Правові підстави надання члену ГО фінансової та іншої матеріальної допомоги цим же ГО

15 грудня 2019, 15:10 до роздiлу

Andriy Andriy

Доброго дня Чи може член громадської організації отримувати від неї фінансову або іншу матеріальну допомогу, благодійну допомогу?

Відповідь

Максим Стрельчук, юрист, експерт із питань діяльності благодійних організацій

15 грудня 2019, 15:10

Доброго дня!

Згідно ч. 6 ст. 3 Закону України "Про громадські об'єднання" громадські об'єднання утворюються і діють на основі принципу відсутності майнового інтересу, який передбачає, що члени (учасники) громадського об'єднання не мають права на частку майна громадського об'єднання та не відповідають за його зобов'язаннями. Доходи або майно (активи) громадського об'єднання не підлягають розподілу між його членами (учасниками) і не можуть використовуватися для вигоди будь-якого окремого члена (учасника) громадського об'єднання, його посадових осіб (крім оплати їх праці та відрахувань на соціальні заходи). В той же час, наскільки мені відомо, сам закон не встановлює санкцій за порушення цього принципу, для цього необхідно звернутись до Податкового кодексу (ПК).

Згідно третього абзацу пп. 133.4.1 ПК неприбутковим підприємством, установою та організацією для цілей оподаткування податком на прибуток підприємств є підприємство, установа та організація (далі - неприбуткова організація), установчі документи якої (або установчі документи організації вищого рівня, на підставі яких діє неприбуткова організація відповідно до закону) містять заборону розподілу отриманих доходів (прибутків) або їх частини серед засновників (учасників у розумінні Цивільного кодексу України), членів такої організації, працівників (крім оплати їхньої праці, нарахування єдиного соціального внеску), членів органів управління та інших пов’язаних з ними осіб. Порушення цього правила може призвести до позбавлення організації статусу неприбутковості (див. пп. 133.4.3-133.4.4 ПК).

В той же час згідно ПК для цілей вказаного вище абзацу не вважається розподілом отриманих доходів (прибутків) фінансування видатків, визначених пп. 133.4.2 ПК, тобто видатків на утримання та реалізацію статутних цілей, завдань організації (наприклад, на мою думку, не забороняться укладення з членом громадської організації договору ЦПХ на виконання певних послуг в рамках проекту організації, спрямованого на реалізацію її статутної мети).

Таким чином, попередня відповідь буде негативною, якщо інше не випливатиме з індивідуального контексту, для чого треба вивчати статут організації та конкретну ситуацію загалом.

Останні запитання в цьому розділу

Безкоштовне користування та безкоштовна оренда ТМЦ

Добрый день! Благотворительная организация закупает музыкальные инструменты, которые в будущем планирует передавать в бесплатное пользование (аренду) детям. Как правильно документально оформить такую аренду? Если...

Переглянути

Оприбуткування благодійної допомоги ГО

Доброго дня! Як ГО оприбуткувати передану благодійну допомогу у вигляді палатки від фізичної особи? як оцінити її вартість? Чи потрібно орієнтуватися на податкові норми щодо вартісного показника (20 тис) та строки...

Переглянути

Надання матеріальної допомоги БО

Благодійна організація надає матеріальну допомогу бенефіціарам через ФОПів, які є соціальними консультантами в цій організації (3 група)згідно договорів. Чи правомірні дії БО надання матеріальної допомоги через...

Переглянути

Оформлення БФ благодійної допомоги

Доброго дня! Підкажіть, будь ласка, як краще оформити наступну операцію: до благ.фонду звернулась багатодітна неповна родина (мати-інвалід 2гр,4 дітей) з проханням надати допомогу на закупівлю дров для обігріву...

Переглянути

Отримання благодійної допомоги від БФ

Добрий день. Чи можуть вчителі отримувати благодійну допомогу від БФ, з яким Адміністрація державної школи не підписала Меморандуму? В яких документах висвітлюється це питання? Якщо ні, то які юридичні наслідки...

Переглянути