ОМС як отримувач благодійної допомоги

23 серпня 2017, 15:21 до роздiлу

Наталія Бакура

Доброго дня! Скажіть, будь ласка чи може орган місцевого самоврядування отримувати благодійну допомогу на ремонт школи? Балансоутримувачем та власником школи є омс! Дякую!

Відповідь

Максим Стрельчук, юрист, експерт із питань діяльності благодійних організацій

23 серпня 2017, 15:21

Доброго дня!

Згідно ч. 1 ст. 54 Закону України "Про запобігання корупції" органам місцевого самоврядування забороняється одержувати від фізичних, юридичних осіб безоплатно грошові кошти або інше майно, нематеріальні активи, майнові переваги, пільги чи послуги, крім випадків, передбачених законами або чинними міжнародними договорами, згоду на обов’язковість яких надано Верховною Радою України.

Ст. 69 Бюджетного кодексу України до надходжень спеціального фонду місцевих бюджетів відносить власні надходження бюджетних установ (згідно визначень, наданих в ст. 2 кодексу, до бюджетних установ відносяться і органи місцевого самоврядування), що утримуються за рахунок відповідного місцевого бюджету, при цьому згідно ст. 13 того ж кодексу власні надходження включають благодійні внески, гранти та дарунки (підгрупа 1 другої групи власних надходжень). Та ж стаття 13 кодексу регламентує і можливі напрями використання власних надходжень бюджетних установ: кошти підгрупи 1 другої групи можуть використовуватись на організацію основної діяльності бюджетних установ. 

Згідно пп. 1) пп. а) ст. 32 Закону України "Про місцеве самоврядування" управління закладами освіти, які належать територіальним громадам, організація їх матеріально-технічного та фінансового забезпечення відносяться до власних (самоврядних) повноважень виконавчих органів сільських, селищних, міських рад, тобто, з моєї точки зору, можуть бути віднесені до основної діяльності даних органів.

Згідно ст. 19 Конституції України органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

З моєї точки зору, вказані положення Бюджетного кодексу можуть становити виключення з дії ст. 54 Закону України "Про запобігання корупції", особливо якщо  набувачем благодійної допомоги буде визначено в договорі територіальну громаду (див. ст. 1 Закону України "Про благодійну діяльність та благодійні організації"). Однак, зважаючи на можливість іншої інтерпретації відповідних норм чинного законодавства, особливо контролюючими органами, рекомендую отримати відповідні офіційні роз'яснення щодо відсутності у відповідних діях порушень бюджетного законодавства та законодавства про корупцію.

Останні запитання в цьому розділу

Безкоштовне користування та безкоштовна оренда ТМЦ

Добрый день! Благотворительная организация закупает музыкальные инструменты, которые в будущем планирует передавать в бесплатное пользование (аренду) детям. Как правильно документально оформить такую аренду? Если...

Переглянути

Оприбуткування благодійної допомоги ГО

Доброго дня! Як ГО оприбуткувати передану благодійну допомогу у вигляді палатки від фізичної особи? як оцінити її вартість? Чи потрібно орієнтуватися на податкові норми щодо вартісного показника (20 тис) та строки...

Переглянути

Надання матеріальної допомоги БО

Благодійна організація надає матеріальну допомогу бенефіціарам через ФОПів, які є соціальними консультантами в цій організації (3 група)згідно договорів. Чи правомірні дії БО надання матеріальної допомоги через...

Переглянути

Оформлення БФ благодійної допомоги

Доброго дня! Підкажіть, будь ласка, як краще оформити наступну операцію: до благ.фонду звернулась багатодітна неповна родина (мати-інвалід 2гр,4 дітей) з проханням надати допомогу на закупівлю дров для обігріву...

Переглянути

Отримання благодійної допомоги від БФ

Добрий день. Чи можуть вчителі отримувати благодійну допомогу від БФ, з яким Адміністрація державної школи не підписала Меморандуму? В яких документах висвітлюється це питання? Якщо ні, то які юридичні наслідки...

Переглянути