Cортувати

Реєстрація благодійних фондів та організацій

Оформлення благодійної допомоги

Управління БФ і БО

Допомога учасникам АТО і переселенцям

Публічний збір благодійних пожертв

Робота волонтерів

Реєстраційні дії БО та їх оформлення (реєстрація, внесення змін, ліквідація)

Благодійна допомога: оформлення, отримання і надання (відносини з донорами і бенефіціарами)

Оформлення гуманітарної допомоги

Звітність БФ і БО

Гуманітарна допомога: оформлення, отримання і надання

Законодавчі новації

Оплата праці та послуг консультантів

Волонтерська діяльність: оформлення волонтерів, ведення документації

Соціальне підприємництво

Гуманітарна допомога

Оподаткування благодійної допомоги

Надання благодійної допомоги

Оформлення благодійної допомоги (юр.)

Трудові відносини в БО: прийняття на роботу, звільнення, відпустки, лікарняні, ведення документації

Учасники (засновники) та органи управління БО: правовий статус, формування і діяльність

Господарська діяльність: оформлення договорів, ведення первинної документації

Оподаткування БО, благодійної та гуманітарної допомоги: нарахування і сплата податків, отримання та втрата статусу неприбутковості

Бухгалтерський облік в БО: оформлення та ведення документації та проводки

Звітність БО: податкова, статистична тощо

Перевірки та інші форми державного контролю діяльності БО

Благодійна допомога приватній особі та благодійна допомога від депутата та коштів які він отримує на округ. Яке має бути призначення платежу?

12 квітня 2018, 16:01 до роздiлу

Назарій Омельянович

Вітаю! Якщо я приватна особа, що шукає фінансової благодійної підтримки на навчальні цілі та маю поточний рахунок у банку. То мої жертводавці (приватні особи, депутати (в т.ч. як кошти, які депутат отримує з держбюджету "на округ")...), яке "призначення платежу" мають вказувати? Як на це дивиться податкове законодавство? Дякую за відповідь.

Відповідь

Максим Стрельчук, юрист, експерт із питань діяльності благодійних організацій

12 квітня 2018, 16:01

Доброго дня!

Залежно від конкретних обставин призначення платежу може формулюватись як "Нецільова благодійна допомога" або "Цільова благодійна допомога на (зазначення цілі)". Окрім цього, можуть бути складені відповідні документи (напр., договір про надання благодійної допомоги. Стосовно податкових аспектів даного питання, треба зазначити наступне.

Згідно пп. 170.7.3 Податкового кодексу (ПК) не включається до оподатковуваного доходу сума нецільової благодійної допомоги, у тому числі матеріальної, що надається резидентами - юридичними або фізичними особами на користь платника податку протягом звітного податкового року сукупно у розмірі, що не перевищує суми граничного розміру доходу, визначеного згідно з абзацом першим пп. 169.4.1. п. 169.4 ст. 169 ПК, встановленого на 1 січня такого року (2470 грн. в 2018 р.). Якщо загальний розмір отриманої у відповідному році допомоги перевищує вказану суму фізична особа - отримувач допомоги зобов'язана подати річну податкову декларацію та сплатити відповідні податки (ПДФО 18%, військовий збір 1,5%).

Згідно пп. є) пп. 170.7.4 п. 170.7 ст. 170 ПК не включається до оподатковуваного доходу цільова благодійна допомога, що надається резидентами - юридичними чи фізичними особами у будь-якій сумі (вартості) навчальному закладу у вигляді плати за навчання або за надання додаткових послуг з навчання інваліда, дитини-інваліда або дитини, в якої хоча б один із батьків є інвалідом; дитини-сироти, напівсироти; дитини з багатодітної чи малозабезпеченої родини; дитини, батьки якої позбавлені батьківських прав. Таким чином, допомога на навчання відповідних категорій осіб, що сплачується не безпосередньо цим особам, а відповідним закладам, звільняється від оподаткування ПДФО та військовим збором, при цьому сума допомоги не враховується.

Також необхідно зазначити, що згідно пп. 165.1.21 п. 165.1 ст. 165 ПК не включається до оподатковуваного доходу фізичної особи  сума, сплачена будь-якою юридичною або фізичною особою на користь вітчизняних вищих та професійно-технічних навчальних закладів за здобуття освіти, за підготовку чи перепідготовку платника податку, але не вище трикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року (3723 грн. в 2018 р.) за кожний повний або неповний місяць навчання, підготовки чи перепідготовки такої фізичної особи. Такі платежі теж можливо вважати благодійної допомогою фізичній особі, при цьому вони сплачуються безпосередньо навчальному закладу. Тут немає мови про певні категорії осіб, однак є обмеження по сумі.

У інших випадках благодійна допомога на навчання, що надається фізичній особі, на мою думку, підлягає оподаткуванню ПДФО і військовим збором. ЄСВ на благодійну допомогу не нараховується. У разі, якщо благодійну допомогу надано фізичними особами, які не відносяться до податкових агентів, одержувач повинен включити її в річну податкову декларацію та сплатити відповідні податки за наслідками подання декларації (див., зокрема, пп. 168.2.1 та 168.2.2 п. 168.2 ст. 168 ПК).

Останні запитання в цьому розділу

Відображення благодійної допомоги у звітності ГО

Добрий день! Підкажіть ,будь ласка,відповідь на таке питання: Громадській організації,яка фінансується з місцевого бюджету (100 000 грн) була надана благодійна допомога у вигляді речей для багатодітних сімей на певну...

Переглянути

Порядок надання благодійної допомоги церквам та благодійним організаціям

Доброго дня! Чи оподатковується благодійна допомога церкви (дозволено Статутом) ГО чи благодійним організаціям? Який порядок надання благодійної допомоги церквам та благодійним організаціям?

Переглянути

Отримання благодійної допомоги на особисту картку керівника БО

Підкажіть, будь ласка, чи може громадська організація отримувати благодійні внески на банківську картку фізичної особи (голови організації)? Якщо так, то як відобразити такі надходження у звітності? Якщо ні, то які...

Переглянути

Благодійна допомога комерційному підприємству від фізичної особи: правові підстави

Я фізична особа, що хоче надати фінансову (грошову) благодійну допомогу комунальному КОМЕРЦІЙНОМУ підприємству. Чи маю я право особисто надати їм таку допомогу і який має бути алгоритм дій? Дякую.

Переглянути

Регулярні внески на статутну діяльність ГО від бізнесу: правові підстави

Доброго дня. Я представляю громадську організацію (не благодійну). Питання: на підставі якого договору ми можемо приймати внески на нашу діяльність регулярно (щомісячно) від одієї юридичної компанії? Як це...

Переглянути