Порядок оподаткування благодійної допомоги для освітніх цілей

26 серпня 2016, 15:29 до роздiлу

Лариса сенькив

Доброго дня. Основною метою БФ є сприяння громадянам в освітньому напрямку. БФ неприбуткова організація видає благодійну допомогу фіз особам для освітніх цілей у грошовій формі. Чи вважатиметься така благ допомога цільовою чи не цільовою? Чи повинна така благодійна допомога оподатковуватися ПДФО, ВЗ та ЄСВ?

Відповідь

Максим Стрельчук, юрист, експерт із питань діяльності благодійних організацій

26 серпня 2016, 15:29

Згідно п. 170.7.1 Податкового кодексу України (ПКУ) цільовою є благодійна допомога, що надається під визначені умови та напрями її витрачання, а нецільовою вважається допомога, яка надається без встановлення таких умов або напрямів.

 

Отже, надання благодійної допомоги у грошовій формі фізичним особам для освітніх цілей необхідно вважати цільовою допомогою.

 

Згідно пп. є) п. 170.7.4 ПКУ не включається до оподатковуваного доходу цільова благодійна допомога, що надається резидентами - юридичними чи фізичними особами у будь-якій сумі (вартості) навчальному закладу у вигляді плати за навчання або за надання додаткових послуг з навчання інваліда, дитини-інваліда або дитини, в якої хоча б один із батьків є інвалідом; дитини-сироти, напівсироти; дитини з багатодітної чи малозабезпеченої родини; дитини, батьки якої позбавлені батьківських прав.

 

Згідно пп. б) п. 170.7.8 ПКУ не включається до оподатковуваного доходу благодійна допомога, що надається згідно з підпунктом 165.1.54 пункту 165.1 статті 165 ПКУ у сумі, що сукупно протягом звітного (податкового) року не перевищує одну тисячу розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року (1378 грн. на 01.01.2016 р.), - на відновлення втраченого майна та на інші потреби за переліком, який визначається Кабінетом Міністрів України, що виникли у платників податку, визначених підпунктом 165.1.54 пункту 165.1 статті 165 ПКУ.

 

Відповідно до п. 8 Переліку потреб, сума благодійної допомоги для задоволення яких не включається до оподатковуваного доходу платників податку на доходи фізичних осіб, затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 26 листопада 2014 р. № 653, до таких потреб відноситься забезпечення здобуття або продовження здобуття певного освітнього рівня.

 

Вказані в п. 170.7.8 ПКУ пільги згідно п. 165.1.54 ПКУ розповсюджуються на наступних осіб:

- учасників бойових дій - військовослужбовців (резервістів, військовозобов’язаних) та працівників Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Державної прикордонної служби України, осіб рядового, начальницького складу, військовослужбовців, працівників Міністерства внутрішніх справ України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищають (захищали) незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і беруть (брали) безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції; працівників підприємств, установ, організацій, які залучаються (залучалися) та беруть (брали) безпосередню участь в антитерористичній операції в районах її проведення у порядку, встановленому законодавством, або на користь членів сімей таких учасників бойових дій, які під час участі в антитерористичній операції, участі в забезпеченні її проведення зазнали поранення, контузії чи іншого ушкодження здоров’я, загинули, померли внаслідок поранення, контузії чи каліцтва, отриманих під час участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, чи визнані безвісно відсутніми в установленому порядку;

- учасників масових акцій громадського протесту в Україні, які зазнали поранення, контузії чи іншого ушкодження здоров’я під час участі в цих акціях у період з 21 листопада 2013 року по 28 лютого 2014 року, а також 2 травня 2014 року в місті Одесі, або на користь членів сімей таких учасників, які загинули чи померли внаслідок отриманих у цей період поранень, контузії чи іншого ушкодження здоров’я або визнані безвісно відсутніми в установленому порядку;

- фізичних осіб, які мешкають (мешкали) на території населених пунктів, де проводиться (проводилася) антитерористична операція, та/або вимушено покинули місце проживання у зв’язку з проведенням антитерористичної операції в таких населених пунктах;

- фізичних осіб, які мешкали на території Автономної Республіки Крим та вимушено покинули місце проживання у зв’язку з тимчасовою окупацією території України, визначеної Законом України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України".

До членів сімей учасників бойових дій та/або учасників масових акцій громадського протесту в Україні належать: дружина, чоловік, які не одружилися вдруге, батьки, дід та баба (якщо батьки померли), неповнолітні діти, повнолітні діти - інваліди.

 

Інших положень щодо невключення до оподатковуваного доходу фізичних осіб благодійної допомоги на освітні цілі, наскільки мені відомо, ПКУ не містить.

 

Таким чином, у Вашому випадку від ПДФО звільнятиметься лише благодійна допомога, що надається лише певним, зазначеним вище категоріям осіб (1) у випадку застосування пп. є) п. 170.7.4 ПКУ - шляхом оплати благодійною організацією їх навчання в навчальному закладі (наприклад, (а) за договором про надання благодійної допомоги між благодійною організацією та одним з батьків дитини, за яким організація зобов’язується надати допомогу шляхом оплати навчання, та договором про надання освітніх послуг між навчальним закладом та одним з батьків дитини, за яким благодійна організація може виконати грошові зобов’язання батьків, або (б) договором про надання освітніх послуг між навчальним закладом і благодійною організацією на користь третьої особи – дитини, або (в) тристороннім договором між навчальним закладом, одним із батьків та благодійною організацією, яка виступатиме одночасно благодійником щодо дитини та платником щодо навчального закладу), (2) – у випадку застосування пп. б) п. 170.7.8 ПКУ – шляхом надання грошової допомоги відповідним фізичним особам.

 

В інших випадках відповідна цільова допомога повинна оподатковуватись ПДФО.

 

Щодо військового збору, згідно пп. 1.7 п. 16-1 підрозділу 10 розділу ХХ ПКУ звільняються від оподаткування збором доходи, що згідно з розділом IV цього Кодексу не включаються до загального оподатковуваного доходу фізичних осіб (не підлягають оподаткуванню, оподатковуються за нульовою ставкою), крім доходів, зазначених у підпунктах 165.1.2, 165.1.18, 165.1.25, 165.1.52 пункту 165.1 статті 165 цього Кодексу.

 

Таким чином, у відношенні до військового збору ситуація аналогічна ситуації з ПДФО, тобто він не застовується у випадку застосування організацією пп. є) п. 170.7.4, пп. б) п. 170.7.8 ПКУ.

 

Згідно ст. 7 Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування” благодійна допомога не є базою для нарахування внеску (такими є заробітна плата, сума винагороди фізичним  особам  за  виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами, аналогічні види доходів).

 

Отже, благодійна допомога не входить до бази нарахування ЄСВ, і ЄСВ з відповідних сум допомоги сплачуватись не повинен.

Останні запитання в цьому розділу

Безкоштовне користування та безкоштовна оренда ТМЦ

Добрый день! Благотворительная организация закупает музыкальные инструменты, которые в будущем планирует передавать в бесплатное пользование (аренду) детям. Как правильно документально оформить такую аренду? Если...

Переглянути

Оприбуткування благодійної допомоги ГО

Доброго дня! Як ГО оприбуткувати передану благодійну допомогу у вигляді палатки від фізичної особи? як оцінити її вартість? Чи потрібно орієнтуватися на податкові норми щодо вартісного показника (20 тис) та строки...

Переглянути

Надання матеріальної допомоги БО

Благодійна організація надає матеріальну допомогу бенефіціарам через ФОПів, які є соціальними консультантами в цій організації (3 група)згідно договорів. Чи правомірні дії БО надання матеріальної допомоги через...

Переглянути

Оформлення БФ благодійної допомоги

Доброго дня! Підкажіть, будь ласка, як краще оформити наступну операцію: до благ.фонду звернулась багатодітна неповна родина (мати-інвалід 2гр,4 дітей) з проханням надати допомогу на закупівлю дров для обігріву...

Переглянути

Отримання благодійної допомоги від БФ

Добрий день. Чи можуть вчителі отримувати благодійну допомогу від БФ, з яким Адміністрація державної школи не підписала Меморандуму? В яких документах висвітлюється це питання? Якщо ні, то які юридичні наслідки...

Переглянути