Cортувати

Реєстрація благодійних фондів та організацій

Оформлення благодійної допомоги

Управління БФ і БО

Допомога учасникам АТО і переселенцям

Публічний збір благодійних пожертв

Робота волонтерів

Реєстраційні дії БО та їх оформлення (реєстрація, внесення змін, ліквідація)

Благодійна допомога: оформлення, отримання і надання (відносини з донорами і бенефіціарами)

Оформлення гуманітарної допомоги

Звітність БФ і БО

Гуманітарна допомога: оформлення, отримання і надання

Законодавчі новації

Оплата праці та послуг консультантів

Волонтерська діяльність: оформлення волонтерів, ведення документації

Соціальне підприємництво

Гуманітарна допомога

Оподаткування благодійної допомоги

Надання благодійної допомоги

Оформлення благодійної допомоги (юр.)

Трудові відносини в БО: прийняття на роботу, звільнення, відпустки, лікарняні, ведення документації

Учасники (засновники) та органи управління БО: правовий статус, формування і діяльність

Господарська діяльність: оформлення договорів, ведення первинної документації

Оподаткування БО, благодійної та гуманітарної допомоги: нарахування і сплата податків, отримання та втрата статусу неприбутковості

Бухгалтерський облік в БО: оформлення та ведення документації та проводки

Звітність БО: податкова, статистична тощо

Перевірки та інші форми державного контролю діяльності БО

Конфлікт інтересів

22 квітня 2020, 9:16 до роздiлу

Пелешко Ірина

Добрий день! Цікавить питання щодо конфлікту інтересів у БО (стаття 23 ЗУ "Про благодійну діяльність та благодійні організації). Чи буде вважатися конфліктом інтересів укладення договору про благодійну діяльність між релігійною організацією і благодійною організацією, де директорами і підписантами, що підписують всі документи про надання/отримання БД (договір, листи-клопотання, накази, звіти), і в БО , і в РО виступають одні і ті ж особи? Засновниками РО є члени релігійної громади, в БО - директор і підписант. Дякую за відповідь!

Відповідь

Олексій Фелів

22 квітня 2020, 9:16

Доброго дня!

Описані Вами обставини можуть бути кваліфіковані як конфлікт інтересів відповідно до статті 23 Закону «Про благодійну діяльність і благодійні організації» («Закон»), якщо директор благодійної організації («БО») є пов’язаною з релігійною організацією («РО») особою. Законодавство чітко не визначає критерії, за якими слід встановлювати, чи є особи пов’язаними. Для цілей встановлення пов’язаних осіб можуть бути застосовані критерії, визначені законодавством про захист економічної конкуренції (ст. 1 Закону про захист економічної конкуренції) або податковим законодавством (п.п. 14.1.159 п. 14.1 ст. 14 Податкового Кодексу). Більш доречним виглядає застосування положень законодавства про захист економічної конкуренції. Відповідно до законодавства про захист економічної конкуренції РО буде вважатися пов’язаною з директором БО особою, якщо фізична особа, яка директором РО, здійснює контроль (вирішальний вплив) на діяльність РО. Відповідно до ст. 1 Закону про захист економічної конкуренції контроль - вирішальний вплив однієї чи декількох пов’язаних юридичних та/або фізичних осіб на господарську діяльність суб’єкта господарювання чи його частини, який здійснюється безпосередньо або через інших осіб, зокрема завдяки: праву володіння чи користування всіма активами чи їх значною частиною; праву, яке забезпечує вирішальний вплив на формування складу, результати голосування та рішення органів управління суб’єкта господарювання; укладенню договорів і контрактів, які дають можливість визначати умови господарської діяльності, давати обов’язкові до виконання вказівки або виконувати функції органу управління суб’єкта господарювання; заміщенню посади керівника, заступника керівника спостережної ради, правління, іншого наглядового чи виконавчого органу суб’єкта господарювання особою, яка вже обіймає одну чи кілька із зазначених посад в інших суб’єктах господарювання; обійманню більше половини посад членів спостережної ради, правління, інших наглядових чи виконавчих органів суб’єкта господарювання особами, які вже обіймають одну чи кілька із зазначених посад в іншому суб’єкті господарювання. Відповідно до цього визначення, директор БО є пов’язаною з РО особою, якщо він є одноособовим виконавчим органом РО або має вирішальний голос у виконавчому органі РО.

При визначенні конфлікту інтересів слід також перевірити статут БО, оскільки статутом благодійної організації відповідно до Закону можуть встановлюватися інші обставини, що кваліфікуються як конфлікт інтересів.

Крім того, варто звернути увагу на те, що за будь-яких обставин директор БО не має права укладати договір одночасно від імені БО та РО, оскільки відповідно до ч. 3 статті 238 Цивільного Кодексу України представник не може вчиняти правочин від імені особи, яку він представляє, у своїх інтересах або в інтересах іншої особи, представником якої він одночасно є, за винятком комерційного представництва, а також щодо інших осіб, встановлених законом. В іншому разі, такий договір може бути визнано недійсним.

 

Останні запитання в цьому розділу

Відображення благодійної допомоги у звітності ГО

Добрий день! Підкажіть ,будь ласка,відповідь на таке питання: Громадській організації,яка фінансується з місцевого бюджету (100 000 грн) була надана благодійна допомога у вигляді речей для багатодітних сімей на певну...

Переглянути

Порядок надання благодійної допомоги церквам та благодійним організаціям

Доброго дня! Чи оподатковується благодійна допомога церкви (дозволено Статутом) ГО чи благодійним організаціям? Який порядок надання благодійної допомоги церквам та благодійним організаціям?

Переглянути

Отримання благодійної допомоги на особисту картку керівника БО

Підкажіть, будь ласка, чи може громадська організація отримувати благодійні внески на банківську картку фізичної особи (голови організації)? Якщо так, то як відобразити такі надходження у звітності? Якщо ні, то які...

Переглянути

Благодійна допомога комерційному підприємству від фізичної особи: правові підстави

Я фізична особа, що хоче надати фінансову (грошову) благодійну допомогу комунальному КОМЕРЦІЙНОМУ підприємству. Чи маю я право особисто надати їм таку допомогу і який має бути алгоритм дій? Дякую.

Переглянути

Регулярні внески на статутну діяльність ГО від бізнесу: правові підстави

Доброго дня. Я представляю громадську організацію (не благодійну). Питання: на підставі якого договору ми можемо приймати внески на нашу діяльність регулярно (щомісячно) від одієї юридичної компанії? Як це...

Переглянути