Оформлення благодійної допомоги при ремонті приміщення.

24 квітня 2018, 19:47 до роздiлу

Кира Бурова

Доброго дня, питання стосується можливості надання певним підприємством благодійної допомоги - поточний ремонт приміщень. Бенефіціаром виступає бюджетна установа - університет. Чи може благодійник укласти договір підряду із будівельною фірмою на виконання робіт на користь бюджетної установи. 1) Чи має благодійник сам обрати підрядчика? чи не буде це порушенням ЗУ "Про публічні закупівлі"? 2) Як правильно оформити таку благодійну допомогу? як договір пожертви - тобто в грошовій формі чи можливо оформити як благодійна допомога у вигляді робіт - та отримання її у натуральній формі? дякуємо за відповідь.

Відповідь

Максим Стрельчук, юрист, експерт із питань діяльності благодійних організацій

24 квітня 2018, 19:47

Доброго дня!

Зважаючи на ст.ст. 1 та 2 Закону України "Про публічні закупівлі" цей закон розповсюджує свою дію на замовників (органи державної влади, місцевого самоврядування тощо), які укладають із учасниками процедур закупівель договори про закупівлю на певні суми. Звідси випливає неможливість укладення між благодійником, підрядником і бюджетною установою тристороннього договору на відповідну суму, за яким благодійник виступить платником за бюджетну установу, без проведення бюджетною установою відповідних процедур публічних закупівель. 

При цьому, на мою думку, не буде підпадати під дію вказаного закону договір на користь третьої особи (ст. 636 Цивільного кодексу), укладений між благодійником і підрядником на користь бюджетної установи. Цей договір не підпадає під визначення договору закупівлі за Законом "Про публічні закупівлі" і, наскільки мені відомо, на практиці застосовується деякими бюджетними установами. За таким договором бюджетна установа може навіть не мати права вимоги за договором (ч. 2 ст. 636 Цивільного кодексу), а лише отримати результат виконання договору (для чого підписується тристоронній акт виконаних робіт або акт виконаних робіт між підрядником і бюджетною установою).

Щодо оформлення допомоги, зазначений договір на користь третіх осіб є, на мою думку, недостатньо дослідженим, окрім того, він додатково носитиме змішаний характер (ст. 628 Цивільного кодексу) із елементами договору пожертви та договору підряду. Відповідно, можна знайти аргументи, щоб вважати благодійною допомогою або грошові кошти, оплачені за договором, або результати робіт, прийняті бюджетною установою, або навіть право вимоги, одержане бюджетною установою при укладенні договору між благодійником і підрядником. Для адекватного врегулювання цього питання рекомендую передбачити відповідне положення в договорі на користь третьої особи або укласти для цього між благодійником і бюджетною установою договір про співпрацю.

Останні запитання в цьому розділу

Безкоштовне користування та безкоштовна оренда ТМЦ

Добрый день! Благотворительная организация закупает музыкальные инструменты, которые в будущем планирует передавать в бесплатное пользование (аренду) детям. Как правильно документально оформить такую аренду? Если...

Переглянути

Оприбуткування благодійної допомоги ГО

Доброго дня! Як ГО оприбуткувати передану благодійну допомогу у вигляді палатки від фізичної особи? як оцінити її вартість? Чи потрібно орієнтуватися на податкові норми щодо вартісного показника (20 тис) та строки...

Переглянути

Надання матеріальної допомоги БО

Благодійна організація надає матеріальну допомогу бенефіціарам через ФОПів, які є соціальними консультантами в цій організації (3 група)згідно договорів. Чи правомірні дії БО надання матеріальної допомоги через...

Переглянути

Оформлення БФ благодійної допомоги

Доброго дня! Підкажіть, будь ласка, як краще оформити наступну операцію: до благ.фонду звернулась багатодітна неповна родина (мати-інвалід 2гр,4 дітей) з проханням надати допомогу на закупівлю дров для обігріву...

Переглянути

Отримання благодійної допомоги від БФ

Добрий день. Чи можуть вчителі отримувати благодійну допомогу від БФ, з яким Адміністрація державної школи не підписала Меморандуму? В яких документах висвітлюється це питання? Якщо ні, то які юридичні наслідки...

Переглянути