Подальше передання іншим суб'єктам наданої благодійної допомоги.

17 березеня 2017, 16:15 до роздiлу

Maria Kurtseba

Благодійний фонд „Надія” закупив для реабілітаційного центру по оздоровленню дітей, хворих на ДЦП, комплект діагностичної апаратури на суму 250 тисяч гривень. Ця апаратура була передана у день 10-річчя існування центру, а її передача оформлена актом здачі-приймання. Через деякий час благодійний фонд виявив, що апаратура передана дитячій поліклініці (комунальному закладу охорони здоров’я). Фонд заявив про повернення обладнання реабілітаційному центру, оскільки обладнання передавалося саме йому. Представник дитячої поліклініки заявив, що реабілітаційний центр добровільно і безоплатно передав частину апаратури, як таке, що ним не використовується і більш потрібне для поліклініки. Дайте правову оцінку ситуації. Що таке пожертва, благодійництво? Чи правомірні вимоги фонду?

Відповідь

Максим Стрельчук, юрист, експерт із питань діяльності благодійних організацій

17 березеня 2017, 16:15

Доброго дня!

Згідно ч. 1 ст. 6 Закону України "Про благодійну діяльність та благодійні організації" благодійною пожертвою визнається безоплатна передача благодійником коштів, іншого майна, майнових прав у власність бенефіціарів для досягнення певних, наперед обумовлених цілей благодійної діяльності, відповідно до цього Закону.

Згідно ч. 5 тієї ж статті зміна цілей та порядку використання благодійної пожертви можлива за згодою благодійника або його правонаступників, а також на підставі рішення суду чи в інших випадках, визначених законом або правочином благодійника.

Згідно ч. 6 тієї ж статті благодійник або уповноважені ним особи мають право здійснювати контроль за цільовим використанням благодійної пожертви, у тому числі на користь третіх осіб.

Згідно ч. 7 тієї ж статті благодійники або їх правонаступники мають право у встановленому цим Законом порядку змінити бенефіціарів благодійної пожертви у разі порушення цілей, строків та порядку використання такої пожертви або її частини.

Оскільки зазначеним Законом такий порядок не встановлений, та зважаючи на те, що благодійна пожертва є різновидом пожертви згідно Цивільного кодексу України, вважаю можливим в даному випадку застосування ч. 3 ст. 730 Цивільного кодексу, згідно якої пожертвувач або його правонаступники мають право вимагати розірвання договору про пожертву, якщо пожертва використовується не за призначенням. При цьому повинна також застосовуватись ч. 5 ст. 727 Цивільного кодексу про обов'язковість повернення дарунку у натурі у разі розірвання договору дарування.

Також, з моєї точки зору, необхідним буде визнання недійсним правочину між реабілітаційним центром та дитячою поліклінікою (наприклад, на підставі ст.ст. 203, 227 Цивільного кодексу) з метою вільного повернення майна. 

Таким чином, для реалізації прав пожертвувача необхідний цілий комплекс дій по зверненню до суду за захистом своїх прав. При цьому вирішальне значення буде мати зміст укладених фондом з реабілітаційним центром документів (формулювання мети тощо).

Останні запитання в цьому розділу

Безкоштовне користування та безкоштовна оренда ТМЦ

Добрый день! Благотворительная организация закупает музыкальные инструменты, которые в будущем планирует передавать в бесплатное пользование (аренду) детям. Как правильно документально оформить такую аренду? Если...

Переглянути

Оприбуткування благодійної допомоги ГО

Доброго дня! Як ГО оприбуткувати передану благодійну допомогу у вигляді палатки від фізичної особи? як оцінити її вартість? Чи потрібно орієнтуватися на податкові норми щодо вартісного показника (20 тис) та строки...

Переглянути

Надання матеріальної допомоги БО

Благодійна організація надає матеріальну допомогу бенефіціарам через ФОПів, які є соціальними консультантами в цій організації (3 група)згідно договорів. Чи правомірні дії БО надання матеріальної допомоги через...

Переглянути

Оформлення БФ благодійної допомоги

Доброго дня! Підкажіть, будь ласка, як краще оформити наступну операцію: до благ.фонду звернулась багатодітна неповна родина (мати-інвалід 2гр,4 дітей) з проханням надати допомогу на закупівлю дров для обігріву...

Переглянути

Отримання благодійної допомоги від БФ

Добрий день. Чи можуть вчителі отримувати благодійну допомогу від БФ, з яким Адміністрація державної школи не підписала Меморандуму? В яких документах висвітлюється це питання? Якщо ні, то які юридичні наслідки...

Переглянути