Cортувати

Реєстрація благодійних фондів та організацій

Оформлення благодійної допомоги

Управління БФ і БО

Допомога учасникам АТО і переселенцям

Публічний збір благодійних пожертв

Робота волонтерів

Реєстраційні дії БО та їх оформлення (реєстрація, внесення змін, ліквідація)

Благодійна допомога: оформлення, отримання і надання (відносини з донорами і бенефіціарами)

Оформлення гуманітарної допомоги

Звітність БФ і БО

Гуманітарна допомога: оформлення, отримання і надання

Законодавчі новації

Оплата праці та послуг консультантів

Волонтерська діяльність: оформлення волонтерів, ведення документації

Соціальне підприємництво

Гуманітарна допомога

Оподаткування благодійної допомоги

Надання благодійної допомоги

Оформлення благодійної допомоги (юр.)

Трудові відносини в БО: прийняття на роботу, звільнення, відпустки, лікарняні, ведення документації

Учасники (засновники) та органи управління БО: правовий статус, формування і діяльність

Господарська діяльність: оформлення договорів, ведення первинної документації

Оподаткування БО, благодійної та гуманітарної допомоги: нарахування і сплата податків, отримання та втрата статусу неприбутковості

Бухгалтерський облік в БО: оформлення та ведення документації та проводки

Звітність БО: податкова, статистична тощо

Перевірки та інші форми державного контролю діяльності БО

Надання житлового будинку БО для безкоштовного проживання

25 вересня 2020, 15:50 до роздiлу

Бабенко Олександр

Благодійна організація маючи у власності житловий будинок із земельною ділянкою планує надати його для безкоштовного проживання багатодітній сімʼї. Є декілька питань: 1) Чи є якісь вимоги до Статуту благодійної організації та зареєстрованих Кведів для права надання цього житла у безкоштовне користування потребуючій сімʼї ? 1) Чи можна це зробити шляхом укладення договору позички благодійною організацією будинку і земельної ділянки цій сімʼї на 2 роки 11 місяців без нотаріального посвідчення і чи буде цей договір юридично дійсним для державних і комунальних установ ? 2) Якщо благодійна організація надає згоду на прописку в зазначеному житлі дорослих і неповнолітніх членів сімʼї, то чи виникнуть якісь зобовʼязання для організації перед державою в звʼязку з пропискою неповнолітніх? 3) Чи можна в договорі позички зазначити про користування земельною ділянкою за погодженням з керівництвом благодійної організації та право безперешкодного пересування представників благодійної організації на прибудинковій земельній ділянці? 4) Чи можна зазначити зобовʼязання оплати сімʼєю комунальних платежів за житло і сплата організацією податків за будинок і землю ?

Відповідь

Максим Стрельчук, юрист, експерт із питань діяльності благодійних організацій

25 вересня 2020, 15:50

Доброго дня!

1) Статут повинен передбачати сферу діяльності згідно статті 3 Закону України "Про благодійну діяльності та благодійні організації", а також цілі і завдання, які відповідають запланованій діяльності. Щодо кведів звичайний для благодійних організацій квед 88.99 не передбачає забезпечення проживання. При цьому вважаю можливим додати до кведів організації квед 87.90 Надання інших послуг догляду із забезпеченням проживання. Він передбачає, зокрема, діяльність будинків для людей із соціальними та особистими проблемами. Для більш очевидної прив'язки даної діяльності до статутних цілей і завдань компетентний орган управління благодійної організації може затвердити відповідну благодійну програму та/або благодійний проект. Тут я рекомендую підкреслити системність такої діяльності шляхом створення відповідного будинку для людей з соціальними та особистими проблемами, а не одноразовий характер відповідної акції.

2)Укладення договори позички на вказаний строк без нотаріального посвідчення можливе, на мою думку, як щодо будинку, так і щодо земельної ділянки. При цьому звертаю увагу, що розділ ІІІ Земельного кодексу не передбачає таких прав на земельну ділянку як позичка, хоча відома мені судова практика таке право визнає. Звідси в деяких ситуаціях можливі непорозуміння, тому іноді замість позички укладають безоплатний договір емфітевзису чи суперфіцію (в залежності від цільового призначення земельної ділянки), які передбачені Земельним кодексом. Речові права та обтяження, що виникають з такої позички, підлягають державній реєстрації згідно Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень". Договір позички буде дійсним для третіх осіб, включаючи державні та комунальні установи.

3) Реєстрація місця проживання неповновнолітніх може впливати на дії з розпорядження відповідним майном, виходячи зі ст.ст. 17, 18 Закону України "Про охорону дитинства", однак, виходячи з останньої судової практики, отримання згоди органів опіки і піклування на розпорядження майном, де зареєстровані такі неповновнолітні, але батьки яких не є власниками такого майна, не потрібна.

4) На мою думку, право відвідування об'єктів нерухомості працівниками благодійної організації можливо зазначити в договорі позички.

5) На мою думку, оплата комунальних платежів сім'єю можлива за умови переоформлення договорів на комунальні послуги на наймача або шляхом компенсації видатків організації.

Останні запитання в цьому розділу

Відображення благодійної допомоги у звітності ГО

Добрий день! Підкажіть ,будь ласка,відповідь на таке питання: Громадській організації,яка фінансується з місцевого бюджету (100 000 грн) була надана благодійна допомога у вигляді речей для багатодітних сімей на певну...

Переглянути

Порядок надання благодійної допомоги церквам та благодійним організаціям

Доброго дня! Чи оподатковується благодійна допомога церкви (дозволено Статутом) ГО чи благодійним організаціям? Який порядок надання благодійної допомоги церквам та благодійним організаціям?

Переглянути

Отримання благодійної допомоги на особисту картку керівника БО

Підкажіть, будь ласка, чи може громадська організація отримувати благодійні внески на банківську картку фізичної особи (голови організації)? Якщо так, то як відобразити такі надходження у звітності? Якщо ні, то які...

Переглянути

Благодійна допомога комерційному підприємству від фізичної особи: правові підстави

Я фізична особа, що хоче надати фінансову (грошову) благодійну допомогу комунальному КОМЕРЦІЙНОМУ підприємству. Чи маю я право особисто надати їм таку допомогу і який має бути алгоритм дій? Дякую.

Переглянути

Регулярні внески на статутну діяльність ГО від бізнесу: правові підстави

Доброго дня. Я представляю громадську організацію (не благодійну). Питання: на підставі якого договору ми можемо приймати внески на нашу діяльність регулярно (щомісячно) від одієї юридичної компанії? Як це...

Переглянути