Cортувати

Реєстрація благодійних фондів та організацій

Оформлення благодійної допомоги

Управління БФ і БО

Допомога учасникам АТО і переселенцям

Публічний збір благодійних пожертв

Робота волонтерів

Реєстраційні дії БО та їх оформлення (реєстрація, внесення змін, ліквідація)

Благодійна допомога: оформлення, отримання і надання (відносини з донорами і бенефіціарами)

Оформлення гуманітарної допомоги

Звітність БФ і БО

Гуманітарна допомога: оформлення, отримання і надання

Законодавчі новації

Оплата праці та послуг консультантів

Волонтерська діяльність: оформлення волонтерів, ведення документації

Соціальне підприємництво

Гуманітарна допомога

Оподаткування благодійної допомоги

Надання благодійної допомоги

Оформлення благодійної допомоги (юр.)

Трудові відносини в БО: прийняття на роботу, звільнення, відпустки, лікарняні, ведення документації

Учасники (засновники) та органи управління БО: правовий статус, формування і діяльність

Господарська діяльність: оформлення договорів, ведення первинної документації

Оподаткування БО, благодійної та гуманітарної допомоги: нарахування і сплата податків, отримання та втрата статусу неприбутковості

Бухгалтерський облік в БО: оформлення та ведення документації та проводки

Звітність БО: податкова, статистична тощо

Перевірки та інші форми державного контролю діяльності БО

Можливість поворотної фінансової допомоги з боку БО

29 березеня 2019, 11:58 до роздiлу

Дар'я Рубан

Чи може благодійна організація надавати поворотну фінансову допомогу? Дякую.

Відповідь

Максим Стрельчук, юрист, експерт із питань діяльності благодійних організацій

29 березеня 2019, 11:58

Доброго дня!

Згідно пп. 14.1.257 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу поворотна фінансова допомога - сума коштів, що надійшла платнику податків у користування за договором, який не передбачає нарахування процентів або надання інших видів компенсацій у вигляді плати за користування такими коштами, та є обов'язковою до повернення.

Згідно пп. 133.4.2 п. 133.4 ст. 133 Податкового кодексу доходи (прибутки) неприбуткової організації використовуються виключно для фінансування видатків на утримання такої неприбуткової організації, реалізації мети (цілей, завдань) та напрямів діяльності, визначених її установчими документами. Порушення цього правила призводить до позбавлення неприбуткової організації статусу неприбутковості з наступним оподаткуванням тощо.

Податковий кодекс не містить визначення ключових для даної норми термінів - доходів та видатків (витрат), при цьому згідно пп. 14.1.84 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу інші терміни для цілей розділу III використовуються у значеннях, визначених Законом України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", національними положеннями (стандартами) бухгалтерського обліку і міжнародними стандартами фінансової звітності, введеними в дію відповідно до законодавства. 

Зі змісту  П(С)БО 16 "Витрати" (зокрема, п. 9.4) можна зробити висновок, що надання поворотної фінансової допомоги не вважається витратами. 

Таким чином, якщо видатки вважати терміном, тотожним витратам, будь-які порушення пп. 133.4.2 Податкового кодексу при наданні поворотної фінансової допомоги благодійною організацією відсутні, і таке надання, на мою думку, може мати місце.

Окрім того, безпроцентна позика не вважається за законодавством фінпослугою, тобто ліцензії на її надання отримувати не треба.

В той же час необхідно відмітити, що питання законодавством чітко не вирішено, термін "видатки" не визначений, і існує певний ризик визнання надання поворотної фінансової допомоги нецільовими видатками неприбуткової організації. В даному разі багато чого буде залежати від цілей, на які надається допомога.

Оскільки питання не вирішено чітко в законодавстві, можливо отримати також індивідуальну податкову консультацію для уникнення будь-яких питань в майбутньому.

Останні запитання в цьому розділу

Відображення благодійної допомоги у звітності ГО

Добрий день! Підкажіть ,будь ласка,відповідь на таке питання: Громадській організації,яка фінансується з місцевого бюджету (100 000 грн) була надана благодійна допомога у вигляді речей для багатодітних сімей на певну...

Переглянути

Порядок надання благодійної допомоги церквам та благодійним організаціям

Доброго дня! Чи оподатковується благодійна допомога церкви (дозволено Статутом) ГО чи благодійним організаціям? Який порядок надання благодійної допомоги церквам та благодійним організаціям?

Переглянути

Отримання благодійної допомоги на особисту картку керівника БО

Підкажіть, будь ласка, чи може громадська організація отримувати благодійні внески на банківську картку фізичної особи (голови організації)? Якщо так, то як відобразити такі надходження у звітності? Якщо ні, то які...

Переглянути

Благодійна допомога комерційному підприємству від фізичної особи: правові підстави

Я фізична особа, що хоче надати фінансову (грошову) благодійну допомогу комунальному КОМЕРЦІЙНОМУ підприємству. Чи маю я право особисто надати їм таку допомогу і який має бути алгоритм дій? Дякую.

Переглянути

Регулярні внески на статутну діяльність ГО від бізнесу: правові підстави

Доброго дня. Я представляю громадську організацію (не благодійну). Питання: на підставі якого договору ми можемо приймати внески на нашу діяльність регулярно (щомісячно) від одієї юридичної компанії? Як це...

Переглянути