Безповоротна фінансова допомога від ГО

08 вересня 2017, 19:14 до роздiлу

Наталія Кононюк

Добрий день! Підкажіть, будь ласка, чи може Громадська організація надавати Поворотну без% фінансову допомогу іншому підприємству або фіз. особі? Які умови? Та Який бухгалтерський облік?

Відповідь

Лариса Фещенко

08 вересня 2017, 19:14

Поворотна фінансова допомога – термін, який вживається виключно в податковому законодавстві з метою оподаткування, і згідно до пп.14.1.257 Податкового Кодексу України  це сума коштів, що надійшла платнику податків у користування за договором, який не передбачає нарахування процентів або надання інших видів компенсацій у вигляді плати за користування такими коштами, та є обов'язковою до повернення.

У цивільному законодавстві таке поняття відсутнє, і на  поворотну безвідсоткову фінансову допомогу поширюються положення Цивільного Кодексу України, які регулюють взаємовідносини з надання і отримання позик.

Цивільним кодексом не обмежено коло осіб, які можуть надавати або отримувати поворотну фінансову допомогу, а Закон України «Про громадські об'єднання» не містить  заборони щодо надання  громадською  організацією поворотної безвідсоткової фінансової допомоги (позики) іншому підприємству або фізичній особі. 

Але  відносини позики не є характерними для діяльності неприбуткових організацій, тому здійснення таких операцій  може стати підставою для сумнівів органів ДФС у відповідності такого правочину статутній діяльності, оскільки Податковим Кодексом передбачено, що доходи (прибутки) неприбуткової організації використовуються виключно для фінансування видатків на утримання такої неприбуткової організації, реалізації мети (цілей, завдань) та напрямів діяльності, визначених її установчими документами.

У  бухгалтерському обліку  надання та повернення поворотної фінансової допомоги відображається наступним чином:

1.      Надання на термін до одного року

Дт 377* «Розрахунки з іншими дебіторами»

Кт 311 (301) «Поточні рахунки в національній валюті» («Готівка в національній валюті»)

2.      Надання на термін більше одного року 

Дт 183* «Інша дебіторська заборгованість»

Кт 311 (301) «Поточні рахунки в національній валюті» («Готівка в національній валюті»)

3.      Повернення фінансової допомоги

Дт 311 (301) «Поточні рахунки в національній валюті» («Готівка в національній валюті»)

Кт 377 (183) «Розрахунки з іншими дебіторами» («Інша дебіторська заборгованість»)

 

·         Аналітичний облік по рах. 377, 183 ведеться по кожному отримувачу фінансової допомоги.

 

·         Сальдо рахунку 377 відображається у ІІ розділі балансу у складі  оборотних активів, а сальдо рахунку 183 відображається в І розділі балансу  у складі необоротних активів.

Слід врахувати, що надання грошових коштів у позику юридичною особою є фінансовою послугою відповідно до Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг». Згідно до Закону тільки юридична особа, яка має статус фінансової установи, має право здійснювати діяльність із систематичного надання грошових позик. Якщо така особа надає гроші в позику за рахунок залучених коштів, вона повинна мати відповідну ліцензію. Надання фінансових послуг є виключним видом діяльності.

Останні запитання в цьому розділу

Оформлення та відображення в бух.обліку закуплених матеріалів ГО

Добрый день! В рамках проведения творческого мероприятия для детей наша ОО закупает материалы (209, 22), согласно сметы на это мероприятие. Целесообразно ли отражать в ней закупленные МБП, которые могут использоваться в...

Переглянути

Правильне відображення в бух.обліку ГО членських внесків

 У статуті кожної громадської організації (і нашої теж) прописано, що ми маємо право приймати на рахунок членські внески як від фізичних осіб, так і від організацій. Але як звітуватись (закривати документи) перед...

Переглянути

Порядок списання палива БО

Добрый день! мы благотворительная организация по розыску детей. Имеем на балансе фонда машину, нам дают чеки на бензин и бензин. как оформить и списать бензин?? буду благодарна за ответ. Спасибо!

Переглянути

Правильне відображення бухгалтерських проводок в обліку

 Добрый день! Помогите, пожалуйста, с проводками! Такая ситуация: купили основное средство, ввели в эксплуатацию, начисляли амортизацию. Через год решили обменять основное средство на другое у этого же поставщика,...

Переглянути

Порядок оформлення та виплати добових ГО

Громадська організація неприбуткова футбольний клуб згідно статутної діяльності хоче видавати гравцям добові на витрату на харчування в межах регламенту згідно відомості під підпис. Чи правомірно це, чи потрібно...

Переглянути