Подальше використання створеного БО посібника

11 серпня 2021, 12:46 до роздiлу

Дмитро Дріжд

Ми, благодійна організація, зареєстрована за законодавством України, діяльність якої здійснюється відповідно до Статуту організації та регулюється Законом України «Про благодійну діяльність та благодійні організації», а також іншими законодавчими актами. В процесі здійснення діяльності постала потреба у роз’ясненні з приводу обліку та використання створеного нами нематеріального активу, а саме методичного посібника. Розробка даного документу входить до переліку завдань в рамках реалізованого організацією проєкту в партнерстві та за кошти Дитячого Фонду ООН (ЮНІСЕФ). Документ містить методичні рекомендації технічного характеру зі створення та утримання децентралізованих систем водопостачання, на основі якого, було проведено серію тренінгів для представників місцевих громад. З цією метою, було проведено тендер та відібрано підрядника, який розробив технічну документацію для посібника. Також, представники підрядної організації провели серію тренінгів, під час якого примірники посібника використовувались в якості роздаткового матеріалу. З цього приводу, в нас постає декілька запитань: Наскільки така активність відповідає вимогам закону про «Про благодійну діяльність та благодійні організації», а саме необхідність безоплатної передачі результатів діяльності благодійної організації? Яким чином правильно відобразити в обліку організації даний продукт? Чи потрібно передавати його громадам як благодійну пожертву? Якщо так, то за якою вартістю? Чи можливо використовувати матеріали цього посібника в інших проєктах?

Відповідь

Максим Стрельчук, юрист, експерт із питань діяльності благодійних організацій

11 серпня 2021, 12:46

Доброго дня!

Дана діяльність, на мою думку, цілком відповідає Закону України "Про благодійну діяльність та благодійні організації", зокрема ст. 3 такого закону, яка серед сфер благодійної діяльності передбачає розвиток територіальних громад (необхідно, щоб така сфера була передбачена і в статуті вашої благодійної організації), та ст. 5 закону, яка не обмежує можливі види благодійної діяльності і передбачає можливість здійснювати її і у вигляді благодійних заходів, не заборонених законом. Тобто, з моєї точки зору, цілковита безоплата передача результатів благодійної діяльності місцевим громадам (наприклад, передача майнових прав інтелектуальної власності на технічну документацію, тощо) для відповідності закону не обов'язкова. 

А далі треба керуватися умовами ваших договорів з донором (ЮНІСЕФ), підрядниками тощо, зокрема щодо належності майнових прав інтелектуальної власності. Звідси будуть вирішуватись і питання з обліком таких результатів діяльності, і питання поводження з її бенефіціарами (наприклад, надання їм невиключної ліцензії тощо), і з використанням вказаних результатів у інших проєктах.

Останні запитання в цьому розділу

Безкоштовне користування та безкоштовна оренда ТМЦ

Добрый день! Благотворительная организация закупает музыкальные инструменты, которые в будущем планирует передавать в бесплатное пользование (аренду) детям. Как правильно документально оформить такую аренду? Если...

Переглянути

Оприбуткування благодійної допомоги ГО

Доброго дня! Як ГО оприбуткувати передану благодійну допомогу у вигляді палатки від фізичної особи? як оцінити її вартість? Чи потрібно орієнтуватися на податкові норми щодо вартісного показника (20 тис) та строки...

Переглянути

Надання матеріальної допомоги БО

Благодійна організація надає матеріальну допомогу бенефіціарам через ФОПів, які є соціальними консультантами в цій організації (3 група)згідно договорів. Чи правомірні дії БО надання матеріальної допомоги через...

Переглянути

Оформлення БФ благодійної допомоги

Доброго дня! Підкажіть, будь ласка, як краще оформити наступну операцію: до благ.фонду звернулась багатодітна неповна родина (мати-інвалід 2гр,4 дітей) з проханням надати допомогу на закупівлю дров для обігріву...

Переглянути

Отримання благодійної допомоги від БФ

Добрий день. Чи можуть вчителі отримувати благодійну допомогу від БФ, з яким Адміністрація державної школи не підписала Меморандуму? В яких документах висвітлюється це питання? Якщо ні, то які юридичні наслідки...

Переглянути