Cортувати

Реєстрація благодійних фондів та організацій

Оформлення благодійної допомоги

Управління БФ і БО

Допомога учасникам АТО і переселенцям

Публічний збір благодійних пожертв

Робота волонтерів

Реєстраційні дії БО та їх оформлення (реєстрація, внесення змін, ліквідація)

Благодійна допомога: оформлення, отримання і надання (відносини з донорами і бенефіціарами)

Оформлення гуманітарної допомоги

Звітність БФ і БО

Гуманітарна допомога: оформлення, отримання і надання

Законодавчі новації

Оплата праці та послуг консультантів

Волонтерська діяльність: оформлення волонтерів, ведення документації

Соціальне підприємництво

Гуманітарна допомога

Оподаткування благодійної допомоги

Надання благодійної допомоги

Оформлення благодійної допомоги (юр.)

Трудові відносини в БО: прийняття на роботу, звільнення, відпустки, лікарняні, ведення документації

Учасники (засновники) та органи управління БО: правовий статус, формування і діяльність

Господарська діяльність: оформлення договорів, ведення первинної документації

Оподаткування БО, благодійної та гуманітарної допомоги: нарахування і сплата податків, отримання та втрата статусу неприбутковості

Бухгалтерський облік в БО: оформлення та ведення документації та проводки

Звітність БО: податкова, статистична тощо

Перевірки та інші форми державного контролю діяльності БО

ОМС як отримувач благодійної допомоги

23 серпня 2017, 15:21 до роздiлу

Наталія Бакура

Доброго дня! Скажіть, будь ласка чи може орган місцевого самоврядування отримувати благодійну допомогу на ремонт школи? Балансоутримувачем та власником школи є омс! Дякую!

Відповідь

Максим Стрельчук, юрист, експерт із питань діяльності благодійних організацій

23 серпня 2017, 15:21

Доброго дня!

Згідно ч. 1 ст. 54 Закону України "Про запобігання корупції" органам місцевого самоврядування забороняється одержувати від фізичних, юридичних осіб безоплатно грошові кошти або інше майно, нематеріальні активи, майнові переваги, пільги чи послуги, крім випадків, передбачених законами або чинними міжнародними договорами, згоду на обов’язковість яких надано Верховною Радою України.

Ст. 69 Бюджетного кодексу України до надходжень спеціального фонду місцевих бюджетів відносить власні надходження бюджетних установ (згідно визначень, наданих в ст. 2 кодексу, до бюджетних установ відносяться і органи місцевого самоврядування), що утримуються за рахунок відповідного місцевого бюджету, при цьому згідно ст. 13 того ж кодексу власні надходження включають благодійні внески, гранти та дарунки (підгрупа 1 другої групи власних надходжень). Та ж стаття 13 кодексу регламентує і можливі напрями використання власних надходжень бюджетних установ: кошти підгрупи 1 другої групи можуть використовуватись на організацію основної діяльності бюджетних установ. 

Згідно пп. 1) пп. а) ст. 32 Закону України "Про місцеве самоврядування" управління закладами освіти, які належать територіальним громадам, організація їх матеріально-технічного та фінансового забезпечення відносяться до власних (самоврядних) повноважень виконавчих органів сільських, селищних, міських рад, тобто, з моєї точки зору, можуть бути віднесені до основної діяльності даних органів.

Згідно ст. 19 Конституції України органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

З моєї точки зору, вказані положення Бюджетного кодексу можуть становити виключення з дії ст. 54 Закону України "Про запобігання корупції", особливо якщо  набувачем благодійної допомоги буде визначено в договорі територіальну громаду (див. ст. 1 Закону України "Про благодійну діяльність та благодійні організації"). Однак, зважаючи на можливість іншої інтерпретації відповідних норм чинного законодавства, особливо контролюючими органами, рекомендую отримати відповідні офіційні роз'яснення щодо відсутності у відповідних діях порушень бюджетного законодавства та законодавства про корупцію.

Останні запитання в цьому розділу

Відображення благодійної допомоги у звітності ГО

Добрий день! Підкажіть ,будь ласка,відповідь на таке питання: Громадській організації,яка фінансується з місцевого бюджету (100 000 грн) була надана благодійна допомога у вигляді речей для багатодітних сімей на певну...

Переглянути

Порядок надання благодійної допомоги церквам та благодійним організаціям

Доброго дня! Чи оподатковується благодійна допомога церкви (дозволено Статутом) ГО чи благодійним організаціям? Який порядок надання благодійної допомоги церквам та благодійним організаціям?

Переглянути

Отримання благодійної допомоги на особисту картку керівника БО

Підкажіть, будь ласка, чи може громадська організація отримувати благодійні внески на банківську картку фізичної особи (голови організації)? Якщо так, то як відобразити такі надходження у звітності? Якщо ні, то які...

Переглянути

Благодійна допомога комерційному підприємству від фізичної особи: правові підстави

Я фізична особа, що хоче надати фінансову (грошову) благодійну допомогу комунальному КОМЕРЦІЙНОМУ підприємству. Чи маю я право особисто надати їм таку допомогу і який має бути алгоритм дій? Дякую.

Переглянути

Регулярні внески на статутну діяльність ГО від бізнесу: правові підстави

Доброго дня. Я представляю громадську організацію (не благодійну). Питання: на підставі якого договору ми можемо приймати внески на нашу діяльність регулярно (щомісячно) від одієї юридичної компанії? Як це...

Переглянути