумінні п. 164.2.17 ПКУ, доходом , як додаткове благо у вигляді вартості безоплатно отриманих послуг, визначеної за правилами звичайної ціни? І чи повинна ГО визначати таку вартість та оподатковувати таке дод. благо для кожного учасника?

Відповідь

Юлія Кірсанова, сертифікований фахівець з управління фінансами неприбуткових організацій

06 жовтня 2016, 7:55

Відповідь: так, для фізичних осіб компенсування витрат на участь в навчальних заходах є додатковим благом у розумінні п. 164.2.17 (е).

ГО у даному випадку виступає податковим агентом,  повинна визначати таку компенсацію як додаткове благо за правилами звичайної ціни та застосуванням коефіцієнта (в 2016р.- 1,2195)  та звітувати за формою 1-ДФ (код 127, якщо сума не перевищує 1930 грн. (в 2016р.) та код 169, якщо сума перевищує 1930грн.). Військовий збір утримується на загальних підставах.

Отже, за ГО як податковим агентом залишається обов»язок сплатити податки, але фізособа має повернути їх від свого імені на рахунок ГО чи в касу.

 

Більш детальніше  ДФС відповіла на це питання на http://zir.sfs.gov.ua/main/bz/view/?src=ques в категорії 103.02 :

Організація з гранту оплатила навчання фізособи з цільових коштів (напряму учбовому закладу).

Отже, цільові кошти по навчанню перераховані, тепер треба сплатити суму податків, а саме згідно із роз»ясненням ДПІ , викладеним у загальному інформаційному ресурсі:

Відповідно до пп. 164.2.17 п. 164.2 ст. 164 розділу IV Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року № 2755-VI (далі – ПКУ), до складу загального місячного оподатковуваного доходу платника податку включається дохід, отриманий як додаткове благо.
Згідно із пп. 164.2.17 п. 164.2 ст. 164 ПКУ якщо додаткові блага надаються у негрошовій формі, сума податку об’єкта оподаткування обчислюється за правилами, визначеними п. 164.5 ст. 164 ПКУ.
Відповідно до п. 164.5 ст. 164 ПКУ під час нарахування (надання) доходів у будь-якій негрошовій формі базою оподаткування є вартість такого доходу, розрахована за звичайними цінами, правила визначення яких встановлені згідно з цим Кодексом, помножена на коефіцієнт, який обчислюється за такою формулою:
К = 100: (100-Сп),
де К - коефіцієнт;
Сп - ставка податку, встановлена для таких доходів на момент їх нарахування.
Враховуючи вищевикладене, у разі виплати платнику податку додаткового блага у негрошовій формі сума податку об’єкта оподаткування обчислюється із врахуванням коефіцієнту.

Також сума оплати за навчання оподатковується військовим збором. ПДФО і ВЗ утримуються із суми за навчання.

Так, як згідно договору БО має перерахувати начальному закладу за навчання, залишається що БО має сплатити ще ПДФО і ВЗ понад отриману суму, тобто за власний рахунок, в такому разі ця сума податків також виступає дод.благом і аналогічно оподатковується, і взагалі БО не може на це витрачати благодійні кошти. Роз»яснення із ЗІР:

Коротка:
Сума податкового зобов’язання фізичної особи, сплачена за рахунок коштів податкового агента, вважається додатковим благом та оподатковується за ставкою 18 відсотків.
Повна:
Згідно з п.п. 14.1.54 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI із змінами та доповненнями (далі – ПКУ) дохід з джерелом їх походження з України - будь-який дохід, отриманий резидентами або нерезидентами, у тому числі від будь-яких видів їх діяльності на території України (включаючи виплату (нарахування) винагороди іноземними роботодавцями), її континентальному шельфі, у виключній (морській) економічній зоні.
Відповідно до підпункту «е» п.п. 164.2.17 п. 164.2 ст. 164 ПКУ до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включається дохід, отриманий платником податку як додаткове благо (крім випадків, передбачених ст. 165 ПКУ) у вигляді вартості безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг), визначеної за правилами звичайної ціни, а також суми, знижки звичайної ціни (вартості) товарів (робіт, послуг), індивідуально призначеної для такого платника податку, крім сум, зазначених у п.п. 165.1.53 п. 165.1 ст. 165 ПКУ.
Додаткові блага - це кошти, матеріальні чи нематеріальні цінності, послуги, інші види доходу, що виплачуються (надаються) платнику податку податковим агентом, якщо такий дохід не є заробітною платою та не пов’язаний з виконанням обов’язків трудового найму або не є винагородою за цивільно-правовими договорами (угодами), укладеними з таким платником податку (крім випадків, прямо передбачених нормами розд. IV ПКУ) (п.п. 14.1.47 п. 14.1 ст. 14 ПКУ).
Пунктом 176.2 ст. 176 ПКУ передбачено, що особи, які мають статус податкових агентів, зобов’язані, зокрема, своєчасно та повністю нараховувати, утримувати та сплачувати (перераховувати) до бюджету податок з доходу, що виплачується на користь платника податку та оподатковується до або під час такої виплати за її рахунок; подавати у строки, встановлені ПКУ для податкового кварталу, податковий розрахунок суми доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, а також суми утриманого з них податку до контролюючого органу за місцем свого розташування.
При цьому, відповідно до п.п. 168.1.1 п. 168.1 ст. 168 ПКУ податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов’язаний утримувати податок із суми такого доходу за його рахунок за ставкою, визначеною ст. 167 ПКУ (18 відсотків).
Отже, сума податкового зобов’язання фізичної особи, сплачена за рахунок коштів податкового агента, вважається додатковим благом та оподатковується за ставкою 18 відсотків.

Та відповідно ВЗ.

Отже, за БО як податковим агентом залишається обов»язок сплатити податки, але фізособа має повернути їх від свого імені на рахунок БО чи в касу.

Останні запитання в цьому розділу

Відношення коштів на програмні витрати.

ВОПРОС К МАКСИМУ СТРЕЛЬЧУКУ. МАКСИМ КОЛЛЕГИ ИЗ ДРУГИХ ОРГАНИЗАЦИЙ РЕКОМЕНДОВАЛИ АДРЕСОВАТЬ ЭТОТ ВОПРОС ВАМ. Добрый день. Я представляю организацию которая занимается помощью детям с онкологией. Мы покупаем...

Переглянути

Надання благодійної допомоги приватній школі. Оподаткування при наданні благодійної допомоги.

Добрий день. БФ здійснює благодійну діяльність в сфері освіти. Рішенням загальних зборів БФ вирішили придбати для приватної школи 1-3 ступенів комп"ютери. Школа приватна, є підприємницькою і заснована для отримання...

Переглянути

ПДФО та військовий збір з благодійних виплат

Громадська організація організовує на кошти благодійників літній табір відпочинку для 45 дітей, що опинились в складних життєвих умовах.Чи потрібно утримувати ПДФО і військовий збір із суми витрат на проживання,...

Переглянути

ПДФО та військовий збір з благодійних виплат

Благодійна організація створила власну стипендію для учнів 9 класів, також дає благодійну допомогу на лікування, проведення свят, будінвицтво храмів, тощо - питання:чи потрібно ці виплати показувати у звіті 1 ДФ і якщо...

Переглянути

Оподаткування благодійної допомоги ГО.

Доброго дня! Наша Громадська організація (не БО чи БФ)здійснює надання внутрішньо переміщеним особам наступних видів допомоги: - закупівлею ліків та/або лікарських засобів із подальшою іх передачею Бенефіціарові з...

Переглянути