Оформлення благодійної допомоги державному закладу.

06 червня 2017, 18:32 до роздiлу

Ірина Ірина

Доброго дня! наша громадська організація за власною ініціативою хоче надати грошову допомогу державному ВНЗ. Чи можемо ми це зробити за власним бажанням без листа-клопотання одержувача? яка існує процедура передачі коштів?

Відповідь

Максим Стрельчук, юрист, експерт із питань діяльності благодійних організацій

06 червня 2017, 18:32

Доброго дня!

У запиті йдеться про здійснення правочину, тобто дії особи, спрямованої на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків (див. визначення правочину в ч. 1 ст. 202 Цивільного кодексу (ЦК)). Згідно ч. 2 ст. 202 ЦК правочини можуть бути односторонніми та дво- чи багатосторонніми (договори). Виходячи зі змісту чинного законодавства (зокрема, глави 55 "Дарування" ЦК, ст. 6 Закону України "Про благодійну діяльність та благодійні організації") та практики, надання благодійної допомоги відноситься до договірних правовідносин. Згідно ч. 1 ст. 626 ЦК договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків. Таким чином, для здійснення даного правочину необхідна згода обох сторін.

Згідно ст. 205 ЦК правочини між юридичними особами повинні вчинятись у письмовій формі. Відповідно до ст. 218 ЦК недодержання письмової форми правочину не призводить до його недійсності, але позбавляє сторони у разі судового спору права доводити наявність правочину показаннями свідків. Письмові докази вчинення правочину (первинні документи) необхідні також для потреб бухгалтерського і податкового обліку.

Таким чином, не дивлячись на те, що правочин може за певних умов вважатись укладеним і виходячи з поведінки або навіть мовчання іншої сторони (див. ст. 205 ЦК), все ж таки рекомендується оформити даний правочин хоч якимсь письмовим документом: договором про надання благодійної допомоги та/або актом надання благодійної допомоги, та/або листом одержувача.

Незрозуміло, що мається на увазі під процедурою передачі коштів. Передача коштів може здійснюватись шляхом звичайного банківського переказу з відповідним формулюванням призначення платежу або, в залежності від розміру допомоги та деяких інших умов, шляхом внесення готівки в касу установи та оформлення відповідних касових документів. 

Останні запитання в цьому розділу

Безкоштовне користування та безкоштовна оренда ТМЦ

Добрый день! Благотворительная организация закупает музыкальные инструменты, которые в будущем планирует передавать в бесплатное пользование (аренду) детям. Как правильно документально оформить такую аренду? Если...

Переглянути

Оприбуткування благодійної допомоги ГО

Доброго дня! Як ГО оприбуткувати передану благодійну допомогу у вигляді палатки від фізичної особи? як оцінити її вартість? Чи потрібно орієнтуватися на податкові норми щодо вартісного показника (20 тис) та строки...

Переглянути

Надання матеріальної допомоги БО

Благодійна організація надає матеріальну допомогу бенефіціарам через ФОПів, які є соціальними консультантами в цій організації (3 група)згідно договорів. Чи правомірні дії БО надання матеріальної допомоги через...

Переглянути

Оформлення БФ благодійної допомоги

Доброго дня! Підкажіть, будь ласка, як краще оформити наступну операцію: до благ.фонду звернулась багатодітна неповна родина (мати-інвалід 2гр,4 дітей) з проханням надати допомогу на закупівлю дров для обігріву...

Переглянути

Отримання благодійної допомоги від БФ

Добрий день. Чи можуть вчителі отримувати благодійну допомогу від БФ, з яким Адміністрація державної школи не підписала Меморандуму? В яких документах висвітлюється це питання? Якщо ні, то які юридичні наслідки...

Переглянути