Купівля вживаного автомобіля для подальшої передачі військовим у зону АТО

08 грудня 2017, 11:54 до роздiлу

Аліна Косовська

Доброго дня! Підкажіть будь ласка, чи може БО купити вживаний автомобіль у фізичної особи, чи лише новий у спеціалізованих салонах? Якщо може, то як правильно оформити документи? Авто купляється на користь бенефіціарів (для військових в зоні АТО), ми можемо одразу оформити договір купівлі-продажу та право власності на бенефіціарів? Які документи в такому випадку підтверджують, що платник - наша БО, крім виписки банку? Чи потрібно оформити покупку на БО, а вже тоді договір дарування (чи щось інше?) на бенефіціара?

Відповідь

Максим Стрельчук, юрист, експерт із питань діяльності благодійних організацій

08 грудня 2017, 11:54

Доброго дня!

1. Чинне законодавство не забороняє БО придбавати вживаний автомобіль у фіз. особи. Питання лише в дотриманні цільового характеру витрат БО згідно пп. 133.4.2. п. 133.4. ст. 133 Податкового кодексу, згідно якого доходи (прибутки) неприбуткової організації використовуються виключно для фінансування видатків на утримання такої неприбуткової організації, реалізації мети (цілей, завдань) та напрямів діяльності, визначених її установчими документами.

Також необхідно звернути увагу на те, що згідно п. 173.3. ст. 173 Податкового кодексу БО може в певних випадках виступати як податковий агент продавця автомобілю.

2. Щодо оформлення документів, звертаю увагу на п. 8 Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 7 вересня 1998 р. N 1388 з наступними змінами і доповненнями. Згідно вказаної норми документами, що підтверджують правомірність придбання транспортних засобів, їх складових частин, що мають ідентифікаційні номери, є, зокрема,  оформлені в установленому порядку:

- договори, укладені на товарних біржах на зареєстрованих в уповноваженому органі МВС бланках; 
- укладені та оформлені безпосередньо в сервісних центрах МВС у присутності адміністраторів таких органів договори купівлі-продажу (міни, поставки), дарування транспортних засобів, а також інші договори, на підставі яких здійснюється набуття права власності на транспортний засіб; 
- нотаріально посвідчені договори купівлі-продажу (міни, поставки), дарування транспортних засобів, а також інші договори, на підставі яких здійснюється набуття права власності на транспортний засіб.

На підставі відповідним чином укладеного договору та після подання передбачених вказаним Порядком документів (договір, техпаспорт тощо), сплати необхідних платежів, автомобіль може бути зареєстровано у сервісному центрі МВС на ім'я БО.

3. При наступній передачі транспортного засобу бенефіціару звертаю увагу на необхідність дотримання БО вимог п. 181.1. ст. 181 Податкового кодексу, згідно якої у разі якщо загальна сума від здійснення операцій з постачання товарів/послуг, що підлягають оподаткуванню згідно з цим розділом, у тому числі з використанням локальної або глобальної комп'ютерної мережі, нарахована (сплачена) такій особі протягом останніх 12 календарних місяців, сукупно перевищує 1000000 гривень (без урахування податку на додану вартість), така особа зобов'язана зареєструватися як платник податку у контролюючому органі за своїм місцезнаходженням. З податкової практики видно, що, навіть не зважаючи на звільнення від оподаткування такої благодійної допомоги, операція з її передачі у власність бенефіціара буде вважатись операцією з постачання товарів, що підлягають оподаткуванню, і БО повинна контролювати розмір таких операцій, оскільки може стати зобов'язаною зареєструватись платником ПДВ з витікаючими наслідками.

Також при передачі вказаної благодійної допомоги у власність бенефіціара необхідно слідувати вимогам пп. 197.1.15. п. 197.1. ст. 197 Податкового кодексу, яка вказує, що на товари, які надходять як благодійна допомога від вітчизняних благодійників за цілями, визначеними статтею 3 Закону України "Про благодійну діяльність та благодійні організації", поширюються правила маркування. Маркування проводиться шляхом нанесення напису "Благодійна допомога. Продаж заборонено" на етикетку, ярлик або безпосередньо на зовнішню або внутрішню упаковку товару. Під час маркування товарів благодійної допомоги може використовуватися символіка благодійної організації та благодійника. Товари маркуються таким чином, щоб під час огляду упаковки або безпосередньо товарів напис було видно повністю і чітко. Товари благодійної допомоги маркуються благодійниками, які надають таку допомогу.

4. Вважаю можливим і оформлення транспортного засобу відразу на бенефіціара, при цьому БО може виступити благодійником у виконанні зобов'язання по оплаті ТЗ (за умови дотримання пп. 133.4.2. п. 133.4. ст. 133 Податкового кодексу). Такий правочин може бути оформлений 3-стороннім договором купівлі-продажу або 2-стороннім договором купівлі-продажу на користь третьої особи, при цьому можливе додаткове оформлення договору про надання благодійної допомоги у вигляді оплати за одним із вказаних вище договорів. У цих документах можуть бути прописані відповідний статус та обов'язки БО, бенефіціара, цільовий характер відповідних витрат.

5. В залежності від особи бенефіціара, інших факторів можливі певні коригування щодо наданих консультацій.

Останні запитання в цьому розділу

Оформлення повернення товарів закуплених у ФОП

Доброго дня! БО закупала товари для подальшої передачі благоотримувачам, контрагентами були ФОП, усі розрахунки проводитися з основного рахунку БО, але виникла необхідність деякі з придбаних товарів повернути у...

Переглянути

Порядок отримання пожертви БО від нерезидента (Російської Фередарації)

Доброго дня. Благодійна організація хоче отримати пожертву від нерезидента, а саме Російської Федерації. Чи можливо це?Чи є якісь обмежання у законодавстві у звязку із тим, що це держава агрессор? Які необхідно...

Переглянути

Порядок оформлення благодійної допомоги

Ми державна установа отримали в 2020 році благодійну допомогу-вантажний автомобіль. У 2021 році автомобіль передали до підвідомчої нам установи. З 2020 року автомобіль не використовувався. У 2021 році постало питання...

Переглянути

Законність приймання участі БО в аукціонах щодо купівлі приміщень та земельних ділянок комінальної власності

Доброго дня! Чи може благодійна організація брати участь в аукціонах щодо купівлі приміщень та земельних ділянок комунальної власності? Як бути з гарантійним внеском та іншими витратами, що будуть супроводжуватися...

Переглянути

Правильність оформлення документів для перерахунку коштів

Доброго дня! Мене звати Василь Бідзіля, я являюсь керівником громадської організації для інвалідів в м. Іршава, Закарпатської області. Про ваш фонд я дізнався на вебінарі по соціальному підприємництву та звертаюсь до...

Переглянути