Cортувати

Реєстрація благодійних фондів та організацій

Оформлення благодійної допомоги

Управління БФ і БО

Допомога учасникам АТО і переселенцям

Публічний збір благодійних пожертв

Робота волонтерів

Реєстраційні дії БО та їх оформлення (реєстрація, внесення змін, ліквідація)

Благодійна допомога: оформлення, отримання і надання (відносини з донорами і бенефіціарами)

Оформлення гуманітарної допомоги

Звітність БФ і БО

Гуманітарна допомога: оформлення, отримання і надання

Законодавчі новації

Оплата праці та послуг консультантів

Волонтерська діяльність: оформлення волонтерів, ведення документації

Соціальне підприємництво

Гуманітарна допомога

Оподаткування благодійної допомоги

Надання благодійної допомоги

Оформлення благодійної допомоги (юр.)

Трудові відносини в БО: прийняття на роботу, звільнення, відпустки, лікарняні, ведення документації

Учасники (засновники) та органи управління БО: правовий статус, формування і діяльність

Господарська діяльність: оформлення договорів, ведення первинної документації

Оподаткування БО, благодійної та гуманітарної допомоги: нарахування і сплата податків, отримання та втрата статусу неприбутковості

Бухгалтерський облік в БО: оформлення та ведення документації та проводки

Звітність БО: податкова, статистична тощо

Перевірки та інші форми державного контролю діяльності БО

Питання організації діяльності новоствореного БФ

30 серпня 2017, 18:06 до роздiлу

Наташа Ющенко

Доброго дня. Прошу вашої допомоги по наступним питанням. Був створений та зареєстрований благодійний фонд маємо на меті надавати благодійну допомогу місту (відновлення та ремонт бібліотеки, басейну, парку, площі, тротуарів, доріг): 1. Виникло питання правильного вибору бенефіціара, щоб уникнути проблем з податковою з врахуванням вимог закону «Про запобігання корупції». Об’єкти по яким планується надання благодійної допомоги знаходяться на балансі органів місцевого самоврядування, комунальних підприємствах, а закон забороняє надання благодійної допомоги даним органам, як бути в даному випадку. 2. Щодо юридичної форми відносин плануємо укладати 3-х сторонні договори підряду (замовник- беніфіціар, підрядник- виконавець, платник- благодійний фонд). Чи є це оптимальним варіантом??? 3. Прошу Вас надати зразок благодійної програми для благодійного фонду.

Відповідь

Максим Стрельчук, юрист, експерт із питань діяльності благодійних організацій

30 серпня 2017, 18:06

Доброго дня!

1. Згідно ч. 1 ст. 54 Закону України "Про запобігання корупції" державним органам, органам влади Автономної Республіки Крим, органам місцевого самоврядування забороняється одержувати від фізичних, юридичних осіб безоплатно грошові кошти або інше майно, нематеріальні активи, майнові переваги, пільги чи послуги, крім випадків, передбачених законами або чинними міжнародними договорами, згоду на обов’язковість яких надано Верховною Радою України.

Хоч деякі положення Бюджетного кодексу України, наприклад ст.ст. 13, 69-1, можуть тлумачитись як виключення з-під дії вказаної норми ст. 54 Закону України "Про запобігання корупції" для органів місцевого самоврядування, на практиці зустрічається неоднозначне відношення до такої позиції, з огляду на що рекомендую отримати офіційне роз'яснення щодо можливості органів місцевого самоврядування бути бенефіціарами благодійної допомоги.

В той же час бенефіціаром благодійної допомоги може бути територіальна громада (ст. 1 Закону України "Про благодійну діяльність та благодійні організації"), яка діє через органи місцевого самоврядування.

Також такі юридичні особи публічного права як комунальні підприємства, установи і організації, не будучи органами місцевого самоврядування за визначенням (див. ст. 140 Конституції України, Закон України "Про місцеве самоврядування"), на мою думку, можуть бути бенефіціарами благодійної допомоги з урахуванням обмежень, які можуть встановлюватись спеціальним законодавством (наприклад, щодо дитячих інтернатів) чи їх установчими документами.

2. При укладенні 3-сторонніх договорів необхідно звертати увагу на необхідність дотримання бенефіціаром умов Закону України "Про публічні закупівлі" при перевищенні певних цінових порогів, встановлених таким законом, оскільки він виступає замовником за такими договорами. В певних випадках оптимальнішим може бути варіант 2-стороннього договору між підрядником і благодійним фондом на користь 3-ї особи (бенефіціара), оскільки він, на мою думку, не підлягає визначенням і регулюванню законодавства про публічні закупівлі, або надання цільової благодійної допомоги (зокрема гранту) відповідному бенефіціару.

3. Щодо благодійної програми обов'язкових законодавчо встановлених форми чи структури такої програми не існує, готовий зразок також важко порекомендувати. На мою думку, важливими елементами благодійної програми можуть бути наступні: назва, мета (що відповідає статутним цілям і завданням благодійної організації), запланована діяльність та її строки (можливо, включаючи будь-які графіки, робочі плани тощо), відповідальні особи/відділи, очікувані результати (можливо, включаючи індикатори для вимірювання ефективності програми тощо), бюджет.

 

Останні запитання в цьому розділу

Відображення благодійної допомоги у звітності ГО

Добрий день! Підкажіть ,будь ласка,відповідь на таке питання: Громадській організації,яка фінансується з місцевого бюджету (100 000 грн) була надана благодійна допомога у вигляді речей для багатодітних сімей на певну...

Переглянути

Порядок надання благодійної допомоги церквам та благодійним організаціям

Доброго дня! Чи оподатковується благодійна допомога церкви (дозволено Статутом) ГО чи благодійним організаціям? Який порядок надання благодійної допомоги церквам та благодійним організаціям?

Переглянути

Отримання благодійної допомоги на особисту картку керівника БО

Підкажіть, будь ласка, чи може громадська організація отримувати благодійні внески на банківську картку фізичної особи (голови організації)? Якщо так, то як відобразити такі надходження у звітності? Якщо ні, то які...

Переглянути

Благодійна допомога комерційному підприємству від фізичної особи: правові підстави

Я фізична особа, що хоче надати фінансову (грошову) благодійну допомогу комунальному КОМЕРЦІЙНОМУ підприємству. Чи маю я право особисто надати їм таку допомогу і який має бути алгоритм дій? Дякую.

Переглянути

Регулярні внески на статутну діяльність ГО від бізнесу: правові підстави

Доброго дня. Я представляю громадську організацію (не благодійну). Питання: на підставі якого договору ми можемо приймати внески на нашу діяльність регулярно (щомісячно) від одієї юридичної компанії? Як це...

Переглянути