Благодійна допомога фізичній особі у вигляді сплати судового збору.

17 серпня 2017, 11:37 до роздiлу

Татьяна Бабкина

Добрый день! Как правильно произвести оплату за судебные расходы физ. лицу в виде гуманитарной помощи? Можно ли благотворительному фонду оплатить с текущего счета судебные расходы или оплачивает физ. лицо, а благотворительный фонд возмещает ему? В какой орган и каким образом отчитаться за такую благотворительную помощь? Спасибо!

Відповідь

Лариса Фещенко

17 серпня 2017, 11:37

Визначення та склад судових  витрат наведено в ст. 44  Господарського процесуального кодексу  України (від 06.11.1991 N 1798-XII), ст. 79 Цивільного  процесуального  кодексу  України" ( від 18.03.2004,  № 1618-IV), ст. 87 Кодексу адміністративного судочинства України (від 06.07.2005  2747-IV). 

Відповідно до наведених норм, судові витрати це: судовий збір та витрати, пов'язані з судовим розглядом справи, у тому числі і витрати на правову допомогу. 

За визначенням Закону України від 02.06.2011,  № 3460-VI "Про безоплатну правову допомогу" правова допомога – це надання правових послуг, спрямованих на забезпечення реалізації прав і свобод людини і громадянина, захисту цих прав і свобод, їх відновлення у разі порушення, а правові послуги - надання правової інформації, консультацій і роз'яснень з правових питань; складення заяв, скарг, процесуальних та інших документів правового характеру; здійснення представництва інтересів особи в судах, інших державних органах, органах місцевого самоврядування, перед іншими особами; забезпечення захисту особи від обвинувачення.

Порядок надання безоплатної правової допомоги фізичним особам на благодійних засадах фізичними та юридичними особами, які займаються благодійною діяльністю самостійно або спільно з відповідними благодійними організаціями, регулюється відповідним законодавством і статутами цих організацій.

Гуманітарна допомога  згідно до Закону України «Про гуманітарну допомогу  від 22.10.1999,  № 1192-XIV  є різновидом благодійництва і має спрямовуватися відповідно до обставин, об'єктивних потреб, згоди її отримувачів та за умови дотримання вимог статті 3 Закону України "Про благодійну діяльність та благодійні організації.

Згідно до ст. 3 Закону «Про благодійну діяльність та благодійні організації»  благодійна діяльність здійснюється благодійними організаціями,  зокрема, у сфері законного представництва і правової допомоги на користь  бенефіціарів.

Таким чином, якщо статутом Вашої організації згідно до вимог Закону “Про благодійну діяльність та благодійні організації” передбачено надання правових послуг, то їх  оплата  на користь бенефіціара може бути здійснена за  його заявою (договором з бенефіціаром) у порядку, визначеному рішенням  уповноважених на це відповідних органів благодійної організації.

Що стосується  решти судових витрат,  які не включаються  до складу правової допомоги,  зокрема,  оплати судового збору, послуг за проведення судової експертизи тощо,  то слід зазначити, що оплата таких витрат або їх компенсація не відноситься до сфери благодійної діяльності і може призвести до позбавлення статусу благодійної організації щодо  пільг  з оподаткування податком на прибуток.

 

Сума благодійної допомоги, що надається благодійником - юридичною особою на користь фізичних осіб,  відображається  у Податковому  розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку за формою N 1-ДФ, затвердженому  наказом Мінфіну від 13.01.2015 р. N 4, який подається до податкових органів.

Останні запитання в цьому розділу

Безкоштовне користування та безкоштовна оренда ТМЦ

Добрый день! Благотворительная организация закупает музыкальные инструменты, которые в будущем планирует передавать в бесплатное пользование (аренду) детям. Как правильно документально оформить такую аренду? Если...

Переглянути

Оприбуткування благодійної допомоги ГО

Доброго дня! Як ГО оприбуткувати передану благодійну допомогу у вигляді палатки від фізичної особи? як оцінити її вартість? Чи потрібно орієнтуватися на податкові норми щодо вартісного показника (20 тис) та строки...

Переглянути

Надання матеріальної допомоги БО

Благодійна організація надає матеріальну допомогу бенефіціарам через ФОПів, які є соціальними консультантами в цій організації (3 група)згідно договорів. Чи правомірні дії БО надання матеріальної допомоги через...

Переглянути

Оформлення БФ благодійної допомоги

Доброго дня! Підкажіть, будь ласка, як краще оформити наступну операцію: до благ.фонду звернулась багатодітна неповна родина (мати-інвалід 2гр,4 дітей) з проханням надати допомогу на закупівлю дров для обігріву...

Переглянути

Отримання благодійної допомоги від БФ

Добрий день. Чи можуть вчителі отримувати благодійну допомогу від БФ, з яким Адміністрація державної школи не підписала Меморандуму? В яких документах висвітлюється це питання? Якщо ні, то які юридичні наслідки...

Переглянути