Cортувати

Реєстрація благодійних фондів та організацій

Оформлення благодійної допомоги

Управління БФ і БО

Допомога учасникам АТО і переселенцям

Публічний збір благодійних пожертв

Робота волонтерів

Реєстраційні дії БО та їх оформлення (реєстрація, внесення змін, ліквідація)

Благодійна допомога: оформлення, отримання і надання (відносини з донорами і бенефіціарами)

Оформлення гуманітарної допомоги

Звітність БФ і БО

Гуманітарна допомога: оформлення, отримання і надання

Законодавчі новації

Оплата праці та послуг консультантів

Волонтерська діяльність: оформлення волонтерів, ведення документації

Соціальне підприємництво

Гуманітарна допомога

Оподаткування благодійної допомоги

Надання благодійної допомоги

Оформлення благодійної допомоги (юр.)

Трудові відносини в БО: прийняття на роботу, звільнення, відпустки, лікарняні, ведення документації

Учасники (засновники) та органи управління БО: правовий статус, формування і діяльність

Господарська діяльність: оформлення договорів, ведення первинної документації

Оподаткування БО, благодійної та гуманітарної допомоги: нарахування і сплата податків, отримання та втрата статусу неприбутковості

Бухгалтерський облік в БО: оформлення та ведення документації та проводки

Звітність БО: податкова, статистична тощо

Перевірки та інші форми державного контролю діяльності БО

Загальні питання оподаткування благодійного фонду

30 серпня 2019, 11:03 до роздiлу

Ілона Хуторна

Доброго дня ! Підскажіть, будь ласка , чи сплачує податки благодійний фонд при реєстрації та діяльності ? Якщо , так , то які ( щомісячні , щоквартальні і т.д ) і в якій сумі ? Дякую!

Відповідь

Олексій Фелів

30 серпня 2019, 11:03

Питання 1: Чи сплачує податки благодійний фонд при реєстрації? Якщо так, то які і в якій сумі?

 

Відповідь: У зв’язку з реєстрацією благодійного фонду в Україні відсутні будь-які податки та збори або інші платежі.

 

Благодійний фонд є різновидом благодійної організації (ч. 1 ст. 13 Закону України «Про благодійну діяльність та благодійні організації»). Благодійна організація, в свою чергу, є юридичною особою приватного права (п. 3 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про благодійну діяльність та благодійні організації»).

 

Відповідно до преамбули Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань», цей закон регулює відносини, що виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб. Відповідний закон не передбачає стягнення адміністративних платежів за реєстрацію юридичних осіб.

 

Податковий Кодекс України ПК України») не передбачає виникнення будь-яких зобов’язань щодо сплати податків або зборів у зв’язку з державною реєстрацією юридичної особи в Україні.

 

Таким чином, у зв’язку з державною реєстрацією благодійного фонду в Україні відсутні будь‑які податки та збори або інші платежі.

 

 

Питання 2: Чи сплачує податки благодійний фонд при діяльності? Якщо так, то які і в якій сумі?

 

Відповідь: Якщо благодійний фонд відповідає вимогам для неприбуткових організацій, він не є платником податку на прибуток. За умови виплати заробітної плати або інших видів доходів фізичним особам, благодійний фонд має нараховувати, утримувати та сплачувати в бюджет  податок на доходи фізичних осіб («ПДФО»), військовий збір («ВЗ») за рахунок фізичної особи з виплачуваного доходу; та сплачувати єдиний соціальний внесок («ЄСВ»).

 

2.1.          Податок на прибуток

 

Благодійний фонд як різновид благодійної організації може отримати статус неприбуткової організації (п. 133.4.6 ч. 133.4 ст. 133 ПК України). Благодійний фонд, який отримав статус неприбуткової організації не є платником податку на прибуток (ч. 133.4 ст. 133 ПК України).

 

Неприбутковими організаціями для цілей податку на прибуток є, зокрема, благодійні фонди, за умови, що:

 

§     в статуті благодійного фонду закріплено заборону розподілу отриманих доходів (прибутків) або їх частини серед засновників, членів, працівників (крім оплати їхньої праці, нарахування єдиного соціального внеску), членів органів управління фонду та інших пов’язаних з ними осіб;

§     в статуті благодійного фонду закріплено обов’язок передачі активів одній або кільком неприбутковим організаціям відповідного виду у разі припинення юридичної особи (у результаті її ліквідації, злиття, поділу, приєднання або перетворення); та

благодійний фонд внесено в Реєстр неприбуткових установ та організацій. Більш детально порядок реєстрації визначено Порядком ведення Реєстру неприбуткових установ та організацій, включення неприбуткових підприємств, установ та організацій до Реєстру та виключення з Реєстру № 440 від 13 липня 2016 р.

 

Благодійний фонд може витрачати доходи (прибутки) виключно на фінансування видатків на утримання, реалізації мети (цілей, завдань) та напрямів діяльності, визначених установчими документами (п. 133.4.2 ч. 133.4 ст. 133 ПК України).

 

Якщо фонд отримуватиме доходи від діяльності, яка не пов’язана із його статутною діяльністю, та не використовує такі доходи для фінансування видатків на своє утримання, реалізацію мети (цілей, завдань) та напрямів діяльності, визначених установчими документами, то він втрачає статус неприбуткової та виключається з Реєстру неприбуткових установ та організацій з першого дня місяця наступного за тим, в якому вчинено порушення (п. 133.4.3. ч. 133.4 ст. 133 ПК України).

 

Протягом 20 днів з закінчення місяця (ч. 202.2 ст. 202 ПК України), в якому вчинено порушення, фонд має:

 

§     подати до органів податкової служби звіт про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації за період з початку року (або з початку визнання організації неприбутковою в установленому порядку, якщо таке визнання відбулося пізніше) по останній день місяця, в якому вчинено таке порушення; та

§     визначити і сплатити суму податку на прибуток. Сума податку розраховується виходячи із суми нецільового використання коштів (п. 133.4.3. ч. 133.4 ст. 133 ПК України).

 

З першого дня місяця, наступного за місяцем, у якому вчинено порушення, фонд вважається платником податку на прибуток (п. 133.4.3. ч. 133.4 ст. 133 ПК України).

 

В такому випадку, фонд сплачуватиме 18% від суми прибутку в загальному порядку, встановленому Розділом III ПК України.

 

Таким чином, за умови збереження статусу неприбуткової організації, благодійний фонд не є платником податку на прибуток. Якщо благодійний фонд порушить вимоги до діяльності неприбуткових організацій, такий фонд може втратити статус неприбуткової організації. У випадку відсутності статусу неприбуткової організації, фонд буде оподатковуватись податком на прибуток підприємств на загальних підставах.

 

2.2.          Фонд як податковий агент з ПДФО та ВЗ

 

Якщо фонд виплачуватиме фізичним особам дохід (заробітна плата / винагорода за цивільно-правовим договором тощо), він виступатиме податковим агентом зі сплати ПДФО (за ставкою 18%) та ВЗ (за ставкою 1,5%) за рахунок коштів працівника (ч. 171.2 ст. 171; п. 14.1.180 ч. 14.1 ст. 14 ПК України). Відповідно, фонд повинен буде:

 

§     нарахувати ПДФО та ВЗ;

§     утримати з виплачуваного доходу фізичної особи ПДФО та ВЗ; та

§     перерахувати суму податкових зобов’язань в бюджет одночасно з виплатою доходу. Для цього використовується єдиний платіжний документ (п. 168.1.2, ч. 168.1 ст. 168 ПК України).

 

2.3.          Фонд як платник ЄСВ

 

Платниками ЄСВ є роботодавці (всі юридичні особи, які використовують працю фізичних осіб за трудовим, цивільно-правовим договором тощо) (ч. 1 ст. 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування»).

 

За рахунок власних коштів роботодавець нараховує та сплачує з заробітної плати ЄСВ (п. 1 ч. 1 ст. 7 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування») у розмірі 22% (ч. 5 ст. 8 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування»).

 

Таким чином, якщо фонд буде нараховувати та виплачувати доходи фізичним особам, він повинен буде нараховувати, утримувати та сплачувати в бюджет ПДФО та ВЗ за рахунок фізичної особи з виплачуваного доходу; та сплачувати ЄСВ за власний рахунок.

Останні запитання в цьому розділу

Відображення благодійної допомоги у звітності ГО

Добрий день! Підкажіть ,будь ласка,відповідь на таке питання: Громадській організації,яка фінансується з місцевого бюджету (100 000 грн) була надана благодійна допомога у вигляді речей для багатодітних сімей на певну...

Переглянути

Порядок надання благодійної допомоги церквам та благодійним організаціям

Доброго дня! Чи оподатковується благодійна допомога церкви (дозволено Статутом) ГО чи благодійним організаціям? Який порядок надання благодійної допомоги церквам та благодійним організаціям?

Переглянути

Отримання благодійної допомоги на особисту картку керівника БО

Підкажіть, будь ласка, чи може громадська організація отримувати благодійні внески на банківську картку фізичної особи (голови організації)? Якщо так, то як відобразити такі надходження у звітності? Якщо ні, то які...

Переглянути

Благодійна допомога комерційному підприємству від фізичної особи: правові підстави

Я фізична особа, що хоче надати фінансову (грошову) благодійну допомогу комунальному КОМЕРЦІЙНОМУ підприємству. Чи маю я право особисто надати їм таку допомогу і який має бути алгоритм дій? Дякую.

Переглянути

Регулярні внески на статутну діяльність ГО від бізнесу: правові підстави

Доброго дня. Я представляю громадську організацію (не благодійну). Питання: на підставі якого договору ми можемо приймати внески на нашу діяльність регулярно (щомісячно) від одієї юридичної компанії? Як це...

Переглянути