Безкоштовне користування та безкоштовна оренда ТМЦ

17 січня 2022, 14:03 до роздiлу

Жиліна Юлія

Добрый день! Благотворительная организация закупает музыкальные инструменты, которые в будущем планирует передавать в бесплатное пользование (аренду) детям. Как правильно документально оформить такую аренду? Если это несовершеннолетние - договор заключается с родителями? Какие налоговые последствия при такой бесплатной аренде? Спасибо!

Відповідь

Максим Стрельчук, юрист, експерт із питань діяльності благодійних організацій

17 січня 2022, 14:03

Добрий день!

Правочин щодо надання в тимчасове безоплатне користування речі може бути оформлено договором позички (ст. 827 Цивільного кодексу) та актами приймання-передачі речі в позичку та з позички відповідно.

Діти, що не досягли 14 років, мають часткову цивільну дієздатність і можуть самостійно укладати дрібні побутові правочини (п. 1) ч. 1 ст. 31 Цивільного кодексу). При цьому поняття дрібного побутового правочину є суто оціночним в кожному індивідуальному випадку і залежить від наявності таких факторів: 1) задоволення побутових потреб дитини, 2) відповідність предмету правочину рівню фізичного і духовного розвитку дитини, 3) невелика вартість предмета правочину. Із запиту неможливо визначити, чи відноситиметься договір позички музичних інструментів до дрібних побутових правочинів, тому попередньо рекомендую укладати такий договір з батьками дітей до 14 років.

Щодо дітей віком від 14 до 18 років, вони мають неповну цивільну дієздатність і теж можуть укладати дрібні побутові правочини (ч. 1 ст. 32 Цивільного кодексу). Знову ж таки у мене немає даних, які б дозволяли віднести планований договір позички до дрібних побутових правочинів. Тому, керуючись ч. 2 ст. 32 Цивільного кодексу, попередньо рекомендую укладати договір позички з неповновлітніми від 14 до 18 років, але за згодою їх батьків (оформленою письмово окремо або у вигляді додаткових підписів на договорі).

Щодо податкових наслідків, безоплатне користування музичним інструментом, на мою думку, становитиме додаткове благо для користувачів на підставі пп. е) пп. 164.2.17 п. 164.2 ст. 164 Податкового кодексу, згідно якого до оподатковуваного доходу платника податку включається вартість безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг), визначена за правилами звичайної ціни. Відповідно, воно буде оподатковуватись ПДФО 18% та ВС 1,5%.

Для забезпечення належної підготовки і подання податкової звітності також необхідно, щоб відповідні контрагенти організації, включаючи неповновлітніх осіб, які самостійно укладають договір від свого імені, мали належним чином оформлений РНОКПП (ідентифікаційний код).

Останні запитання в цьому розділу

Оприбуткування благодійної допомоги ГО

Доброго дня! Як ГО оприбуткувати передану благодійну допомогу у вигляді палатки від фізичної особи? як оцінити її вартість? Чи потрібно орієнтуватися на податкові норми щодо вартісного показника (20 тис) та строки...

Переглянути

Надання матеріальної допомоги БО

Благодійна організація надає матеріальну допомогу бенефіціарам через ФОПів, які є соціальними консультантами в цій організації (3 група)згідно договорів. Чи правомірні дії БО надання матеріальної допомоги через...

Переглянути

Оформлення БФ благодійної допомоги

Доброго дня! Підкажіть, будь ласка, як краще оформити наступну операцію: до благ.фонду звернулась багатодітна неповна родина (мати-інвалід 2гр,4 дітей) з проханням надати допомогу на закупівлю дров для обігріву...

Переглянути

Отримання благодійної допомоги від БФ

Добрий день. Чи можуть вчителі отримувати благодійну допомогу від БФ, з яким Адміністрація державної школи не підписала Меморандуму? В яких документах висвітлюється це питання? Якщо ні, то які юридичні наслідки...

Переглянути

Оподаткування благодійної допомоги, наданої у вигляді продуктів харчування

Добрий день! Чи оподатковується ПДФО та ВЗ благодійна допомога, надана у вигляді продуктів харчування? (Якщо правильно розумію, то згідно постанови КМУ № 112 від 24 лютого 2016 р. не оподатковується). І якщо ні - чи потрібно...

Переглянути