Cортувати

Реєстрація благодійних фондів та організацій

Оформлення благодійної допомоги

Управління БФ і БО

Допомога учасникам АТО і переселенцям

Публічний збір благодійних пожертв

Робота волонтерів

Реєстраційні дії БО та їх оформлення (реєстрація, внесення змін, ліквідація)

Благодійна допомога: оформлення, отримання і надання (відносини з донорами і бенефіціарами)

Оформлення гуманітарної допомоги

Звітність БФ і БО

Гуманітарна допомога: оформлення, отримання і надання

Законодавчі новації

Оплата праці та послуг консультантів

Волонтерська діяльність: оформлення волонтерів, ведення документації

Соціальне підприємництво

Гуманітарна допомога

Оподаткування благодійної допомоги

Надання благодійної допомоги

Оформлення благодійної допомоги (юр.)

Трудові відносини в БО: прийняття на роботу, звільнення, відпустки, лікарняні, ведення документації

Учасники (засновники) та органи управління БО: правовий статус, формування і діяльність

Господарська діяльність: оформлення договорів, ведення первинної документації

Оподаткування БО, благодійної та гуманітарної допомоги: нарахування і сплата податків, отримання та втрата статусу неприбутковості

Бухгалтерський облік в БО: оформлення та ведення документації та проводки

Звітність БО: податкова, статистична тощо

Перевірки та інші форми державного контролю діяльності БО

Бухгалтерський облік трьостороннього договору

07 листопада 2017, 12:38 до роздiлу

Олена Грибіненко

18.10.2017 Бухгалтерский облік у БО по 3-х стороннім договорам Добрий день! Прошу надати роз’яснення щодо нашого питання, заздалегідь вдячні. Наша благодійна організація (надалі БО) підписало Меморандум с Відділом освіти про реконструкцію та відновлення школи. Підписуємо 3-х сторонні договори на будівельні роботи та отримання будівельних матеріалів , в яких БО- Благодійник (Платник), Відділ освіти- Бенефіціар (Замовник), та ТОВ -Виконавець – виконувач будівельних робіт. Предмет договору : Виконавець зобов’язується за плату від Благодійника, та за дорученням Бенефіціара організувати будівельні роботи, а Бенефіціар зобов’язується прийняти такі послуги, а Благодійник своєчасно здійснити їх оплату шляхом надання благодійних коштів(надання благодійної допомоги). За надання Послуг за даним Договором, Виконавець виставляє Благодійнику рахунки-фактури, погоджені Сторонами. Благодійник зобов’язаний виконати всі розрахунки з Виконавцем у повному обсязі та у строки, передбачені даним Договором шляхом надання благодійних коштів(благодійної допомоги). Виконавець зобов’язаний надати Бенефіціару Акт наданих послуг разом з іншою товаросупровідною документацією на вантаж не пізніше 10 (десяти) робочих днів з дати прибуття вантажу до пункту призначення. Цільове фінансування на розрахунковий рахунок для сплати коштів по даним договорам БО отримує від Засновника (він єдиний) , призначення платежу: внесок на виконання статутних завдань згідно Статуту БО. ПИТАННЯ: 1. Чи правильно вказується призначення платежу для отримання коштів від Засновника? Можливо по іншому вказувати призначення для цільового фінансування? 2. Чи правильно БО відображає кошти цільового фінансування проводкою: Дт 311 Кт 48 ? 3. По даним договорам та умовам БО не підписує акт про будівельні роботи. За яким варіантом проводок та як правильно відобразити в бухгалтерському обліку витрити та доходи БО? Варіант 1: - 10.10.17 БО перерахував кошти Замовнику Дт 631 Кт 311 - 20.11.17 БО отримав від Бенефіціару звіт про отримання робіт від Замовника (надав копії актів виконаних робіт) то 20.11.17 в обліку відображаються проводки Дт 949 Кт631 та водночас Дт48 Кт 718 Варіант 2: - 10.10.17 БО перерахував кошти Замовнику Дт 631 Кт 311 - БО не отримує від Бенефіціару ні звітів, ні актів та в обліку тією датою (дата перерахування коштів Замовнику) 10.10.17 відображає проводки Дт48 Кт631, Витрати та доходи в обліку БО відсутні та не відображаються на рахунках 949 та 718.

Відповідь

Лариса Фещенко

07 листопада 2017, 12:38

Згідно до  Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті, затвердженої постановою Правління Національного банку України від 21.01.2004 р. № 22 (п.3.8) у платіжному дорученні на перерахування коштів реквізит  «Призначення платежу»  заповнюється платником так, щоб надавати повну інформацію про платіж та документи, на підставі яких здійснюється перерахування коштів отримувачу. Повноту інформації визначає платник з урахуванням вимог законодавства України.

Згідно до Закону України Про благодійну діяльність та благодійні організації ( далі – Закон)  благодійна діяльність – це добровільна особиста та/або майнова допомога для досягнення визначених цим Законом цілей, і благодійна організація може отримувати благодійні внески у вигляді  благодійної допомоги лише для досягнення певних цілей благодійної діяльності і в тому числі  для виконання конкретних програм або надання допомоги певним бенефіціарам.

Безоплатна передача благодійником ( в тому числі благодійником – засновником) коштів, іншого майна, майнових прав у власність бенефіціарів для досягнення певних, наперед обумовлених цілей благодійної діяльності відповідно до цього Закону визнається благодійною пожертвою.

Зміна цілей та порядку використання благодійної пожертви можлива лише за згодою благодійника або його правонаступників, а також на підставі рішення суду чи в інших випадках, визначених законом або правочином благодійника, і благодійник або уповноважені ним особи мають право здійснювати контроль за цільовим використанням благодійної пожертви, у тому числі на користь третіх осіб.

Відображення у бухгалтерському обліку господарських операцій  здійснюється в залежності від їх сутності та  на підставі належним чином оформлених первинних документів.

Тому  дані про призначення платежу у платіжному дорученні, а також відображення операції з отримання коштів на рахунок благодійної організації у бухгалтерському обліку  мають відповідати зазначеним вимогам та критеріям, а саме:  інформація про благодійну пожертву, отриману БО від  благодійника – засновника на певні цілі і на користь конкретних бенефіціарів – третіх осіб має зазначатися   у первинних документах  (платіжному дорученні у графі «Призначення платежу», договорі про пожертву та інш.) з відповідним відображенням  у бухгалтерському обліку як цільове фінансування.     

Що стосується порядку відображення у бухгалтерському обліку доходів і витрат, пов’язаних з цільовим фінансуванням,  то за правилами, передбаченими Положенням (стандартом ) бухгалтерського обліку № 15 «Дохід», отримане  цільове  фінансування визнається доходом протягом тих періодів, в яких були зазнані витрати, пов'язані з виконанням умов цільового фінансування.

Згідно до ПСБО № 16 «Витрати» відображення  в  бухгалтерському обліку витрат здійснюється одночасно зі зменшенням активів або збільшенням зобов'язань. Не  визнається  витратами попередня (авансова) оплата запасів, робіт, послуг.

Враховуючи зазначене вище, підставою для відображення у бухгалтерському обліку і звітності Благодійної організації  витрат  та  доходів в межах понесених витрат, крім тристороннього договору,  мають бути тристоронні Акти про приймання – передачу результатів виконаних робіт,  підписані  Благодійною організацією, Відділом освіти і виконавцем будівельних робіт.

Алгоритм бухгалтерських проводок у БО:   

-          Отримання цільових коштів від благодійника- засновника  Дт 311 Кт 48

-          Перерахування коштів виконавцям робіт   Дт 631 Кт 311 

-          Визнання витрат  на підставі підписаних тристоронніх Актів Дт 94 Кт 631

-          Визнання доходів в межах понесених витрат Дт 48 Кт 71  

Останні запитання в цьому розділу

Бухгалтерське оформлення витрат на проведення безкоштовного курсу лекції

ми як РО хочемо зробити курс лекцій для молоді. статутним цілям це відповідає. для цього курсу ми орендуємо приміщення - коворкінг та витрачаємо гроші на друк матеріалів та смаколики і подарунки для молоді. Як це...

Переглянути

Облік будівельних матеріалів та дизайн-проекту в БО

Доброго дня, У рамках реалізації проекту міжнародно-технічної допомоги донорська організація передає на баланс актами будівельні матеріали для ремонту приміщення. Але у переліку матеріалів також є будівельні ліси...

Переглянути

Списання безнадійної заборгованості в БО

Доброго дня!В благодійній організації в 2016 році залишились гроші на рахунку збанкрутілого банку.Банк в стадії ліквідації.Як правильно документально оформити і списати суму заборгованості, якими бухгалтерськими...

Переглянути

Передання комп'ютерів дітям з малозабезпеченних сімей: оформлення

Доброго дня, звертається до Вас БО "Львівська освітня фундація", ми отримали від ІТ компанії "Софтсерв" 10 вживаних комп’ютерів, ціною по 600,00 грн. за кожен, тепер наша організація має на меті передати дані...

Переглянути

Оформлення закупівлі благодійним фондом товарів у супермаркеті

Добрий день. Підкажіть, будь ласка, як правильно оформити купівлю продуктів харчування у звичайному супермаркеті для дитячого будинку? Чи потрібен лист від Дитячого будинку із списком продуктів і відповідно наказом...

Переглянути