Cортувати

Реєстрація благодійних фондів та організацій

Оформлення благодійної допомоги

Управління БФ і БО

Допомога учасникам АТО і переселенцям

Публічний збір благодійних пожертв

Робота волонтерів

Реєстраційні дії БО та їх оформлення (реєстрація, внесення змін, ліквідація)

Благодійна допомога: оформлення, отримання і надання (відносини з донорами і бенефіціарами)

Оформлення гуманітарної допомоги

Звітність БФ і БО

Гуманітарна допомога: оформлення, отримання і надання

Законодавчі новації

Оплата праці та послуг консультантів

Волонтерська діяльність: оформлення волонтерів, ведення документації

Соціальне підприємництво

Гуманітарна допомога

Оподаткування благодійної допомоги

Надання благодійної допомоги

Оформлення благодійної допомоги (юр.)

Трудові відносини в БО: прийняття на роботу, звільнення, відпустки, лікарняні, ведення документації

Учасники (засновники) та органи управління БО: правовий статус, формування і діяльність

Господарська діяльність: оформлення договорів, ведення первинної документації

Оподаткування БО, благодійної та гуманітарної допомоги: нарахування і сплата податків, отримання та втрата статусу неприбутковості

Бухгалтерський облік в БО: оформлення та ведення документації та проводки

Звітність БО: податкова, статистична тощо

Перевірки та інші форми державного контролю діяльності БО

Надання житлового будинку БО для безкоштовного проживання

25 вересня 2020, 15:50 до роздiлу

Бабенко Олександр

Благодійна організація маючи у власності житловий будинок із земельною ділянкою планує надати його для безкоштовного проживання багатодітній сімʼї. Є декілька питань: 1) Чи є якісь вимоги до Статуту благодійної організації та зареєстрованих Кведів для права надання цього житла у безкоштовне користування потребуючій сімʼї ? 1) Чи можна це зробити шляхом укладення договору позички благодійною організацією будинку і земельної ділянки цій сімʼї на 2 роки 11 місяців без нотаріального посвідчення і чи буде цей договір юридично дійсним для державних і комунальних установ ? 2) Якщо благодійна організація надає згоду на прописку в зазначеному житлі дорослих і неповнолітніх членів сімʼї, то чи виникнуть якісь зобовʼязання для організації перед державою в звʼязку з пропискою неповнолітніх? 3) Чи можна в договорі позички зазначити про користування земельною ділянкою за погодженням з керівництвом благодійної організації та право безперешкодного пересування представників благодійної організації на прибудинковій земельній ділянці? 4) Чи можна зазначити зобовʼязання оплати сімʼєю комунальних платежів за житло і сплата організацією податків за будинок і землю ?

Відповідь

Максим Стрельчук, юрист, експерт із питань діяльності благодійних організацій

25 вересня 2020, 15:50

Доброго дня!

1) Статут повинен передбачати сферу діяльності згідно статті 3 Закону України "Про благодійну діяльності та благодійні організації", а також цілі і завдання, які відповідають запланованій діяльності. Щодо кведів звичайний для благодійних організацій квед 88.99 не передбачає забезпечення проживання. При цьому вважаю можливим додати до кведів організації квед 87.90 Надання інших послуг догляду із забезпеченням проживання. Він передбачає, зокрема, діяльність будинків для людей із соціальними та особистими проблемами. Для більш очевидної прив'язки даної діяльності до статутних цілей і завдань компетентний орган управління благодійної організації може затвердити відповідну благодійну програму та/або благодійний проект. Тут я рекомендую підкреслити системність такої діяльності шляхом створення відповідного будинку для людей з соціальними та особистими проблемами, а не одноразовий характер відповідної акції.

2)Укладення договори позички на вказаний строк без нотаріального посвідчення можливе, на мою думку, як щодо будинку, так і щодо земельної ділянки. При цьому звертаю увагу, що розділ ІІІ Земельного кодексу не передбачає таких прав на земельну ділянку як позичка, хоча відома мені судова практика таке право визнає. Звідси в деяких ситуаціях можливі непорозуміння, тому іноді замість позички укладають безоплатний договір емфітевзису чи суперфіцію (в залежності від цільового призначення земельної ділянки), які передбачені Земельним кодексом. Речові права та обтяження, що виникають з такої позички, підлягають державній реєстрації згідно Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень". Договір позички буде дійсним для третіх осіб, включаючи державні та комунальні установи.

3) Реєстрація місця проживання неповновнолітніх може впливати на дії з розпорядження відповідним майном, виходячи зі ст.ст. 17, 18 Закону України "Про охорону дитинства", однак, виходячи з останньої судової практики, отримання згоди органів опіки і піклування на розпорядження майном, де зареєстровані такі неповновнолітні, але батьки яких не є власниками такого майна, не потрібна.

4) На мою думку, право відвідування об'єктів нерухомості працівниками благодійної організації можливо зазначити в договорі позички.

5) На мою думку, оплата комунальних платежів сім'єю можлива за умови переоформлення договорів на комунальні послуги на наймача або шляхом компенсації видатків організації.

Останні запитання в цьому розділу

Оформлення адресної благодійної допомоги

Доброго дня! ми створили благодійну організацію, збираємо кошти на рахунок щоб придбати фрукти та солодощі дітям сиротам та малозабезпеченим сім'ям, які потрібно оформити документи, щоб передати це дітям,чи потрібно...

Переглянути

Анонімні благодійні пожертви

Чи можна вносити пожертвування у фонд аномно?

Переглянути

Оформлення передачі рухомого майна в якості благодійної допомоги

Доброго дня.Фізична особа має намір надати благодійну допомогу приватному вищому навчальному закладу у вигляді рухомого майна а саме автобуса.Яка процедура оформлення передачі та оподаткування такої допомоги? Дякую

Переглянути

Оформлення благодійної допомоги у вигляді товарів

Целью деятельности нашего фонда является помощь в обеспечении и развитии талантливых юных пилотов картинга. Мы занимаемся поиском материальных и финансовых средств для обеспечения развития и участия их в...

Переглянути

Договори страхування при благодійних перевезеннях

Добрый день. Может ли благотворительный фонд, оплачивая перевозку детей школы, заключить договора страхования детей?

Переглянути