Благодійна допомога дитячому будинку

18 липня 2017, 12:02 до роздiлу

Inna Yarmolenko

Доброго дня! Маю питання , щодо застосування норми ПКУ , а саме п.б ст.170.7.4. Чи є якісь обмеження, чи навпаки список, порядок з найменуваннями видів благодійної допомоги, яку дозволено надавати дитячим будинкам? Чи є можливість надавати благодійну допомогу, яку просить дитячий будинок у вигляді палива на пересування дітей, у вигляді косметичних наборів для індивідуального користування дітей та наприклад фотоапаратів. Поміч надається на дитячий будинок для розподілу, безпосередньо не фізособі. Дякую.

Відповідь

Максим Стрельчук, юрист, експерт із питань діяльності благодійних організацій

18 липня 2017, 12:02

Доброго дня!

На мою думку, з одного боку, чинне законодавство не містить чітких обмежень, в т.ч. списку, видів благодійної допомоги, які можуть надаватися дитячим будинкам.

Так, згідно Положення про дитячий будинок сімейного типу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 квітня 2002 р. N 564, дитячому будинку сімейного типу може надаватися юридичними та фізичними особами благодійна допомога, без зазначення будь-яких переліків чи обмежень видів такої допомоги (п. 29 Положення).

В Положенні про дитячі будинки і загальноосвітні школи-інтернати для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, затвердженому наказом Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України, Міністерства соціальної політики України від 10.09.2012 р.  № 995/557, можливість отримання благодійної допомоги не згадується, натомість є посилання на наказ Міністерства освіти і науки України від 17.11.2003 р. № 763 "Про затвердження норм матеріального та нормативів фінансового забезпечення дітей-сиріт
та дітей, позбавлених батьківського піклування, а також вихованців шкіл-інтернатів". При цьому я не вважаю, що цим будь-яким чином накладаються хоча б якісь обмеження на право таких установ отримувати благодійну допомогу, оскільки таке право визнається іншими нормативними актами (наприклад, ст. 13 Бюджетного кодексу України, Порядком отримання благодійних (добровільних) внесків і пожертв від юридичних та фізичних осіб бюджетними установами і закладами освіти, охорони здоров'я, соціального захисту, культури, науки, спорту та фізичного виховання для потреб їх фінансування, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 04.08.2000 р. № 1222), а згадані нормативи повинні застосовуватись, як витікає зі змісту відповідного нормативно-правового акту, лише щодо бюджетного фінансування таких установ.

Однак, з іншого боку, щодо певних видів дитячих будинків, а також щодо самих неприбуткових організацій, що надають благодійну допомогу, є певна низка загальних обмежень щодо цілей надання допомоги, які можна певним чином інтерпретувати і в напрямку обмеження видів допомоги. Ці обмеження повинні враховуватись при визначенні складу благодійної допомоги.

Так, згідно п. 4.8. Типового положення про дитячий будинок-інтернат, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 02.04.2008 р. № 173, будинок-інтернат може отримувати та використовувати гуманітарну та благодійну допомоги підприємств,
організацій, релігійних конфесій, благодійних об'єднань та окремих осіб для розвитку матеріально-технічної бази, благоустрою, культурно-виховної роботи. 

Згідно пп. 133.4.2. п. 133.4. ст. 133 Податкового кодексу України доходи (прибутки) неприбуткової організації використовуються виключно для фінансування видатків на утримання такої неприбуткової організації, реалізації мети (цілей, завдань) та напрямів діяльності, визначених її установчими документами.

З погляду можливих інтерпретацій вказаних обмежень, в певних випадках може бути важко пояснити відповідність надання косметичних засобів статутним цілям організації, що надає допомогу, звісно, також в залежності від складу відповідних наборів тощо.

Також, нагадую, що відповідно до останнього абзацу пп. б) пп. 170.7.4. п. 170.7. ст. 170 Податкового кодексу благодійна допомога, отримана дитячими будинками сімейного типу або прийомними сім'ями, звільняється від оподаткування, якщо її сума (вартість) не перевищує триста тисяч гривень протягом звітного податкового року під час дії договору державної опіки.

Останні запитання в цьому розділу

Безкоштовне користування та безкоштовна оренда ТМЦ

Добрый день! Благотворительная организация закупает музыкальные инструменты, которые в будущем планирует передавать в бесплатное пользование (аренду) детям. Как правильно документально оформить такую аренду? Если...

Переглянути

Оприбуткування благодійної допомоги ГО

Доброго дня! Як ГО оприбуткувати передану благодійну допомогу у вигляді палатки від фізичної особи? як оцінити її вартість? Чи потрібно орієнтуватися на податкові норми щодо вартісного показника (20 тис) та строки...

Переглянути

Надання матеріальної допомоги БО

Благодійна організація надає матеріальну допомогу бенефіціарам через ФОПів, які є соціальними консультантами в цій організації (3 група)згідно договорів. Чи правомірні дії БО надання матеріальної допомоги через...

Переглянути

Оформлення БФ благодійної допомоги

Доброго дня! Підкажіть, будь ласка, як краще оформити наступну операцію: до благ.фонду звернулась багатодітна неповна родина (мати-інвалід 2гр,4 дітей) з проханням надати допомогу на закупівлю дров для обігріву...

Переглянути

Отримання благодійної допомоги від БФ

Добрий день. Чи можуть вчителі отримувати благодійну допомогу від БФ, з яким Адміністрація державної школи не підписала Меморандуму? В яких документах висвітлюється це питання? Якщо ні, то які юридичні наслідки...

Переглянути