Cортувати

Реєстрація благодійних фондів та організацій

Оформлення благодійної допомоги

Управління БФ і БО

Допомога учасникам АТО і переселенцям

Публічний збір благодійних пожертв

Робота волонтерів

Реєстраційні дії БО та їх оформлення (реєстрація, внесення змін, ліквідація)

Благодійна допомога: оформлення, отримання і надання (відносини з донорами і бенефіціарами)

Оформлення гуманітарної допомоги

Звітність БФ і БО

Гуманітарна допомога: оформлення, отримання і надання

Законодавчі новації

Оплата праці та послуг консультантів

Волонтерська діяльність: оформлення волонтерів, ведення документації

Соціальне підприємництво

Гуманітарна допомога

Оподаткування благодійної допомоги

Надання благодійної допомоги

Оформлення благодійної допомоги (юр.)

Трудові відносини в БО: прийняття на роботу, звільнення, відпустки, лікарняні, ведення документації

Учасники (засновники) та органи управління БО: правовий статус, формування і діяльність

Господарська діяльність: оформлення договорів, ведення первинної документації

Оподаткування БО, благодійної та гуманітарної допомоги: нарахування і сплата податків, отримання та втрата статусу неприбутковості

Бухгалтерський облік в БО: оформлення та ведення документації та проводки

Звітність БО: податкова, статистична тощо

Перевірки та інші форми державного контролю діяльності БО

Чи може директор в період відпустки підписувати електронним підписом банківські документи та податкові документи?

23 липня 2018, 12:29 до роздiлу

Наталья Андрушко

Доброго дня! У БФ невеликий штат (3 людини). Директор йде у відпустку офіційно, бо вже й так багато днів невикористаної відпустки. Чи може він в період відпустки підписувати електронним підписом банківські документи, податкові документи?

Відповідь

Вікторія Смолякова

23 липня 2018, 12:29

Добрий день. 

Що стосується виконання керівником своїх посадових обовязків під час відпустки або лікарняного у правознавців є дві альтернативні позиції :

Перша позиція ґрунтується на тому, що директор, наприклад, господарського товариства є виконавчим органом управління, який діє на підставі статуту і повноваження якого можуть бути припинені способом, який передбачений у статуті. З часу його призначення (обрання) на посаду та до звільнення з посади його службові повноваження не припиняються. Факт надання відпустки директору, крім випадку, коли його повноваження передаються іншому працівникові у порядку тимчасового заміщення, не припиняє його посадових повноважень. Таким чином, у разі, коли на період відпустки директора тимчасовий виконувач його обов’язків не призначається, директор продовжує правомірно користуватись своїми посадовими повноваженнями, у тому числі правом підпису банківських та інших документів.

Водночас існує інша точка зору, відповідно до якої директор підприємства передусім є посадовою особою, яка перебуває з підприємством у трудових відносинах, що регулюються нормами трудового законодавства України. У період відпустки директор не може виконувати посадові обов’язки, оскільки відпустка є формою відпочинку, що гарантується усім працівникам Конституцією України. Природно, що у період відпустки працівник не може бути притягнений до відповідальності за неналежне виконання своїх обов’язків, а тому буде правильним вважати, що його повноваження на цей період припинені. Неможливість виконання працівником  своїх обов’язків під час відпустки можна обґрунтувати також тією обставиною, що трудовим законодавством (ст.79 КЗпП) передбачена можливість відкликання працівника з відпустки у встановленому порядку. Також законодавством передбачена можливість суміщення посад та виконання обов’язків тимчасово відсутнього працівника. Для виконання функцій керівника на час його відпустки може бути призначений виконувач обов’язків керівника, який користується усіма повноваженнями керівника, у тому числі правом підпису банківських документів.

Таким чином, якщо виходити з того, що у період відпустки посадові повноваження керівника припиняються, можна розглядати факт підписання керівником офіційних документів від імені підприємства у цей час, у тому числі платіжних, як вчинення дій без відповідних повноважень. За таких обставин зацікавлені особи матимуть формальні підстави ставити питання про визнання вчинених керівником правочинів недійсними.

Крім того, за таких умов факт підписання керівником підприємства будь-якого офіційного документу може формально містити ознаки злочину передбаченого ст. 366 КК України (службове підроблення), тобто внесення службовою особою до офіційних документів завідомо неправдивих відомостей, інше підроблення документів, а також складання і видача завідомо неправдивих документів. Склад злочину у таких діях може мати місце за умови, що особа знала або повинна була знати про відсутність у неї у момент підписання документу відповідних посадових повноважень. При цьому факт використання підписаного документу за призначенням, наприклад, для здійснення платежу, не має значення для кваліфікації цього діяння як службового підроблення.

Підписання керівником підприємства, який перебуває у відпустці чи „на лікарняному”, зокрема, платіжного документу може містити також ознаки злочину, передбаченого статтею 200 КК, що передбачає відповідальність за підробку документів на переказ, платіжних карток чи інших засобів доступу до банківських рахунків, а так само придбання, зберігання, перевезення, пересилання з метою збуту підроблених документів на переказ чи платіжних карток або їх використання чи збут. Такий платіжний документ формально може вважатись підробленим в силу того, що посадова особа не мала права його підпису, усвідомлювала або повинна була це усвідомлювати, однак вчинила певну сукупність дій з метою надання вказаному документу вигляду підписаного уповноваженою на це особою. Якщо крім підписання платіжного документу мало місце його подальше використання,  а саме пред’явлення його як справжнього з метою здійснення переказу грошових коштів, доступу до інформації щодо відповідного банківського рахунку, в таких діях вбачається склад злочину, передбаченого ч.1 ст. 200 КК України.  Якщо ж дії особи обмежувалися лише підписанням документу, а використання даного документу здійснювалося іншою особою, то дії щодо підписання можуть кваліфікуватися за ч. 5 ст. 27 та ч. 2 ст. 200 КК України як пособництво у  використанні підроблених платіжних документів.

Таким чином, зважаючи на ту обставину, що можливість продовження або необхідність припинення керівником підприємства виконання своїх посадових повноважень у період відпустки, перебування „на лікарняному” тощо законодавчими актами не визначена, певний ризик настання вказаних вище негативних наслідків для керівника, що у цей період продовжує виконувати свої функції, за несприятливого збігу обставин, на нашу думку, існує. Тому, з метою уникнення цих ризиків доцільно мати в штаті працівника, наприклад, заступника керівника, який за своїми посадовими обов’язками автоматично уповноважений виконувати усі або частину  обов’язків керівника у разі тимчасової відсутності  останнього. Можна також на період відпустки керівника покладати виконання функцій керівника на іншу посадову особу у порядку тимчасового заміщення. Таке розпорядження керівника оформлюється наказом. Керівнику у такі періоди варто утриматись від вчинення будь-яких правочинів, та, зокрема, підписання документів у якості посадової особи.

Доцільність таких рекомендацій підтверджується загальноприйнятою практикою, поширеною в державних установах та організаціях, керівники яких, як правило, ніколи не підписують документи, датовані днем їх перебування у відпустці, „на лікарняному” або у відрядженні.

Що стосується єлектронного підпису, Відповідальність за зберігання особистого ключа у таємниці покладається на його власника. Передача ключа іншим особам є фактом компрометації ключа – в такому випадку його власник не може контролювати особистий ключ, хоча несе відповідальність за його застосування. Для випадків, коли власник ключа відсутній з поважної причини, слід використовувати ЕЦП іншої особи, яка має свій власний ключ.

 

Останні запитання в цьому розділу

Бухгалтерське оформлення витрат на проведення безкоштовного курсу лекції

ми як РО хочемо зробити курс лекцій для молоді. статутним цілям це відповідає. для цього курсу ми орендуємо приміщення - коворкінг та витрачаємо гроші на друк матеріалів та смаколики і подарунки для молоді. Як це...

Переглянути

Облік будівельних матеріалів та дизайн-проекту в БО

Доброго дня, У рамках реалізації проекту міжнародно-технічної допомоги донорська організація передає на баланс актами будівельні матеріали для ремонту приміщення. Але у переліку матеріалів також є будівельні ліси...

Переглянути

Списання безнадійної заборгованості в БО

Доброго дня!В благодійній організації в 2016 році залишились гроші на рахунку збанкрутілого банку.Банк в стадії ліквідації.Як правильно документально оформити і списати суму заборгованості, якими бухгалтерськими...

Переглянути

Передання комп'ютерів дітям з малозабезпеченних сімей: оформлення

Доброго дня, звертається до Вас БО "Львівська освітня фундація", ми отримали від ІТ компанії "Софтсерв" 10 вживаних комп’ютерів, ціною по 600,00 грн. за кожен, тепер наша організація має на меті передати дані...

Переглянути

Оформлення закупівлі благодійним фондом товарів у супермаркеті

Добрий день. Підкажіть, будь ласка, як правильно оформити купівлю продуктів харчування у звичайному супермаркеті для дитячого будинку? Чи потрібен лист від Дитячого будинку із списком продуктів і відповідно наказом...

Переглянути