Благодійна допомога у вигляді секонд-хенду

28 січня 2018, 15:43 до роздiлу

Vasyl Lesyuk

Доброго дня, шановні експерти! Засновник благодійного фонду має достатній досвід практичної діяльності в сфері благодійництва на засадах індивідуального волонтерства: допомога малозабезпеченим, багатодітним, сиротам, одиноким, інвалідам, важко хворим. Напрямки допомоги: забезпечення одягом, продуктами, ліками, памперсами, меблями, інвалідними візками, на лікування, прибирання, ремонт житла, тощо. Віднедавна виникла необхідність проведення діяльності безпосередньо через створений благодійний фонд, що породжує багато запитань щодо оформлення такої діяльності. В першу чергу хочемо отримати відповідь на запитання щодо оформлення отримання від благодійників благодійної допомоги, а саме: - Чи обов'язково в документах на оприбуткування допомоги (актах, ПКО) зазначати, від кого конкретно надійшла допомога? - Як оцінити отриману допомогу для постановки її на баланс за справедливою вартістю, зокрема, одяг та взуття секонд-хенд чи сток? Чи потрібно для оцінки одяг та взуття розділяти на категорії, чи можна брати за основу оцінки прайси оптових складів секонд-хенду, чи все-таки роздрібну ціну, яка в декілька разів може бути вища? - Як вчинити, коли допомога речами, продуктами надходить службами доставки (в т.ч. з-за кордону) не на ім'я благодійної організації, а на директора (засновника) БФ, як на фізичну особу, або на інших фізичних осіб? Щиро дякуємо!

Відповідь

Максим Стрельчук, юрист, експерт із питань діяльності благодійних організацій

28 січня 2018, 15:43

Доброго дня!

1. У відповідності до п. 2.4. Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Мінфіну від 24.05.1995 р. № 88, первинні документи повинні мати такі обов'язкові реквізити: найменування підприємства, установи, від імені яких складений документ, назва документа (форми), дата складання, зміст та обсяг господарської операції, одиниця виміру господарської операції (у натуральному та/або вартісному виразі), посади і прізвища осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення, особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції. Залежно від характеру операції та технології обробки даних до первинних документів можуть бути включені додаткові реквізити: ідентифікаційний код підприємства, установи з Державного реєстру, номер документа, підстава для здійснення операцій, дані про документ, що засвідчує особу-одержувача тощо.

З вказаного вище, на мою думку, випливає, що зазначення контрагента в первинному документі залежить від характеру операції. Якщо операція передбачає конкретного контрагента, його потрібно вказувати в первинному документі. Порядок оформлення первинних документів в залежності від характеру операції рекомендую прописати в наказі про облікову політику.

Також необхідно зазначити, що вказане Положення передбачає можливість за певних обставин оформлення внутрішніх первинних документів (п. 2.6.), що підтверджує вказану вище тезу.

2. Щодо оцінки допомоги, необхідно звернути увагу на П(С)БО 9 "Запаси", згідно п. 12 якого первісною вартістю запасів, одержаних підприємством безоплатно, визнається їх справедлива вартість з урахуванням витрат, передбачених пунктом 9 цього Положення (стандарту) (ввізне мито тощо). Якщо дивитись на методи оцінки справедливої вартості, думаю, за аналогією можна застосовувати методи, описані в Міжнародному стандарті фінансової звітності 13 "Оцінка справедливої вартості". Зокрема, згідно п. 24 МСФЗ 13 справедлива вартість - це ціна, яка була б отримана за продаж актива або сплачена за передачу зобов'язання у звичайній операції на основному (або найсприятливішому) ринку на дату оцінки за поточних ринкових умов (тобто вихідна ціна), незалежно від того, чи спостерігається така ціна безпосередньо, чи оцінена за допомогою іншого методу оцінювання.

Таким чином, вважаю можливим застосування для оцінки ринкових цін на найсприятливішому для діяльності організації ринку. Відповідну методику пропоную прописати в наказі про облікову політику.

При цьому хочу наголосити, що операції з безоплатної передачі майна в якості благодійної допомоги, хоч вони й звільнені від оподаткування ПДВ, вважаються оподатковуваними і на них поширюється п. 181.1 Податкового кодексу, який зобов'язує організацію зареєструватись платником ПДВ при перевищенні обсягом оподатковуваних операцій за останні 12 міс. 1 млн. грн. Тому, на мою думку, перевага повинна бути віддана оцінці за найменшою можливою ціною.

3. Благодійну допомогу на організацію можливо оформлювати від будь-якої фізичної особи.

Оскільки зазначені вище питання здебільшого покривають тематику, що вимагає відповідної бухгалтерської кваліфікації, також рекомендую отримати пораду експерта в даній галузі.

 

Останні запитання в цьому розділу

Безкоштовне користування та безкоштовна оренда ТМЦ

Добрый день! Благотворительная организация закупает музыкальные инструменты, которые в будущем планирует передавать в бесплатное пользование (аренду) детям. Как правильно документально оформить такую аренду? Если...

Переглянути

Оприбуткування благодійної допомоги ГО

Доброго дня! Як ГО оприбуткувати передану благодійну допомогу у вигляді палатки від фізичної особи? як оцінити її вартість? Чи потрібно орієнтуватися на податкові норми щодо вартісного показника (20 тис) та строки...

Переглянути

Надання матеріальної допомоги БО

Благодійна організація надає матеріальну допомогу бенефіціарам через ФОПів, які є соціальними консультантами в цій організації (3 група)згідно договорів. Чи правомірні дії БО надання матеріальної допомоги через...

Переглянути

Оформлення БФ благодійної допомоги

Доброго дня! Підкажіть, будь ласка, як краще оформити наступну операцію: до благ.фонду звернулась багатодітна неповна родина (мати-інвалід 2гр,4 дітей) з проханням надати допомогу на закупівлю дров для обігріву...

Переглянути

Отримання благодійної допомоги від БФ

Добрий день. Чи можуть вчителі отримувати благодійну допомогу від БФ, з яким Адміністрація державної школи не підписала Меморандуму? В яких документах висвітлюється це питання? Якщо ні, то які юридичні наслідки...

Переглянути