Cортувати

Реєстрація благодійних фондів та організацій

Оформлення благодійної допомоги

Управління БФ і БО

Допомога учасникам АТО і переселенцям

Публічний збір благодійних пожертв

Робота волонтерів

Реєстраційні дії БО та їх оформлення (реєстрація, внесення змін, ліквідація)

Благодійна допомога: оформлення, отримання і надання (відносини з донорами і бенефіціарами)

Оформлення гуманітарної допомоги

Звітність БФ і БО

Гуманітарна допомога: оформлення, отримання і надання

Законодавчі новації

Оплата праці та послуг консультантів

Волонтерська діяльність: оформлення волонтерів, ведення документації

Соціальне підприємництво

Гуманітарна допомога

Оподаткування благодійної допомоги

Надання благодійної допомоги

Оформлення благодійної допомоги (юр.)

Трудові відносини в БО: прийняття на роботу, звільнення, відпустки, лікарняні, ведення документації

Учасники (засновники) та органи управління БО: правовий статус, формування і діяльність

Господарська діяльність: оформлення договорів, ведення первинної документації

Оподаткування БО, благодійної та гуманітарної допомоги: нарахування і сплата податків, отримання та втрата статусу неприбутковості

Бухгалтерський облік в БО: оформлення та ведення документації та проводки

Звітність БО: податкова, статистична тощо

Перевірки та інші форми державного контролю діяльності БО

Надання благодійної допомоги волонтерами

29 серпня 2019, 11:42 до роздiлу

Olga Babak

Абз.2 п.1 ст.1 ЗУ «Про волонтерську діяльність» : Волонтерська діяльність є формою благодійної діяльності. Чи може волонтер – фізична особа вважатись суб’єктом благодійної діяльності як інший благодійник відповідно до п.1 ст.4 ЗУ «Про благодійну діяльність та БО» та здійснювати види благодійно діяльності, зазначені у ст.5 ЗУ «Про благодійну діяльність та БО»? Відповідь на це питання необхідна, щоб визначитись , на яких саме законних підставах провадити наступну діяльність: безоплатна передача бенефіціарам майна у сфері соціального захисту та соціального забезпечення,а саме вживані речі: одяг, взуття, іграшки, предмети для дітей, меблі та ін., - планується приймати безкоштовно від населення такі речі та надавати їх безкоштовно нужденним зі статусами внутрішньо переміщених осіб, багатодітних, малозабезпечених, інвалідам, пенсіонерам тощо.

Відповідь

Максим Стрельчук, юрист, експерт із питань діяльності благодійних організацій

29 серпня 2019, 11:42

Доброго дня!

Згідно ч. 1 ст. 7 Закону України "Про волонтерську діяльність" волонтер - фізична особа, яка добровільно здійснює соціально спрямовану неприбуткову діяльність шляхом надання волонтерської допомоги. В той же час волонтерська допомога визначається даним законом як роботи та послуги, що безоплатно виконуються і надаються волонтерами (ч. 1 ст. 1 закону). Таким чином безоплатна передача майна не регулюється в рамках Закону України "Про волонтерську діяльність".

Згідно п. 5) ч. 1 ст. 1 Закону України "Про благодійну діяльність та благодійні організації" благодійник - це дієздатна фізична особа або юридична особа приватного права (у тому числі благодійна організація), яка добровільно здійснює один чи декілька видів благодійної діяльності. 

Відповідно, фізична особа може бути благодійником і здійснювати види благодійної діяльності, передбачені ст. 5 Закону України "Про благодійну діяльність та благодійні організації", в тому числі безоплатну передачу бенефіціарам майна. При цьому при безоплатному виконанні робіт чи послуг на користь бенефіціарів вона також може вважатись волонтером.

Також хочу звернути увагу, що в разі добровільного збору цільової допомоги у формі майна серед невизначеного кола осіб, зокрема з використанням засобів електронного зв’язку або телекомунікації, для досягнення цілей, визначених Законом України "Про благодійну діяльність та благодійні організації", тобто у разі публічного збору благодійних пожертв, особи, які здійснюють публічний збір благодійних пожертв від імені або на користь бенефіціарів (крім благодійних організацій), повинні діяти на підставі контракту (договору) про благодійну діяльність з таким бенефіціаром або одним із його законних представників. Контракт (договір) має визначати, зокрема, цілі, місце і строк збору коштів або іншого майна, порядок їх цільового використання, обліку та звітності, а також відповідальність особи, яка здійснює публічний збір благодійних пожертв, перед бенефіціаром і благодійниками у разі порушення контракту (договору) або порядку використання таких пожертв (див. ст. 7 Закону України "Про благодійну діяльність та благодійні організації").  

Останні запитання в цьому розділу

Відображення благодійної допомоги у звітності ГО

Добрий день! Підкажіть ,будь ласка,відповідь на таке питання: Громадській організації,яка фінансується з місцевого бюджету (100 000 грн) була надана благодійна допомога у вигляді речей для багатодітних сімей на певну...

Переглянути

Порядок надання благодійної допомоги церквам та благодійним організаціям

Доброго дня! Чи оподатковується благодійна допомога церкви (дозволено Статутом) ГО чи благодійним організаціям? Який порядок надання благодійної допомоги церквам та благодійним організаціям?

Переглянути

Отримання благодійної допомоги на особисту картку керівника БО

Підкажіть, будь ласка, чи може громадська організація отримувати благодійні внески на банківську картку фізичної особи (голови організації)? Якщо так, то як відобразити такі надходження у звітності? Якщо ні, то які...

Переглянути

Благодійна допомога комерційному підприємству від фізичної особи: правові підстави

Я фізична особа, що хоче надати фінансову (грошову) благодійну допомогу комунальному КОМЕРЦІЙНОМУ підприємству. Чи маю я право особисто надати їм таку допомогу і який має бути алгоритм дій? Дякую.

Переглянути

Регулярні внески на статутну діяльність ГО від бізнесу: правові підстави

Доброго дня. Я представляю громадську організацію (не благодійну). Питання: на підставі якого договору ми можемо приймати внески на нашу діяльність регулярно (щомісячно) від одієї юридичної компанії? Як це...

Переглянути