Cортувати

Реєстрація благодійних фондів та організацій

Оформлення благодійної допомоги

Управління БФ і БО

Допомога учасникам АТО і переселенцям

Публічний збір благодійних пожертв

Робота волонтерів

Реєстраційні дії БО та їх оформлення (реєстрація, внесення змін, ліквідація)

Благодійна допомога: оформлення, отримання і надання (відносини з донорами і бенефіціарами)

Оформлення гуманітарної допомоги

Звітність БФ і БО

Гуманітарна допомога: оформлення, отримання і надання

Законодавчі новації

Оплата праці та послуг консультантів

Волонтерська діяльність: оформлення волонтерів, ведення документації

Соціальне підприємництво

Гуманітарна допомога

Оподаткування благодійної допомоги

Надання благодійної допомоги

Оформлення благодійної допомоги (юр.)

Трудові відносини в БО: прийняття на роботу, звільнення, відпустки, лікарняні, ведення документації

Учасники (засновники) та органи управління БО: правовий статус, формування і діяльність

Господарська діяльність: оформлення договорів, ведення первинної документації

Оподаткування БО, благодійної та гуманітарної допомоги: нарахування і сплата податків, отримання та втрата статусу неприбутковості

Бухгалтерський облік в БО: оформлення та ведення документації та проводки

Звітність БО: податкова, статистична тощо

Перевірки та інші форми державного контролю діяльності БО

Перерахування благодійної допомоги з-за кордону

12 серпня 2019, 9:21 до роздiлу

Іван Векірчик

Добрий день! Польська ГО зібрала кошти для сім'ї загиблого в Україні. Яким чином перерахувати кошти родині (дружині загиблого). Які податкові наслідки? Дякую!

Відповідь

Олексій Фелів

12 серпня 2019, 9:21

Доброго дня!

 

Польська громадська організація зібрала кошти для сім'ї загиблого в Україні. Відповідно до цього наводимо відповіді на наступні питання:

 

Питання 1: Яким чином перерахувати кошти родині (дружині загиблого)?

 

Відповідь: Можливі наступні варіанти для перерахунку коштів:

 

(1)            безпосередньо дружині загиблого на її особистий банківський рахунок;

 

(2)            неприбутковій громадській організації в Україні, яка перерахує кошти (як нецільову благодійну допомогу) дружині загиблого; або

 

(3)            благодійнику (юридична особа або фізична особа, яка внесена до Реєстру волонтерів антитерористичної операції («АТО»)) в Україні, який перерахує кошти (як благодійну допомогу) дружині загиблого.

 

 

1.              Перерахунок коштів безпосередньо дружині загиблого на її особистий банківський рахунок («Варіант 1»)

 

В такому випадку в призначенні платежу необхідно буде вказати підстави для перерахунку коштів. Рекомендується узгодити з обслуговуючим банком отримувача можливість надходження такого платежу та документи, які необхідно буде надати банку на підтвердження, якщо така необхідність виникне.

 

Звертаємо Вашу увагу, що якщо платіж перевищуватиме еквівалент 150 000 грн., то така операція підлягатиме обов’язковому фінансовому моніторингу.

 

2.              Перерахунок коштів неприбутковій громадській організації в Україні, яка перерахує кошти (як нецільову благодійну допомогу) дружині загиблого («Варіант 2»)

 

Для цього польська громадська організація має домовитися з українською неприбутковою громадською організацією, статутні цілі якої дозволяють (1) отримати кошти та (2) перерахувати благодійну допомогу дружині загиблого.

 

Цей варіант дозволяє використати механізм надання нецільової благодійної допомоги, передбачений Податковим кодексом України («ПК України»), та зменшити податкове навантаження на 524,55 гривні (див. питання оподаткування в Питанні 2).

 

 

3.              Перерахунок коштів благодійнику, в тому числі фізичній особі, яка зареєстрована в Реєстру волонтерів антитерористичної операції («Варіант 3»)

 

До членів сімей учасників бойових дій та/або учасників масових акцій громадського протесту в Україні належать, зокрема, дружина яка не одружилась вдруге (пп. 165.1.54 п. 165.1 ст. 165 ПК України).

 

Для цього польська громадська організація має домовитись з українським благодійником, який діє відповідно до Закону України «Про благодійну діяльність та благодійні організації». Якщо благодійником є фізична особа, вона має бути внесена до Реєстру волонтерів антитерористичної операції. Цілі та сфери діяльності благодійника мають дозволяти (1) отримати кошти та (2) перерахувати благодійну допомогу дружині загиблого.

 

Цей механізм дозволяє не включати суму благодійної допомоги до бази оподаткування дружини загиблого і, таким чином, уникнути податкового навантаження (див. питання оподаткування в Питанні 2).

 

 

Питання 2: Які податкові наслідки перерахування коштів?

 

Відповідь: В залежності від обраного варіанту перерахування коштів (див. Питання 1), можливі наступні варіанти оподаткування надходжень:

 

Варіант 1:

З суми перерахованих коштів (дохід) стягуватиметься податок на доходи фізичних осіб («ПДФО») та військовий збір («ВЗ») за ставками 18% та 1,5% відповідно;

 

Варіант 2:

Якщо благодійна допомога надаватиметься у 2019 році, перші 2 690 грн. звільнятимуться від оподаткування. З суми перевищення стягуватиметься ПДФО та ВЗ за за ставками 18% та 1,5% відповідно; та

 

Варіант 3:

 

Якщо благодійна допомога надаватиметься із залученням благодійника, вся сума буде звільнена від оподаткування.

 

 

1.              Варіант 1: Перерахунок коштів безпосередньо дружині загиблого на її особистий банківський рахунок

 

Кошти, отримані від нерезидента, вважатимуться іноземним доходом дружини загиблого. З такого доходу стягуватиметься ПДФО та ВЗ за ставками 18% та 1,5% відповідно.

 

У разі, коли фізична особа отримує дохід з іноземних джерел, дохід вважається іноземним доходом. Такий дохід включається до загального річного оподатковуваного доходу (п. 170.11 ст. 170 ПК України) і є об’єктом оподаткування ПДФО (пп. 163.1.3 п. 163.1 ст. 163 ПК України).

До іноземних доходів застосовується ставка у розмірі 18% (п. 170.11 ст. 170, п.167.1 ст. 167 ПК України).

 

До всіх доходів, які є об’єктом оподаткування ПДФО, застосовується ВЗ за ставкою 1,5% (п. 161 підрозділу 10 Розділу ХХ Перехідних положень ПК України).

 

Отже, вся сума коштів, яку отримає дружина загиблого, оподатковуватиметься ПДФО та ВЗ.

 

 

2.              Варіант 2: Перерахунок коштів неприбутковій громадській організації в Україні, яка перерахує кошти (як нецільову благодійну допомогу) дружині загиблого

 

Неприбуткові громадські організації не є платниками податку на прибуток підприємств (п.133.4 ст.133 ПК України). Таким чином, якщо вони отримують кошти на виконання своїх статутних цілей, ці суми не підлягають оподаткуванню.

 

Для цілей ПДФО, який має сплатити дружина загиблого, перші 2 690 гривень нецільової благодійної допомоги від української неприбуткової громадської організації, підлягають звільненню від оподаткування. Сума перевищення 2 690 грн. оподатковується ПДФО за ставкою 18% (пп. 170.7.3 п. 170.7 ст. 170 ПК України). Таким чином, сума податку, яку має сплатити дружина загиблого, буде зменшена на 524,55 гривні.

 

Це звільнення розповсюджується тільки на надання благодійної допомоги резидентами України (юридичними або фізичними особами) (пп. 170.7.3 п. 170.7 ст. 170 ПК України). Тому є необхідним залучення української неприбуткової громадської організації.

 

Сума перевищення 2 690 грн. оподатковуватиметься ВЗ за ставкою 1,5% (п. 161 підрозділу 10 Розділу ХХ Перехідних положень ПК України).

 

В цьому випадку неможливо використати режим надання цільової благодійної допомоги, оскільки ПК України передбачає обмежений перелік категорій витрат, на які можна витратити кошти цільової благодійної допомоги. Також кошти мають надаватись не безпосередньо дружині загиблого, а як компенсація постачальникам послуг (наприклад, закладам охорони здоров’я) (пп. 170.7.4 п. 170.7 ст. 170 ПК України).

 

Отже, в такому випадку дохід вважатиметься благодійною допомогою і буде частково (2 690 грн.) звільнений від оподаткування ПДФО та ВЗ. Вся сума перевищення оподатковуватиметься ПДФО та ВЗ.

 

 

3.              Варіант 3: Перерахунок коштів благодійнику, в тому числі фізичній особі, яка зареєстрована в Реєстрі волонтерів антитерористичної операції

 

Благодійні організації, які внесені в реєстр неприбуткових організацій, звільнені від податку на прибуток (п.133.4 ст.133ПК України). Таким чином, якщо цілі та сфери її діяльності дозволяють (1) отримати кошти та (2) перерахувати благодійну допомогу дружині загиблого, кошти не будуть оподатковуватись на рівні благодійної організації.

 

Благодійна допомога, отримана благодійником (в т.ч. фізичною особою, внесеною до Реєстру волонтерів АТО), звільняється від оподаткування ПДФО, якщо цей дохід надалі спрямований на надання благодійної допомоги родичам загиблого (абз. б) пп. 165.1.54 п. 165.1 ст. 165 ПК України).

 

Сума благодійної допомоги, яку благодійники (в тому числі фізичні особи, які внесені до Реєстру волонтерів антитерористичної операції) виплачують на користь членів сімей учасників бойових дій, які померли під час участі в антитерористичній операції або участі в забезпеченні її проведення, не включається до складу оподатковуваного доходу дружини загиблого (абз. 2 пп. а) пп. 165.1.54 п. 165.1 ст. 165 ПК України), якщо благодійна допомога надається для закупівлі лікарських засобів, засобів особистої гігієни, продуктів харчування, предметів речового забезпечення чи інших товарів (робіт, послуг) за переліком, що визначається Кабінетом Міністрів України (абз. 2 пп а) пп. 170.7.8 п. 170.7 ст. 170 ПК України).

 

Ознайомитись з переліком можна за посиланням https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/112-2016-%D0%BF#n8.

 

Якщо допомога надається на цілі інші, ніж визначені Переліком КМУ, вони включаються в базу ПДФО та оподатковуються за ставкою 18%. До таких доходів також застосовується ВЗ - 1,5%,

 

Отже, сума благодійної допомоги, наданої українським благодійником дружині загиблого з дотриманням зазначених вимог, не оподатковуватиметься ПДФО та ВЗ.

Останні запитання в цьому розділу

Відображення благодійної допомоги у звітності ГО

Добрий день! Підкажіть ,будь ласка,відповідь на таке питання: Громадській організації,яка фінансується з місцевого бюджету (100 000 грн) була надана благодійна допомога у вигляді речей для багатодітних сімей на певну...

Переглянути

Порядок надання благодійної допомоги церквам та благодійним організаціям

Доброго дня! Чи оподатковується благодійна допомога церкви (дозволено Статутом) ГО чи благодійним організаціям? Який порядок надання благодійної допомоги церквам та благодійним організаціям?

Переглянути

Отримання благодійної допомоги на особисту картку керівника БО

Підкажіть, будь ласка, чи може громадська організація отримувати благодійні внески на банківську картку фізичної особи (голови організації)? Якщо так, то як відобразити такі надходження у звітності? Якщо ні, то які...

Переглянути

Благодійна допомога комерційному підприємству від фізичної особи: правові підстави

Я фізична особа, що хоче надати фінансову (грошову) благодійну допомогу комунальному КОМЕРЦІЙНОМУ підприємству. Чи маю я право особисто надати їм таку допомогу і який має бути алгоритм дій? Дякую.

Переглянути

Регулярні внески на статутну діяльність ГО від бізнесу: правові підстави

Доброго дня. Я представляю громадську організацію (не благодійну). Питання: на підставі якого договору ми можемо приймати внески на нашу діяльність регулярно (щомісячно) від одієї юридичної компанії? Як це...

Переглянути