Законодавчі обмеження для деяких видів благодійної допомоги

30 грудня 2019, 19:48 до роздiлу

Таїсія Ганич

Добрый день, я представляю БФ " ЗАБОТА О ГОРОДЕ"Подскажите, пжалуйста, какие есть ограничения при предоставлении помощи? А именно, есть ли какой-то список ограничения что можно покупать, а что нет?Есть ли такой список по продуктам и материальной помощи? Благодарю,за ответ!

Відповідь

Максим Стрельчук, юрист, експерт із питань діяльності благодійних організацій

30 грудня 2019, 19:48

Доброго дня!

 

Жодних спеціальних списків, які б розповсюджували певні обмеження на надання благодійної допомоги взагалі (що можна і що не можна), не існує, принаймні, мені про них невідомо. При цьому можна вказати на наступні моменти регулювання, визначені законодавством, які можуть стосуватись даного питання.

 

За загальним правилом згідно ч. 1 ст. 178 Цивільного кодексу об'єкти цивільних прав можуть вільно відчужуватися або переходити від однієї особи до іншої в порядку правонаступництва чи спадкування або іншим чином, якщо вони не вилучені з цивільного обороту (наприклад, ядерні матеріали згідно Закону України «Про використання ядерної енергії та радіаційну безпеку», пам’ятки археології за Законом України «Про охорону культурної спадщини»), або не обмежені в обороті (наприклад, наркотичні засоби, діяльність з якими вимагає ліцензії на підставі Закону України «Про наркотичні засоби, психотропні речовини і прекурсори»), або не є невід'ємними від фізичної чи юридичної особи (наприклад, особистні немайнові права на об’єкти інтелектуальної власності згідно ст. 269 Цивільного кодексу). Згідно ст. 177 Цивільного кодексу об'єктами цивільних прав є речі, у тому числі гроші та цінні папери, інше майно, майнові права, результати робіт, послуги, результати інтелектуальної, творчої діяльності, інформація, а також інші матеріальні і нематеріальні блага.

 

Існують певні обмеження щодо надання допомоги без сплати певних податків (тобто допомогу можна надавати за умови їх сплати). Наприклад, згідно Переліку засобів, товарів (робіт, послуг), сума (вартість) благодійної допомоги для закупівлі або у вигляді яких не включається до оподатковуваного доходу платників податку на доходи фізичних осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2016 р. № 112, визначено товари (роботи, послуги) на відповідні потреби внутрішньо переміщених осіб, інших відповідних категорій осіб, що звільняються від ПДФО відповідно до підпункту 165.1.54 пункту 165.1 статті 165 та абзацу другого підпункту “а” підпункту 170.7.8 пункту 170.7 статті 170 Податкового кодексу України. Тобто надання допомоги відповідним категоріям осіб поза цим Переліком вимагає сплати ПДФО. Згідно ст. 6 Закону України "Про гуманітарну допомогу" гуманітарною допомогою може бути визнано тільки обмежений перелік підакцизних товарів.

 

Останні запитання в цьому розділу

Безкоштовне користування та безкоштовна оренда ТМЦ

Добрый день! Благотворительная организация закупает музыкальные инструменты, которые в будущем планирует передавать в бесплатное пользование (аренду) детям. Как правильно документально оформить такую аренду? Если...

Переглянути

Оприбуткування благодійної допомоги ГО

Доброго дня! Як ГО оприбуткувати передану благодійну допомогу у вигляді палатки від фізичної особи? як оцінити її вартість? Чи потрібно орієнтуватися на податкові норми щодо вартісного показника (20 тис) та строки...

Переглянути

Надання матеріальної допомоги БО

Благодійна організація надає матеріальну допомогу бенефіціарам через ФОПів, які є соціальними консультантами в цій організації (3 група)згідно договорів. Чи правомірні дії БО надання матеріальної допомоги через...

Переглянути

Оформлення БФ благодійної допомоги

Доброго дня! Підкажіть, будь ласка, як краще оформити наступну операцію: до благ.фонду звернулась багатодітна неповна родина (мати-інвалід 2гр,4 дітей) з проханням надати допомогу на закупівлю дров для обігріву...

Переглянути

Отримання благодійної допомоги від БФ

Добрий день. Чи можуть вчителі отримувати благодійну допомогу від БФ, з яким Адміністрація державної школи не підписала Меморандуму? В яких документах висвітлюється це питання? Якщо ні, то які юридичні наслідки...

Переглянути