Надання благодійної допомоги волонтерами

29 серпня 2019, 11:42 до роздiлу

Olga Babak

Абз.2 п.1 ст.1 ЗУ «Про волонтерську діяльність» : Волонтерська діяльність є формою благодійної діяльності. Чи може волонтер – фізична особа вважатись суб’єктом благодійної діяльності як інший благодійник відповідно до п.1 ст.4 ЗУ «Про благодійну діяльність та БО» та здійснювати види благодійно діяльності, зазначені у ст.5 ЗУ «Про благодійну діяльність та БО»? Відповідь на це питання необхідна, щоб визначитись , на яких саме законних підставах провадити наступну діяльність: безоплатна передача бенефіціарам майна у сфері соціального захисту та соціального забезпечення,а саме вживані речі: одяг, взуття, іграшки, предмети для дітей, меблі та ін., - планується приймати безкоштовно від населення такі речі та надавати їх безкоштовно нужденним зі статусами внутрішньо переміщених осіб, багатодітних, малозабезпечених, інвалідам, пенсіонерам тощо.

Відповідь

Максим Стрельчук, юрист, експерт із питань діяльності благодійних організацій

29 серпня 2019, 11:42

Доброго дня!

Згідно ч. 1 ст. 7 Закону України "Про волонтерську діяльність" волонтер - фізична особа, яка добровільно здійснює соціально спрямовану неприбуткову діяльність шляхом надання волонтерської допомоги. В той же час волонтерська допомога визначається даним законом як роботи та послуги, що безоплатно виконуються і надаються волонтерами (ч. 1 ст. 1 закону). Таким чином безоплатна передача майна не регулюється в рамках Закону України "Про волонтерську діяльність".

Згідно п. 5) ч. 1 ст. 1 Закону України "Про благодійну діяльність та благодійні організації" благодійник - це дієздатна фізична особа або юридична особа приватного права (у тому числі благодійна організація), яка добровільно здійснює один чи декілька видів благодійної діяльності. 

Відповідно, фізична особа може бути благодійником і здійснювати види благодійної діяльності, передбачені ст. 5 Закону України "Про благодійну діяльність та благодійні організації", в тому числі безоплатну передачу бенефіціарам майна. При цьому при безоплатному виконанні робіт чи послуг на користь бенефіціарів вона також може вважатись волонтером.

Також хочу звернути увагу, що в разі добровільного збору цільової допомоги у формі майна серед невизначеного кола осіб, зокрема з використанням засобів електронного зв’язку або телекомунікації, для досягнення цілей, визначених Законом України "Про благодійну діяльність та благодійні організації", тобто у разі публічного збору благодійних пожертв, особи, які здійснюють публічний збір благодійних пожертв від імені або на користь бенефіціарів (крім благодійних організацій), повинні діяти на підставі контракту (договору) про благодійну діяльність з таким бенефіціаром або одним із його законних представників. Контракт (договір) має визначати, зокрема, цілі, місце і строк збору коштів або іншого майна, порядок їх цільового використання, обліку та звітності, а також відповідальність особи, яка здійснює публічний збір благодійних пожертв, перед бенефіціаром і благодійниками у разі порушення контракту (договору) або порядку використання таких пожертв (див. ст. 7 Закону України "Про благодійну діяльність та благодійні організації").  

Останні запитання в цьому розділу

Безкоштовне користування та безкоштовна оренда ТМЦ

Добрый день! Благотворительная организация закупает музыкальные инструменты, которые в будущем планирует передавать в бесплатное пользование (аренду) детям. Как правильно документально оформить такую аренду? Если...

Переглянути

Оприбуткування благодійної допомоги ГО

Доброго дня! Як ГО оприбуткувати передану благодійну допомогу у вигляді палатки від фізичної особи? як оцінити її вартість? Чи потрібно орієнтуватися на податкові норми щодо вартісного показника (20 тис) та строки...

Переглянути

Надання матеріальної допомоги БО

Благодійна організація надає матеріальну допомогу бенефіціарам через ФОПів, які є соціальними консультантами в цій організації (3 група)згідно договорів. Чи правомірні дії БО надання матеріальної допомоги через...

Переглянути

Оформлення БФ благодійної допомоги

Доброго дня! Підкажіть, будь ласка, як краще оформити наступну операцію: до благ.фонду звернулась багатодітна неповна родина (мати-інвалід 2гр,4 дітей) з проханням надати допомогу на закупівлю дров для обігріву...

Переглянути

Отримання благодійної допомоги від БФ

Добрий день. Чи можуть вчителі отримувати благодійну допомогу від БФ, з яким Адміністрація державної школи не підписала Меморандуму? В яких документах висвітлюється це питання? Якщо ні, то які юридичні наслідки...

Переглянути