Cортувати

Реєстрація благодійних фондів та організацій

Оформлення благодійної допомоги

Управління БФ і БО

Допомога учасникам АТО і переселенцям

Публічний збір благодійних пожертв

Робота волонтерів

Реєстраційні дії БО та їх оформлення (реєстрація, внесення змін, ліквідація)

Благодійна допомога: оформлення, отримання і надання (відносини з донорами і бенефіціарами)

Оформлення гуманітарної допомоги

Звітність БФ і БО

Гуманітарна допомога: оформлення, отримання і надання

Законодавчі новації

Оплата праці та послуг консультантів

Волонтерська діяльність: оформлення волонтерів, ведення документації

Соціальне підприємництво

Гуманітарна допомога

Оподаткування благодійної допомоги

Надання благодійної допомоги

Оформлення благодійної допомоги (юр.)

Трудові відносини в БО: прийняття на роботу, звільнення, відпустки, лікарняні, ведення документації

Учасники (засновники) та органи управління БО: правовий статус, формування і діяльність

Господарська діяльність: оформлення договорів, ведення первинної документації

Оподаткування БО, благодійної та гуманітарної допомоги: нарахування і сплата податків, отримання та втрата статусу неприбутковості

Бухгалтерський облік в БО: оформлення та ведення документації та проводки

Звітність БО: податкова, статистична тощо

Перевірки та інші форми державного контролю діяльності БО

Надання допомоги на лікування дитини. Хто має зберігати документи/чеки?

24 жовтня 2018, 17:20 до роздiлу

Леонід Лобанок

Наш фонд надає допомогу хворим дітям. Найчастіше ми складаємо тристоронні договори з батьками та аптекою або з батьками та клінікою. Така допомога не обкладається податками. Але інколи трапляється, що з батькам ми укладаємо договір цільової благодійної допомоги та перераховуємо на картку гроші. Напередодні батьки надають паспорт, свідоцтво про народження, мед. виписку, призначення/рецепт. Ми не сплачуємо податки в момент перерахування. Бо це є ЦБП, і ми маємо підтвердження, що дитина потребує конкретного лікування. Питання: Чи на цьому закінчується збір документів? Хто має збирати та зберігати чеки/квитанціїв, які з'являються після перерахування? І хто за що відповіжає у разі, якщо чеків немає взагалі?

Відповідь

Максим Стрельчук, юрист, експерт із питань діяльності благодійних організацій

24 жовтня 2018, 17:20

Доброго дня!

Згідно п. 44.1 ст. 44 Податкового кодексу для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством. Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим цього пункту.

Хоча згідно ст. 6 Закону України "Про благодійну діяльність і благодійні організації" контроль за цільовим використанням наданої допомоги є правом благодійника, податкова практика в багатьох випадках перетворює це право на обов’язок (див., напр., листи ДФС України від 05.11.2014 р. N 6280/6/99-99-17-03-03-15, від 07.11.2014 р. N 6415/6/99-99-17-03-03-15, від 04.09.2015 р. N 18885/6/99-99-17-03-03-15 щодо надання благодійної допомоги учасникам бойових дій за пп. 165.1.54 п. 165.1 ст. 165 ПКУ).

Відносно допомоги на лікування існує Узагальнююча податкова консультація щодо окремих питань оподаткування податком на доходи фізичних осіб сум допомоги на лікування та медичне обслуговування платника податку за кордоном за рахунок благодійної організації, затверджена наказом Міндоходів від 10.04.2014 № 235, яка вказує, що норми пп. 165.1.19 п. 165.1 ст. 165 Податкового кодексу можуть бути застосовані благодійною організацією за наявності відповідних підтвердних документів, що підтверджують цільовий характер надання грошових коштів на оплату лікування або медичного обслуговування (в разі здійснення попередньої оплати таких послуг) або факт надання послуг з лікування або медичного обслуговування платника податку (якщо оплата здійснюється після надання таких послуг), що начебто в разі попередньої оплати не вимагає отримання благодійною організацією відповідних чеків, актів та інших документів, що засвідчують факт придбання ліків, мед. послуг. Однак надалі при перераховуванні можливих підтвердних документів консультація не дотримується такого чіткого розділення, що, на мою думку, багато в чому нівелює попереднє твердження.

Тому, для уникнення можливих спорів з контролюючими органами, які теоретично можуть закінчитись визнанням відповідних витрат нецільовими та позбавленням організації статусу неприбутковості, рекомендується по можливості забезпечувати документальне підтвердження цільового використання наданої допомоги: оптимально – звітом про використання допомоги з доданням копій всіх первинних документів, мінімально – просто звітом.

 

Останні запитання в цьому розділу

Відображення благодійної допомоги у звітності ГО

Добрий день! Підкажіть ,будь ласка,відповідь на таке питання: Громадській організації,яка фінансується з місцевого бюджету (100 000 грн) була надана благодійна допомога у вигляді речей для багатодітних сімей на певну...

Переглянути

Порядок надання благодійної допомоги церквам та благодійним організаціям

Доброго дня! Чи оподатковується благодійна допомога церкви (дозволено Статутом) ГО чи благодійним організаціям? Який порядок надання благодійної допомоги церквам та благодійним організаціям?

Переглянути

Отримання благодійної допомоги на особисту картку керівника БО

Підкажіть, будь ласка, чи може громадська організація отримувати благодійні внески на банківську картку фізичної особи (голови організації)? Якщо так, то як відобразити такі надходження у звітності? Якщо ні, то які...

Переглянути

Благодійна допомога комерційному підприємству від фізичної особи: правові підстави

Я фізична особа, що хоче надати фінансову (грошову) благодійну допомогу комунальному КОМЕРЦІЙНОМУ підприємству. Чи маю я право особисто надати їм таку допомогу і який має бути алгоритм дій? Дякую.

Переглянути

Регулярні внески на статутну діяльність ГО від бізнесу: правові підстави

Доброго дня. Я представляю громадську організацію (не благодійну). Питання: на підставі якого договору ми можемо приймати внески на нашу діяльність регулярно (щомісячно) від одієї юридичної компанії? Як це...

Переглянути