Як благодійна організація може здійснювати ремонт доріг ?

31 жовтня 2016, 14:41 до роздiлу

sasha derypapa

Доброго дня. Запитання наступне - наш БО хоче профінансувати ремонт доріг. Як це реалізувати? Як оформити? з ким заключати договір?

Відповідь

Максим Стрельчук, юрист, експерт із питань діяльності благодійних організацій

31 жовтня 2016, 14:41

Доброго дня!

З огляду на загальний характер запитання, можу дати наступні загальні рекомендації:

1. Пересвідчіться, що відповідні витрати відповідатимуть сферам діяльністі БО, її завданням згідно статуту. Такими сферами згідно ст. 3 Закону України "Про благодійну діяльність та благодійні організації" можуть бути, наприклад, розвиток територіальних громад, сприяння здійсненню державних, регіональних, місцевих та міжнародних програм, спрямованих на поліпшення соціально-економічного становища в Україні. В противному випадку такі витрати можуть бути визнані нецільовими згідно п. 133.4.2 Податкового кодексу України (ПКУ), а БО позбавлена статусу неприбутковості з витікаючими звідси наслідками у вигляді відповідного оподаткування (див. п. 133.4 ПКУ).

2. Благодійна допомога може бути надана шляхом надання грошової благодійної пожертви чи гранту відповідному бенефіціару (наприклад, територіальній громаді, яку представляють відповідні органи самоврядування, або юридичній особі публічного права, на балансі якої перебуває дорога) або укладення 3-стороннього договору підряду за участю підрядника, відповідного бенефіціара, який виступає одержувачем результатів робіт, та БО, яка оплачує роботи в якості благодійної допомоги. В залежності від обставин можливе також укладення 2-стороннього договору підряду між підрядником і БО на користь третьої особи - бенефіціара, в цьому випадку необхідна участь бенефіціара в прийнятті робіт та підписанні акту виконаних робіт. Вибір бенефіціара та юридичної форми відносин залежить від конкретних обставин (наприклад, наявності місцевої програми соціально-економічного розвитку тощо).

3. При виборі бенефіціара необхідно також звернути увагу, що згідно ч. 1 ст. 54 Закону України "Про запобігання корупції" державним органам, органам влади Автономної Республіки Крим, органам місцевого самоврядування забороняється одержувати від фізичних, юридичних осіб безоплатно грошові кошти або інше майно, нематеріальні активи, майнові переваги, пільги чи послуги, крім випадків, передбачених законами або чинними міжнародними договорами, згоду на обов’язковість яких надано Верховною Радою України. На практиці такими випадками вважають визначення бенефіціара згідно ст. 1 Закону України "Про благодійну діяльність та благодійні організації" (бенефіціар - набувач благодійної допомоги (фізична особа, неприбуткова організація або територіальна громада), що одержує допомогу від одного чи кількох благодійників для досягнення цілей, визначених цим Законом) або вказівку Бюджетного кодексу України про те, що бюджет може формуватися також за рахунок грантів (див. наприклад ст. 13 Кодексу), однак, наскільки мені відомо, чіткої офіційної позиції щодо цього не сформовано, тому в кожному конкретному випадку рекомендується прояснювати це питання з відповідним бенефіціаром.

 

Останні запитання в цьому розділу

Безкоштовне користування та безкоштовна оренда ТМЦ

Добрый день! Благотворительная организация закупает музыкальные инструменты, которые в будущем планирует передавать в бесплатное пользование (аренду) детям. Как правильно документально оформить такую аренду? Если...

Переглянути

Оприбуткування благодійної допомоги ГО

Доброго дня! Як ГО оприбуткувати передану благодійну допомогу у вигляді палатки від фізичної особи? як оцінити її вартість? Чи потрібно орієнтуватися на податкові норми щодо вартісного показника (20 тис) та строки...

Переглянути

Надання матеріальної допомоги БО

Благодійна організація надає матеріальну допомогу бенефіціарам через ФОПів, які є соціальними консультантами в цій організації (3 група)згідно договорів. Чи правомірні дії БО надання матеріальної допомоги через...

Переглянути

Оформлення БФ благодійної допомоги

Доброго дня! Підкажіть, будь ласка, як краще оформити наступну операцію: до благ.фонду звернулась багатодітна неповна родина (мати-інвалід 2гр,4 дітей) з проханням надати допомогу на закупівлю дров для обігріву...

Переглянути

Отримання благодійної допомоги від БФ

Добрий день. Чи можуть вчителі отримувати благодійну допомогу від БФ, з яким Адміністрація державної школи не підписала Меморандуму? В яких документах висвітлюється це питання? Якщо ні, то які юридичні наслідки...

Переглянути