Cортувати

Реєстрація благодійних фондів та організацій

Оформлення благодійної допомоги

Управління БФ і БО

Допомога учасникам АТО і переселенцям

Публічний збір благодійних пожертв

Робота волонтерів

Реєстраційні дії БО та їх оформлення (реєстрація, внесення змін, ліквідація)

Благодійна допомога: оформлення, отримання і надання (відносини з донорами і бенефіціарами)

Оформлення гуманітарної допомоги

Звітність БФ і БО

Гуманітарна допомога: оформлення, отримання і надання

Законодавчі новації

Оплата праці та послуг консультантів

Волонтерська діяльність: оформлення волонтерів, ведення документації

Соціальне підприємництво

Гуманітарна допомога

Оподаткування благодійної допомоги

Надання благодійної допомоги

Оформлення благодійної допомоги (юр.)

Трудові відносини в БО: прийняття на роботу, звільнення, відпустки, лікарняні, ведення документації

Учасники (засновники) та органи управління БО: правовий статус, формування і діяльність

Господарська діяльність: оформлення договорів, ведення первинної документації

Оподаткування БО, благодійної та гуманітарної допомоги: нарахування і сплата податків, отримання та втрата статусу неприбутковості

Бухгалтерський облік в БО: оформлення та ведення документації та проводки

Звітність БО: податкова, статистична тощо

Перевірки та інші форми державного контролю діяльності БО

Благодійна допомога у вигляді секонд-хенду

28 січня 2018, 15:43 до роздiлу

Vasyl Lesyuk

Доброго дня, шановні експерти! Засновник благодійного фонду має достатній досвід практичної діяльності в сфері благодійництва на засадах індивідуального волонтерства: допомога малозабезпеченим, багатодітним, сиротам, одиноким, інвалідам, важко хворим. Напрямки допомоги: забезпечення одягом, продуктами, ліками, памперсами, меблями, інвалідними візками, на лікування, прибирання, ремонт житла, тощо. Віднедавна виникла необхідність проведення діяльності безпосередньо через створений благодійний фонд, що породжує багато запитань щодо оформлення такої діяльності. В першу чергу хочемо отримати відповідь на запитання щодо оформлення отримання від благодійників благодійної допомоги, а саме: - Чи обов'язково в документах на оприбуткування допомоги (актах, ПКО) зазначати, від кого конкретно надійшла допомога? - Як оцінити отриману допомогу для постановки її на баланс за справедливою вартістю, зокрема, одяг та взуття секонд-хенд чи сток? Чи потрібно для оцінки одяг та взуття розділяти на категорії, чи можна брати за основу оцінки прайси оптових складів секонд-хенду, чи все-таки роздрібну ціну, яка в декілька разів може бути вища? - Як вчинити, коли допомога речами, продуктами надходить службами доставки (в т.ч. з-за кордону) не на ім'я благодійної організації, а на директора (засновника) БФ, як на фізичну особу, або на інших фізичних осіб? Щиро дякуємо!

Відповідь

Максим Стрельчук, юрист, експерт із питань діяльності благодійних організацій

28 січня 2018, 15:43

Доброго дня!

1. У відповідності до п. 2.4. Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Мінфіну від 24.05.1995 р. № 88, первинні документи повинні мати такі обов'язкові реквізити: найменування підприємства, установи, від імені яких складений документ, назва документа (форми), дата складання, зміст та обсяг господарської операції, одиниця виміру господарської операції (у натуральному та/або вартісному виразі), посади і прізвища осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення, особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції. Залежно від характеру операції та технології обробки даних до первинних документів можуть бути включені додаткові реквізити: ідентифікаційний код підприємства, установи з Державного реєстру, номер документа, підстава для здійснення операцій, дані про документ, що засвідчує особу-одержувача тощо.

З вказаного вище, на мою думку, випливає, що зазначення контрагента в первинному документі залежить від характеру операції. Якщо операція передбачає конкретного контрагента, його потрібно вказувати в первинному документі. Порядок оформлення первинних документів в залежності від характеру операції рекомендую прописати в наказі про облікову політику.

Також необхідно зазначити, що вказане Положення передбачає можливість за певних обставин оформлення внутрішніх первинних документів (п. 2.6.), що підтверджує вказану вище тезу.

2. Щодо оцінки допомоги, необхідно звернути увагу на П(С)БО 9 "Запаси", згідно п. 12 якого первісною вартістю запасів, одержаних підприємством безоплатно, визнається їх справедлива вартість з урахуванням витрат, передбачених пунктом 9 цього Положення (стандарту) (ввізне мито тощо). Якщо дивитись на методи оцінки справедливої вартості, думаю, за аналогією можна застосовувати методи, описані в Міжнародному стандарті фінансової звітності 13 "Оцінка справедливої вартості". Зокрема, згідно п. 24 МСФЗ 13 справедлива вартість - це ціна, яка була б отримана за продаж актива або сплачена за передачу зобов'язання у звичайній операції на основному (або найсприятливішому) ринку на дату оцінки за поточних ринкових умов (тобто вихідна ціна), незалежно від того, чи спостерігається така ціна безпосередньо, чи оцінена за допомогою іншого методу оцінювання.

Таким чином, вважаю можливим застосування для оцінки ринкових цін на найсприятливішому для діяльності організації ринку. Відповідну методику пропоную прописати в наказі про облікову політику.

При цьому хочу наголосити, що операції з безоплатної передачі майна в якості благодійної допомоги, хоч вони й звільнені від оподаткування ПДВ, вважаються оподатковуваними і на них поширюється п. 181.1 Податкового кодексу, який зобов'язує організацію зареєструватись платником ПДВ при перевищенні обсягом оподатковуваних операцій за останні 12 міс. 1 млн. грн. Тому, на мою думку, перевага повинна бути віддана оцінці за найменшою можливою ціною.

3. Благодійну допомогу на організацію можливо оформлювати від будь-якої фізичної особи.

Оскільки зазначені вище питання здебільшого покривають тематику, що вимагає відповідної бухгалтерської кваліфікації, також рекомендую отримати пораду експерта в даній галузі.

 

Останні запитання в цьому розділу

Відображення благодійної допомоги у звітності ГО

Добрий день! Підкажіть ,будь ласка,відповідь на таке питання: Громадській організації,яка фінансується з місцевого бюджету (100 000 грн) була надана благодійна допомога у вигляді речей для багатодітних сімей на певну...

Переглянути

Порядок надання благодійної допомоги церквам та благодійним організаціям

Доброго дня! Чи оподатковується благодійна допомога церкви (дозволено Статутом) ГО чи благодійним організаціям? Який порядок надання благодійної допомоги церквам та благодійним організаціям?

Переглянути

Отримання благодійної допомоги на особисту картку керівника БО

Підкажіть, будь ласка, чи може громадська організація отримувати благодійні внески на банківську картку фізичної особи (голови організації)? Якщо так, то як відобразити такі надходження у звітності? Якщо ні, то які...

Переглянути

Благодійна допомога комерційному підприємству від фізичної особи: правові підстави

Я фізична особа, що хоче надати фінансову (грошову) благодійну допомогу комунальному КОМЕРЦІЙНОМУ підприємству. Чи маю я право особисто надати їм таку допомогу і який має бути алгоритм дій? Дякую.

Переглянути

Регулярні внески на статутну діяльність ГО від бізнесу: правові підстави

Доброго дня. Я представляю громадську організацію (не благодійну). Питання: на підставі якого договору ми можемо приймати внески на нашу діяльність регулярно (щомісячно) від одієї юридичної компанії? Як це...

Переглянути