Оформлення безоплатної передачі авторських прав на документальний фільм ГО

11 червня 2020, 19:38 до роздiлу

Olga Goloborodko

1.Який перелік документів потрібно зібрати при безоплатній передачі авторських прав на документальний фільм від фізичної особи юридичній особі-громадській організації? Фізична особа являється членом громадської організації, створила за власний рахунок документальний фільм і має бажання передати авторські права даній організації. ГО має намір в подальшому отримувати прибуток від продажу прав на визначену кількість показів фільму замовниками за кордоном. Дохід буде використовуватися на статутну діяльність ГО. 2. Який перелік документів потрібно зібрати ГО, щоб надати право показу даного документального фільму Держкіно Азербйджану?

Відповідь

Максим Стрельчук, юрист, експерт із питань діяльності благодійних організацій

11 червня 2020, 19:38

Доброго дня!

Згідно пп. 7) ч. 1 ст. 8 Закону України "Про авторське право і суміжні права" аудіовізуальні твори відносяться до об'єктів авторського права. Згідно ч. 2 ст. 11 того ж закону авторське право на твір виникає внаслідок факту його створення. Для виникнення і здійснення авторського права не вимагається реєстрація твору чи будь-яке інше спеціальне його оформлення, а також виконання будь-яких інших формальностей.

Згідно ст. 11 Закону України "Про кінематографію" фільм створюється колективом, який складається з авторів, виконавців фільму та виробників. Персональний склад учасників створення фільму зазначається у вихідних даних (титрах) фільму.

Таким чином, вважаю достатнім для передачі майнових авторських прав на фільм ГО укладення відповідного авторського договору про передачу майнових авторських прав на фільм. При цьому, задля уникнення зайвих ризиків рекомендується отримати документи, що підтверджують повну належність майнових авторських прав на фільм фізичній особі, з якою укладається договір (зокрема, копії її договорів з іншими учасниками виробництва фільму), відсутність порушень будь-яких прав інших осіб при виробництві фільму (зокрема, копії згоди відповідних задіяних у фільмі фізичних осіб на використання їх зображення, персональних даних), дотримання відповідних стандартів при виробництві фільму (за можливості).

Щодо передачі прав на показ фільму від ГО необхідно пояснити наступне.

Згідно ст. 15 Закону України "Про кінематографію" право на розповсюдження і демонстрування національних та іноземних фільмів на всіх видах носіїв зображення надається суб’єктам кінематографії центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері кінематографії. Документом, який засвідчує це право та визначає умови розповсюдження і демонстрування, є державне посвідчення на право розповсюдження і демонстрування фільмів. Фільми, на які видані державні посвідчення на право розповсюдження і демонстрування, вносяться до державного реєстру фільмів.

В той же час Положення про державне посвідчення на право розповсюдження і демонстрування фільмів, затверджене постановою Кабінету Міністрів України № 1315 від 17.08.1998 (в останній редакції), вказує в п. 1, що посвідчення запроваджено з метою регулювання розповсюдження і демонстрування  всіх видів вітчизняних та іноземних фільмів на території тільки України.

Таким чином, я вважаю, що при наданні права на показ фільму за кордоном буде достатньо одного договору з відповідним нерезидентом. При цьому як доказ належності авторських прав ГО може бути надана копія авторського договору з фізичною особою, що створила фільм.

Останні запитання в цьому розділу

Порядок отримання пожертви БО від нерезидента (Російської Фередарації)

Доброго дня. Благодійна організація хоче отримати пожертву від нерезидента, а саме Російської Федерації. Чи можливо це?Чи є якісь обмежання у законодавстві у звязку із тим, що це держава агрессор? Які необхідно...

Переглянути

Порядок оформлення благодійної допомоги

Ми державна установа отримали в 2020 році благодійну допомогу-вантажний автомобіль. У 2021 році автомобіль передали до підвідомчої нам установи. З 2020 року автомобіль не використовувався. У 2021 році постало питання...

Переглянути

Законність приймання участі БО в аукціонах щодо купівлі приміщень та земельних ділянок комінальної власності

Доброго дня! Чи може благодійна організація брати участь в аукціонах щодо купівлі приміщень та земельних ділянок комунальної власності? Як бути з гарантійним внеском та іншими витратами, що будуть супроводжуватися...

Переглянути

Правильність оформлення документів для перерахунку коштів

Доброго дня! Мене звати Василь Бідзіля, я являюсь керівником громадської організації для інвалідів в м. Іршава, Закарпатської області. Про ваш фонд я дізнався на вебінарі по соціальному підприємництву та звертаюсь до...

Переглянути

Укладання договорів ГО з фізичними особами

Добрий день, допоможіть знайти відповідь, чи має право громадська організація (без статусу юридичної особи) укладати договори з фізичними особами?

Переглянути