Надання житлового будинку БО для безкоштовного проживання

25 вересня 2020, 15:50 до роздiлу

Бабенко Олександр

Благодійна організація маючи у власності житловий будинок із земельною ділянкою планує надати його для безкоштовного проживання багатодітній сімʼї. Є декілька питань: 1) Чи є якісь вимоги до Статуту благодійної організації та зареєстрованих Кведів для права надання цього житла у безкоштовне користування потребуючій сімʼї ? 1) Чи можна це зробити шляхом укладення договору позички благодійною організацією будинку і земельної ділянки цій сімʼї на 2 роки 11 місяців без нотаріального посвідчення і чи буде цей договір юридично дійсним для державних і комунальних установ ? 2) Якщо благодійна організація надає згоду на прописку в зазначеному житлі дорослих і неповнолітніх членів сімʼї, то чи виникнуть якісь зобовʼязання для організації перед державою в звʼязку з пропискою неповнолітніх? 3) Чи можна в договорі позички зазначити про користування земельною ділянкою за погодженням з керівництвом благодійної організації та право безперешкодного пересування представників благодійної організації на прибудинковій земельній ділянці? 4) Чи можна зазначити зобовʼязання оплати сімʼєю комунальних платежів за житло і сплата організацією податків за будинок і землю ?

Відповідь

Максим Стрельчук, юрист, експерт із питань діяльності благодійних організацій

25 вересня 2020, 15:50

Доброго дня!

1) Статут повинен передбачати сферу діяльності згідно статті 3 Закону України "Про благодійну діяльності та благодійні організації", а також цілі і завдання, які відповідають запланованій діяльності. Щодо кведів звичайний для благодійних організацій квед 88.99 не передбачає забезпечення проживання. При цьому вважаю можливим додати до кведів організації квед 87.90 Надання інших послуг догляду із забезпеченням проживання. Він передбачає, зокрема, діяльність будинків для людей із соціальними та особистими проблемами. Для більш очевидної прив'язки даної діяльності до статутних цілей і завдань компетентний орган управління благодійної організації може затвердити відповідну благодійну програму та/або благодійний проект. Тут я рекомендую підкреслити системність такої діяльності шляхом створення відповідного будинку для людей з соціальними та особистими проблемами, а не одноразовий характер відповідної акції.

2)Укладення договори позички на вказаний строк без нотаріального посвідчення можливе, на мою думку, як щодо будинку, так і щодо земельної ділянки. При цьому звертаю увагу, що розділ ІІІ Земельного кодексу не передбачає таких прав на земельну ділянку як позичка, хоча відома мені судова практика таке право визнає. Звідси в деяких ситуаціях можливі непорозуміння, тому іноді замість позички укладають безоплатний договір емфітевзису чи суперфіцію (в залежності від цільового призначення земельної ділянки), які передбачені Земельним кодексом. Речові права та обтяження, що виникають з такої позички, підлягають державній реєстрації згідно Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень". Договір позички буде дійсним для третіх осіб, включаючи державні та комунальні установи.

3) Реєстрація місця проживання неповновнолітніх може впливати на дії з розпорядження відповідним майном, виходячи зі ст.ст. 17, 18 Закону України "Про охорону дитинства", однак, виходячи з останньої судової практики, отримання згоди органів опіки і піклування на розпорядження майном, де зареєстровані такі неповновнолітні, але батьки яких не є власниками такого майна, не потрібна.

4) На мою думку, право відвідування об'єктів нерухомості працівниками благодійної організації можливо зазначити в договорі позички.

5) На мою думку, оплата комунальних платежів сім'єю можлива за умови переоформлення договорів на комунальні послуги на наймача або шляхом компенсації видатків організації.

Останні запитання в цьому розділу

Безкоштовне користування та безкоштовна оренда ТМЦ

Добрый день! Благотворительная организация закупает музыкальные инструменты, которые в будущем планирует передавать в бесплатное пользование (аренду) детям. Как правильно документально оформить такую аренду? Если...

Переглянути

Оприбуткування благодійної допомоги ГО

Доброго дня! Як ГО оприбуткувати передану благодійну допомогу у вигляді палатки від фізичної особи? як оцінити її вартість? Чи потрібно орієнтуватися на податкові норми щодо вартісного показника (20 тис) та строки...

Переглянути

Надання матеріальної допомоги БО

Благодійна організація надає матеріальну допомогу бенефіціарам через ФОПів, які є соціальними консультантами в цій організації (3 група)згідно договорів. Чи правомірні дії БО надання матеріальної допомоги через...

Переглянути

Оформлення БФ благодійної допомоги

Доброго дня! Підкажіть, будь ласка, як краще оформити наступну операцію: до благ.фонду звернулась багатодітна неповна родина (мати-інвалід 2гр,4 дітей) з проханням надати допомогу на закупівлю дров для обігріву...

Переглянути

Отримання благодійної допомоги від БФ

Добрий день. Чи можуть вчителі отримувати благодійну допомогу від БФ, з яким Адміністрація державної школи не підписала Меморандуму? В яких документах висвітлюється це питання? Якщо ні, то які юридичні наслідки...

Переглянути