Cортувати

Реєстрація благодійних фондів та організацій

Оформлення благодійної допомоги

Управління БФ і БО

Допомога учасникам АТО і переселенцям

Публічний збір благодійних пожертв

Робота волонтерів

Реєстраційні дії БО та їх оформлення (реєстрація, внесення змін, ліквідація)

Благодійна допомога: оформлення, отримання і надання (відносини з донорами і бенефіціарами)

Оформлення гуманітарної допомоги

Звітність БФ і БО

Гуманітарна допомога: оформлення, отримання і надання

Законодавчі новації

Оплата праці та послуг консультантів

Волонтерська діяльність: оформлення волонтерів, ведення документації

Соціальне підприємництво

Гуманітарна допомога

Оподаткування благодійної допомоги

Надання благодійної допомоги

Оформлення благодійної допомоги (юр.)

Трудові відносини в БО: прийняття на роботу, звільнення, відпустки, лікарняні, ведення документації

Учасники (засновники) та органи управління БО: правовий статус, формування і діяльність

Господарська діяльність: оформлення договорів, ведення первинної документації

Оподаткування БО, благодійної та гуманітарної допомоги: нарахування і сплата податків, отримання та втрата статусу неприбутковості

Бухгалтерський облік в БО: оформлення та ведення документації та проводки

Звітність БО: податкова, статистична тощо

Перевірки та інші форми державного контролю діяльності БО

Благодійна допомога дитячому будинку

18 липня 2017, 12:02 до роздiлу

Inna Yarmolenko

Доброго дня! Маю питання , щодо застосування норми ПКУ , а саме п.б ст.170.7.4. Чи є якісь обмеження, чи навпаки список, порядок з найменуваннями видів благодійної допомоги, яку дозволено надавати дитячим будинкам? Чи є можливість надавати благодійну допомогу, яку просить дитячий будинок у вигляді палива на пересування дітей, у вигляді косметичних наборів для індивідуального користування дітей та наприклад фотоапаратів. Поміч надається на дитячий будинок для розподілу, безпосередньо не фізособі. Дякую.

Відповідь

Максим Стрельчук, юрист, експерт із питань діяльності благодійних організацій

18 липня 2017, 12:02

Доброго дня!

На мою думку, з одного боку, чинне законодавство не містить чітких обмежень, в т.ч. списку, видів благодійної допомоги, які можуть надаватися дитячим будинкам.

Так, згідно Положення про дитячий будинок сімейного типу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 квітня 2002 р. N 564, дитячому будинку сімейного типу може надаватися юридичними та фізичними особами благодійна допомога, без зазначення будь-яких переліків чи обмежень видів такої допомоги (п. 29 Положення).

В Положенні про дитячі будинки і загальноосвітні школи-інтернати для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, затвердженому наказом Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України, Міністерства соціальної політики України від 10.09.2012 р.  № 995/557, можливість отримання благодійної допомоги не згадується, натомість є посилання на наказ Міністерства освіти і науки України від 17.11.2003 р. № 763 "Про затвердження норм матеріального та нормативів фінансового забезпечення дітей-сиріт
та дітей, позбавлених батьківського піклування, а також вихованців шкіл-інтернатів". При цьому я не вважаю, що цим будь-яким чином накладаються хоча б якісь обмеження на право таких установ отримувати благодійну допомогу, оскільки таке право визнається іншими нормативними актами (наприклад, ст. 13 Бюджетного кодексу України, Порядком отримання благодійних (добровільних) внесків і пожертв від юридичних та фізичних осіб бюджетними установами і закладами освіти, охорони здоров'я, соціального захисту, культури, науки, спорту та фізичного виховання для потреб їх фінансування, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 04.08.2000 р. № 1222), а згадані нормативи повинні застосовуватись, як витікає зі змісту відповідного нормативно-правового акту, лише щодо бюджетного фінансування таких установ.

Однак, з іншого боку, щодо певних видів дитячих будинків, а також щодо самих неприбуткових організацій, що надають благодійну допомогу, є певна низка загальних обмежень щодо цілей надання допомоги, які можна певним чином інтерпретувати і в напрямку обмеження видів допомоги. Ці обмеження повинні враховуватись при визначенні складу благодійної допомоги.

Так, згідно п. 4.8. Типового положення про дитячий будинок-інтернат, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 02.04.2008 р. № 173, будинок-інтернат може отримувати та використовувати гуманітарну та благодійну допомоги підприємств,
організацій, релігійних конфесій, благодійних об'єднань та окремих осіб для розвитку матеріально-технічної бази, благоустрою, культурно-виховної роботи. 

Згідно пп. 133.4.2. п. 133.4. ст. 133 Податкового кодексу України доходи (прибутки) неприбуткової організації використовуються виключно для фінансування видатків на утримання такої неприбуткової організації, реалізації мети (цілей, завдань) та напрямів діяльності, визначених її установчими документами.

З погляду можливих інтерпретацій вказаних обмежень, в певних випадках може бути важко пояснити відповідність надання косметичних засобів статутним цілям організації, що надає допомогу, звісно, також в залежності від складу відповідних наборів тощо.

Також, нагадую, що відповідно до останнього абзацу пп. б) пп. 170.7.4. п. 170.7. ст. 170 Податкового кодексу благодійна допомога, отримана дитячими будинками сімейного типу або прийомними сім'ями, звільняється від оподаткування, якщо її сума (вартість) не перевищує триста тисяч гривень протягом звітного податкового року під час дії договору державної опіки.

Останні запитання в цьому розділу

Відображення благодійної допомоги у звітності ГО

Добрий день! Підкажіть ,будь ласка,відповідь на таке питання: Громадській організації,яка фінансується з місцевого бюджету (100 000 грн) була надана благодійна допомога у вигляді речей для багатодітних сімей на певну...

Переглянути

Порядок надання благодійної допомоги церквам та благодійним організаціям

Доброго дня! Чи оподатковується благодійна допомога церкви (дозволено Статутом) ГО чи благодійним організаціям? Який порядок надання благодійної допомоги церквам та благодійним організаціям?

Переглянути

Отримання благодійної допомоги на особисту картку керівника БО

Підкажіть, будь ласка, чи може громадська організація отримувати благодійні внески на банківську картку фізичної особи (голови організації)? Якщо так, то як відобразити такі надходження у звітності? Якщо ні, то які...

Переглянути

Благодійна допомога комерційному підприємству від фізичної особи: правові підстави

Я фізична особа, що хоче надати фінансову (грошову) благодійну допомогу комунальному КОМЕРЦІЙНОМУ підприємству. Чи маю я право особисто надати їм таку допомогу і який має бути алгоритм дій? Дякую.

Переглянути

Регулярні внески на статутну діяльність ГО від бізнесу: правові підстави

Доброго дня. Я представляю громадську організацію (не благодійну). Питання: на підставі якого договору ми можемо приймати внески на нашу діяльність регулярно (щомісячно) від одієї юридичної компанії? Як це...

Переглянути