Cортувати

Реєстрація благодійних фондів та організацій

Оформлення благодійної допомоги

Управління БФ і БО

Допомога учасникам АТО і переселенцям

Публічний збір благодійних пожертв

Робота волонтерів

Реєстраційні дії БО та їх оформлення (реєстрація, внесення змін, ліквідація)

Благодійна допомога: оформлення, отримання і надання (відносини з донорами і бенефіціарами)

Оформлення гуманітарної допомоги

Звітність БФ і БО

Гуманітарна допомога: оформлення, отримання і надання

Законодавчі новації

Оплата праці та послуг консультантів

Волонтерська діяльність: оформлення волонтерів, ведення документації

Соціальне підприємництво

Гуманітарна допомога

Оподаткування благодійної допомоги

Надання благодійної допомоги

Оформлення благодійної допомоги (юр.)

Трудові відносини в БО: прийняття на роботу, звільнення, відпустки, лікарняні, ведення документації

Учасники (засновники) та органи управління БО: правовий статус, формування і діяльність

Господарська діяльність: оформлення договорів, ведення первинної документації

Оподаткування БО, благодійної та гуманітарної допомоги: нарахування і сплата податків, отримання та втрата статусу неприбутковості

Бухгалтерський облік в БО: оформлення та ведення документації та проводки

Звітність БО: податкова, статистична тощо

Перевірки та інші форми державного контролю діяльності БО

Чи може корпоративний БФ допомогти своїм пайовикам?

30 березеня 2018, 17:03 до роздiлу

Яна Дністрянська

Доброго Дня. Мене звати Яна Дністрянська, Я Директор БФ "Розвиток села". Наш Фонд є корпоративним. Працюємо в напрямку агросектору. Маємо бажання допомогти через Фонд кожному нашому пайовику. Маю на увазі раз в рік видати матеріальну допомогу в межах 2470грн. (тобто сума яка не оподатковується). Але хвилююсь щоб все було добре і ми не злетіли зі статусу неприбуткової організції. Тому маю запитання:

1. Який пакет документів брати з кожної людини?

2. Чи необхідно з нею підписувати договір благодійної допомоги?

3. Чи маємо правво видати на руки їй готівку? Як це оформити?

4. Чи повинна ця людина нам давати звіт про використання коштів?

5. Чи є обмеження (категорії людей) кому ми можемо надати кошти а кому ні?

6. Яка сума може проходити через Фонд на рік?

7. Чи потрібно під це писати окрему програму?

Заздалегідь Вам дякую.

Відповідь

Лариса Фещенко

30 березеня 2018, 17:03

Доброго дня!

Для  збереження статусу неприбутковості мають виконуватися певні умови, передбачені п. 133. 4 Податкового Кодексу України, зокрема:

-        установчі документи неприбуткової організації мають містити заборону розподілу отриманих доходів (прибутків) або їх частини серед засновників (учасників), членів такої організації, працівників (крім оплати їхньої праці, нарахування єдиного соціального внеску), членів органів управління та інших пов'язаних з ними осіб.  

-        доходи (прибутки) неприбуткової організації мають використовуватися  виключно для фінансування видатків на утримання такої неприбуткової організації, реалізації мети (цілей, завдань) та напрямів діяльності, визначених її установчими документами.

Таким чином, якщо надання благодійної допомоги пайовикам відповідає цілям і завданням вашого благодійного фронду і не є розподілом доходів (прибутків) серед учасників, або членів благодійного фонду, то підстав для виключення з реєстру неприбуткових організацій у вашому випадку не буде при дотриманні всіх інших законодавчих вимог щодо діяльності неприбуткових організацій.

Надання будь-якої допомоги, у тому числі  одноразової на рік матеріальної  допомоги в межах 2470грн. кожному пайовику, має бути передбачено статутними документами БФ, а порядок її надання та документального  оформлення, в тому числі шляхом підписання договору та/чи затвердження спеціальної програми,  -  рішеннями уповноважених органів управління.

При цьому слід зазначити, що при оформленні договорів про надання допомоги на безоплатній основі застосовуються норми Цивільного Кодексу України (далі - ЦКУ) щодо договорів пожертви (ст. 729 ЦКУ) і договорів дарування (ст. 717 ЦКУ).

Видача допомоги  фізичним особам має здійснюватися на підставі заяв з проханням надати допомогу, у яких  вказуються обставини, що призвели до потреби і необхідності в допомозі, цілі її використання тощо. Поряд з заявою отримувачами надається ідентифікаційний код для включення даних про виплачений дохід в податковий розрахунок за формою 1-ДФ.

Матеріальну допомогу фізичним особам може бути видано готівковими коштами за видатковими касовими ордерами або видатковими відомостями, які оформлюються відповідно до Положення про ведення касових операцій в національній валюті, що затверджено Постановою Правління НБУ від 29.12.2017р. №148, та на підставі паспорту, або іншого документу, що посвідчує особу, або на підставі довіреності, оформленої у встановленому законодавством порядку, якщо особа, якій видається допомога, не може поставити підпис власноручно.

Згідно до ст.6  Закону України «Про благодійну діяльність та благодійні організації» (далі - Закон) благодійник або уповноважені ним особи мають право здійснювати контроль за цільовим використанням благодійної пожертви, тому  звіти про використання коштів можуть надаватися за вимогою  БФ та/або якщо умовами договору або інших документів за рішенням органів управління  БФ передбачено надання таких звітів.

Щодо обмежень у наданні коштів, як уже зазначалося вище,  неприбуткова організація не може розподіляти доходи серед засновників (учасників), членів такої організації, працівників (крім оплати їхньої праці, нарахування єдиного соціального внеску), членів органів управління та інших пов'язаних з ними осіб.

Крім того, згідно жо ст. 23 Закону бенефіціарами (отримувачами)  благодійних програм не можуть бути учасники (засновники) та члени органів управління благодійних організацій.

Надання  допомоги будь-яким іншим категоріям осіб має відповідати цілям, меті, напрямкам діяльності, передбаченим установчими документами благодійного фонду.

Суми допомоги на рік, у тому числі  в рамках спеціальних програм, передбачаються в межах дохідної і видаткової частини кошторисів благодійного фонду, затверджених уповноваженими органами БФ.

 

 

Останні запитання в цьому розділу

Відображення благодійної допомоги у звітності ГО

Добрий день! Підкажіть ,будь ласка,відповідь на таке питання: Громадській організації,яка фінансується з місцевого бюджету (100 000 грн) була надана благодійна допомога у вигляді речей для багатодітних сімей на певну...

Переглянути

Порядок надання благодійної допомоги церквам та благодійним організаціям

Доброго дня! Чи оподатковується благодійна допомога церкви (дозволено Статутом) ГО чи благодійним організаціям? Який порядок надання благодійної допомоги церквам та благодійним організаціям?

Переглянути

Отримання благодійної допомоги на особисту картку керівника БО

Підкажіть, будь ласка, чи може громадська організація отримувати благодійні внески на банківську картку фізичної особи (голови організації)? Якщо так, то як відобразити такі надходження у звітності? Якщо ні, то які...

Переглянути

Благодійна допомога комерційному підприємству від фізичної особи: правові підстави

Я фізична особа, що хоче надати фінансову (грошову) благодійну допомогу комунальному КОМЕРЦІЙНОМУ підприємству. Чи маю я право особисто надати їм таку допомогу і який має бути алгоритм дій? Дякую.

Переглянути

Регулярні внески на статутну діяльність ГО від бізнесу: правові підстави

Доброго дня. Я представляю громадську організацію (не благодійну). Питання: на підставі якого договору ми можемо приймати внески на нашу діяльність регулярно (щомісячно) від одієї юридичної компанії? Як це...

Переглянути