Чи може благодійний фонд компенсувати людині витрати на лікування згідно наданих документів?

17 жовтня 2016, 16:02 до роздiлу

Людмила Залозна

Доброго дня. Чи може благодійний фонд компенсувати людині затрати на лікування (є чеки) 1. Члену фонду. 2. Людині, яка просто звернулась по допомогу (не повязана з БФ). В статуті є тікі пункти "1-поліпшення мат.становища набувачів благодійної допомоги; 2- участь у поданні медичної допомоги населенню та здійс-ня соц.догляду хворими......і т.д. .; 3- самостійно вирішувати питання про надання благ.доп.її набувачам....і.т.д." чи можуть дані пункти бути аргументами для таких витрат? Як правильно це оформити? Ч виникає НДФЛ, якщо да, то хто є податковим агентом?

Відповідь

Максим Стрельчук, юрист, експерт із питань діяльності благодійних організацій

17 жовтня 2016, 16:02

Доброго дня!

Описану Вами операцію можна вважати наданням благодійної допомоги з урахуванням наступних особливостей:

1. Згідно ст. 23 Закону України "Про благодійну діяльність та благодійні організації" учасники благодійних організацій не можуть бути бенефіціарами благодійних програм таких організацій.

Згідно п. 133.4.1 Податкового кодексу України (ПКУ) неприбутковою вважається організація, установчі документи якої містять заборону розподілу отриманих доходів (прибутків) або їх частини серед засновників (учасників), членів такої організації. У разі порушення цієї вимоги організація позбавляється статусу неприбутковості з наслідками у вигляді відповідного оподаткування.

Таким чином, надання благодійної допомоги члену організації становитиме суттєвий ризик для подальшої діяльності організації.

2. Відома мені податкова практика тлумачить подібну компенсацію як нецільову допомогу, оскільки набувач допомоги вже пролікувався і може спрямувати отримані кошти на будь-які потреби.

Згідно п. 170.7.3 ПКУ не включається до оподатковуваного доходу сума нецільової благодійної допомоги, у тому числі матеріальної, що надається резидентами - юридичними або фізичними особами на користь платника податку протягом звітного податкового року сукупно у розмірі, що не перевищує суми граничного розміру доходу, визначеного згідно з абзацом першим підпункту 169.4.1 пункту 169.4 статті 169 ПКУ, встановленого на 1 січня такого року (1930 грн. у 2016 р.).

Таким чином, сума нецільової допомоги, що перевищує 1930 грн., підлягає оподаткування ПДФО та військовим збором. Податковим агентом виступатиме благодійна організація, що виплачує допомогу.

3. Згідно з п. 133.4.2 ПКУ доходи (прибутки) неприбуткової організації використовуються виключно для фінансування видатків на утримання такої неприбуткової організації, реалізації мети (цілей, завдань) та напрямів діяльності, визначених її установчими документами. В інакшому випадку організація позбавляється статусу неприбутковості.

В запиті вказано недостатньо інформації для однозначного визначення відповідності такої операції вказаній нормі.

4. Виплата допомоги оформлюється відповідним договором та повинна бути підкріплена копіями відповідних первинних документів, витрати по яким компенсуються. Оскільки йдеться про отримання інформації про стан здоров'я особи рекомендується отримати від неї письмову згоду на обробку персональних даних.

Останні запитання в цьому розділу

Безкоштовне користування та безкоштовна оренда ТМЦ

Добрый день! Благотворительная организация закупает музыкальные инструменты, которые в будущем планирует передавать в бесплатное пользование (аренду) детям. Как правильно документально оформить такую аренду? Если...

Переглянути

Оприбуткування благодійної допомоги ГО

Доброго дня! Як ГО оприбуткувати передану благодійну допомогу у вигляді палатки від фізичної особи? як оцінити її вартість? Чи потрібно орієнтуватися на податкові норми щодо вартісного показника (20 тис) та строки...

Переглянути

Надання матеріальної допомоги БО

Благодійна організація надає матеріальну допомогу бенефіціарам через ФОПів, які є соціальними консультантами в цій організації (3 група)згідно договорів. Чи правомірні дії БО надання матеріальної допомоги через...

Переглянути

Оформлення БФ благодійної допомоги

Доброго дня! Підкажіть, будь ласка, як краще оформити наступну операцію: до благ.фонду звернулась багатодітна неповна родина (мати-інвалід 2гр,4 дітей) з проханням надати допомогу на закупівлю дров для обігріву...

Переглянути

Отримання благодійної допомоги від БФ

Добрий день. Чи можуть вчителі отримувати благодійну допомогу від БФ, з яким Адміністрація державної школи не підписала Меморандуму? В яких документах висвітлюється це питання? Якщо ні, то які юридичні наслідки...

Переглянути